Medimagazin logo

Sigara içenlerin gözlerinde ‘sarı nokta’ hastalığı riski yüksek

Sigara kullanıcılarına bir kötü haber de göz hekimlerinden geldi. Uzmanlar, karanlığa sürükleyen ve 55 yaş üzerinde sık görülen ‘sarı nokta’ hastalığının nedenlerinden biri olarak sigarayı işaret ediyor. Dünyagöz Bursa Hastanesi'nden Prof. Dr. Selim Doğanay, 75 ila 85 yaş arası her 3 kişiden birinde görülen sarı nokta hastalığının sigara içenlerde daha sık yaşandığını söyledi.
Sigara içenlerin gözlerinde ‘sarı nokta’ hastalığı riski yüksek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sarı nokta hastalığının tedavi edilmediği takdirde görme oranının yüzde 95 oranında azaldığını, hastanın kitap-gazete okuyamaz, televizyon seyredemez ve araba kullanamaz hatta tek başına dışarı çıkamaz hale geldiğini ifade eden Prof. Dr. Doğanay, görme kaybı, ani görme kaybı, cisimleri, çizgileri eğri veya kırık görme, görme kalitesinde bozulma, renk görmede bozukluklar ve göz önünde karartıların hastalığın belli başlı belirtileri olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Doğanay, sarı nokta hastalığının risk faktörleri hakkında şu bilgileri verdi: "Yaşa bağlı sarı nokta hastalığının esas risk etkenleri, sigara kullanımı, kişinin yaşı, güneş ışığına uzun süre maruz ve kalıtımsal özellikleri. Diğer risk etkenleri ise hipertansiyon, beslenme şekli, kolesterol yüksekliği ve şişmanlık. Yaşa bağlı ve kalıtımsal etkenleri ortadan kaldırmak mümkün değil. Fakat diğer risk etkenleri kontrol edilebilir. Sigara içiliyorsa bırakılması gerekir. Güneş için filtreli güneş gözlüğü takılması şart. Kolesterolü dengede tutmak için beslenmede Akdeniz diyeti öneriyoruz. Tereyağı, kırmızı et ve kolesterol içeren yiyeceklerden de uzak durulmalı.”

YAŞ TİP KÖRLÜĞE SEBEP OLUYOR

Hastalığın, sarı nokta tomografisi, göz anjiyosu ve göz dibi muayenesi ile teşhis edilebildiğini belirten Prof. Dr. Doğanay, hastalığın yaş ve kuru sarı nokta olmak üzere iki ayrı tipinin olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Doğanay, hastalığın tiplerini şöyle açıkladı: “Kuru tip yüzde 80 oranında, yaş tip ise yüzde 20 oranında görülür. Fakat görme kaybına yol açması sebebiyle yaş tipte erken teşhis daha büyük önem taşır. Kuru tipe oranla daha hızlı ilerleyen hastalık, ani görme kaybı ile birlikte renkli görmenin ve kontrast hassasiyetinin bozulmasına, zamanla retina ve makulada oluşan yeni damarlarda kanama yapması sonucu körlüğe sebep olur.”

Sarı nokta hastalığının tedavisi ise tipine göre farklılık gösteriyor. Kuru tipte sarı nokta hastalarına koruyucu tedavi ve destek olarak, anti-oksidan, A, C, E vitaminleri ile lutein ve çinko önerildiğini belirten Prof. Dr. Doğanay, yaş tipte göz içine iğne tedavisi ve fotodinamik tedavi uygulandığını söyledi.

FOTODİNAMİK TEDAVİ

Yaş tip sarı nokta hastalığının tedavisinin ağrısız olduğunun altını çizen Prof. Dr. Doğanay, şöyle devam etti: “Göz içine iğne tedavisi ile müdahale ediliyor. Önce göz damla ile uyuşturuluyor. Bu uygulama sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmiyor. Fotodinamik tedavide ise önce toplardamardan özel bileşimde bir ilaç verildikten birkaç saniye sonra lazer tedavisi uygulanıyor. 4-6 hafta aralıklarla göz içine enjekte edilen bu ilaç, göz arkasındaki göz hücreleri tarafından hastalık durumunda salgılanan ve yeni damar oluşturan proteini engelleyerek görme kaybını önlüyor. Bu tedavi başlangıçta en az 3 kez uygulanır ancak bazı hastalara takip sırasında aralıklarla uygulanması da gerekebilir.”

sigara
içenlerin
gözlerinde
‘sarı
nokta’
hastalığı
riski
yüksek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir