Medimagazin logo

'Sosyal medya yalnızlaştırıyor'

Uzmanlara göre sosyal medya, eğitimine devam etmek için yurtdışına çıkan öğrencilerin, gittiği ülkeye uyumunu zorlaştırıyor.
Kaynak: DW Türkçe
'Sosyal medya yalnızlaştırıyor'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Avrupa'da, ABD'de yüksek lisans ya da doktora yapmak, birçok gencin hayalini süslüyor... Ancak eğitimine devam etmek için yurtdışına giden gençlerin, yeni bir hayat kurması, yeni bir dilde kendini ifade edip yeni arkadaşlıklar kurması, aylar sürebiliyor. Bu zor alışma sürecinde, ülkesinde bıraktığı ebeveynleri ve arkadaşlarının desteği önemli rol oynuyor. Bilişim teknolojilerinin geliştiği ve iletişimin sudan ucuz olduğu günümüzde, yurtdışında okuyan öğrenciler, sosyal paylaşım sitesi Facebook ve ücretsiz görüntülü görüşme imkanı sunan Skype üzerinden bu desteği fazlası ile görebiliyor. O nedenle sabahları Facebook’ta son paylaşılan fotoğraf ve mesajları takip etmek, sonra kısa bir süre en iyi arkadaşlarla sanal dünyada sohbet etmek ve ebeveynlerle Skype üzerinden görüşmek, yurtdışında okuyan bir öğrencinin günlük hayatının bir parçası...

"Sosyal medya internet bağımlılığı yapıyor"

Araştırmacılara göre üniversite okumak için Almanya’ya gelen birçok öğrenci, vaktini, dışarı çıkıp yeni insanlarla tanışmak yerine, ülkesinde bıraktığı arkadaşları ile internette sohbet ederek geçirmeyi tercih ediyor. Hatta Erasmus bursu ile İngiltere’den Berlin Hür Üniversitesi’nin Enformatik Bölümü’ne okumak için gelen Samantha Rouse, bu nedenle Almanya’ya geldiği ilk haftalarda bir nevi internet bağımlısı olmuş. Samantha’ya göre bu durum bir süre sonra rutine dönüşmüş. İşte İngiliz öğrenci o nedenle, kendi iradesini sınamayı denemiş. Samantha "Aslında bu yıla girerkenki hedefim, Facebook’tan uzak durmaktı" diye konuşuyor. Samantha bunu ancak 3 hafta başarabilmiş. O nedenle ikinci bir tedbir olarak, sosyal medyayı daha çok Berlin’deki yeni arkadaşları ile ilişkileri pekiştirmek için kullanma kararı almış.

Sadece Samantha değil, yurtdışında okuyan birçok öğrenci, o ülkeye alışma döneminin zorluklarından kaçmak için sosyal medya bağımlısı oluyor. Berlin Hür Üniversitesi’nde yabancı öğrencilere psikolojik danışmanlık hizmeti veren bölümün yöneticisi psikolog Hans-Werner Rückert, sosyal medyanın öğrencilerin yurtdışındaki yalnızlığını tetiklediğini kaydediyor ve ekliyor: "Bize gelen öğrenciler, doğrudan bu konuyu gündeme getirmiyor. Ama bu konu, öğrencinin Almanya’da kendini iyi hissetmemesi ya da eğitiminde başarı sağlayamaması gibi şikâyetler dile getirilirken ortaya çıkıyor. Gençlerin yurtdışında kendilerini yalnız hissetmelerinde internet, önemli bir rol oynuyor."

Facebook, dost eksikliğini telafi eder mi?

Psikolog Rückert bu tarz sıkıntıları olan öğrencilere yurtdışındaki eğitimleri sırasında bir spor dalı ya da boş zamanları değerlendirebilecekleri bir takım kurslar sayesinde, yeni insanlarla tanışmalarını tavsiye ediyor. Rückert, kendine başvuran öğrencileri, geldiği ülkedeki dost ve akrabaları ile ne kadar sıklıkta bir ilişkinin faydalı olabileceğine ve Facebook’un yurtdışındaki dost eksikliğini ne kadar telafi edebileceğine dair, düşünmeye teşvik ediyor. Hans-Werner Rückert "Öğrencilerin İspanya ya da İzlanda’daki aile ve dostlarına, buraya entegre olmak istediklerini ve haftada 3-5 kez saatlerce Skype görüşmesi yapmanın bunu kolaylaştırmadığını anlatması gerekiyor" diyor.

Sosyal medya veya internet kullanımı için genel bir süre tavsiyesinin olmadığını vurgulayan Rückert, "Zira biri için fazla olan, diğeri için doğrudur" diye konuşuyor.

Dozunda internetin faydaları

Facebook: Onla da olmuyor onsuz da

Berlin Hür Üniversitesi’nde psikoloji yüksek lisansı yapan Bulgar Sibila Atanasova da her gün Bulgaristan’daki ebeveynleri ve dostları ile Facebook ve Skype üzerinden görüştüğünü kaydediyor. Sosyal medya olmadan günlük hayatın tadını çıkaramayacağını düşünen Sibila, yine de kendini Berlin’de evindeymiş gibi hissediyor. Zira psikoloji öğrencisi Sibila, fazla internet kullanımının zararlarının farkında. Sibila "Facebook’ta çok fazla vakit geçirip, etrafındaki insanlarla nadir kişisel iletişime geçen arkadaşlarımdan, çok iyi biliyorum. Ve maalesef bu duruma çok üzülüyorum. Çünkü insanlar, birbirleri ile tanışıp sohbet etme gibi sosyal becerilerini yitiriyorlar. Tabii ki bu insanlara, yeni arkadaşlar bulmak ya da yeni ilişkiler kurmak çok daha zor geliyor" diye konuşuyor.

Sibila Almanya’da yeni bir hayat kurmak için interneti dozunda kullanarak avantajlarından yararlandığını düşünüyor. Zira psikoloji öğrencisi, yeni arkadaşlarını, yeni evini ve masraflarını karşılamak için ara sıra çalıştığı işini, sosyal medya sayesinde bulmuş.

 

sosyal medya
facebook
twitter
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir