Medimagazin logo

Suriye'deki çocuk felci vakaları

Suriye'nin doğu kesimindeki Deyr ez-Zor ilinde, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanlarının çocuk felci vakaları tespit etmesinin ardından gönüllü sağlık kuruluşları halkı bilinçlendirmek amacıyla bölgede çalışmalara başladı.
Suriye'deki çocuk felci vakaları
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Salgın hastalıklarla mücadele için çalışmalar yürüten ekipte yer alan sağlık gönüllüsü Nur Ümmü Süleyman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bombalamalar birçok kişiyi yaralayabilir ancak çocuk felci binlerce kişinin hayatını tehdit ediyor" dedi.

Ümmü Süleyman, insani yardım kuruluşları tarafından "Gelecekleri ellerimizde" adı altında çocuk felciyle mücadele için başlatılan kampanya çerçevesinde bölge halkının hastalığa karşı bilinçlendirildiğini ve DSÖ aracılığıyla aşılama yapıldığını ifade etti.

DSÖ tarafından açıklanan rapor doğrultusunda, Deyr ez-Zor'daki vakaları incelemek üzere 35 kişilik bir ekiple bölgeye geldiklerini belirten Ümmü Süleyman, yaklaşık 2 yıldır kuşatma altında olan bölgede kirlilik oranının arttığını, gerekli hijyenin sağlanamadığını buna bağlı olarak da çeşitli salgın hastalıkların ortaya çıktığını ifade etti.

Ümmü Süleyman, ev ev gezerek aileleri, hastalık konusunda bilinçlendirmek amacıyla yoğun çaba sarf ettiklerini dile getirerek özellikle çocukların kişisel bakım ve temizliğinin yanısıra ev temizliği konusunda da ailelere bilgi verdiklerini kaydetti.

Çocuk felci virüsünün sinir sistemini etkileyerek, vücutta kalıcı hasarlara sebep olduğunu ifade eden Ümmü Süleyman, şehrin birçok bölgesine aşı merkezleri kurulduğunu, çalışmalar sırasında karşılaştıkları iki şüpheli vakayla ilgili gereken incelemelerin yapılması için hastaların Deyr ez- Zor'un 45 kilometre doğusunda, Meyadin şehrindeki hastanelere nakledildiğini bildirdi.

DSÖ tarafından geçen ay yayınlanan raporda, Suriye'de 14 yıl sonra çocuk felci vakasına rastlandığı açıklanmış ve hastalığın çevre ülkelere yayılma ihtimaline karşı uyarıda bulunulmuştu.

suriye'deki
çocuk
felci
vakaları
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir