Medimagazin logo

Suriyeli hekimler Türkiye'deki kamplarda çalışabilecek

Danıştay 15. Dairesi, kamplarda çalışmak isteyen Suriyeli sağlık mensuplarında "mesleğini icra etmesine kanunen engel hali bulunmamak" şartının aranmamasına ilişkin yönetmelik hükmünün yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.
Suriyeli hekimler Türkiye'deki kamplarda çalışabilecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Yabancı Sağlık Meslek Mensuplarının Türkiye'de Özel Sağlık Kuruluşlarında Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin bazı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açtı.

Davanın ilk incelemesini yapan Danıştay 15. Dairesi, yönetmeliğin ilgili maddelerinin yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.

Daire, davayla ilgili esastan kararını daha sonra verecek.

- İptali istenen hükümler

TTB, yönetmeliğin "Üniversitelerin Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri tarafından yapılan Türkçe dil sınavında Avrupa Dil Portfolyosu kriterlerine göre (B) veya üzeri seviyede başarılı olmak" şartını içeren bendini, "Türkçe bilmek" olarak düzenleyen hükmünün yürütmesinin durdurulmasını istemişti.

Suriyeli sağlık mensupları da "mesleğini icra etmesine kanunen engel hali bulunmamak" şartının aranmamasına ilişkin düzenlemenin de iptali ve yürütmesinin durdurulması talep edilmişti.

suriyeli
hekimler
türkiye'deki
kamplarda
çalışabilecek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir