Medimagazin logo

"Şiddette poliklinikler 1. acil servisler 2. sırada"

Türk Sağlık-Sen, 1 Ocak-1 Eylül 2013 tarihlerini kapsayan 8 aylık sürede sağlıkta 7 bin 287 şiddet olayı yaşandığını, her ay bin sağlık çalışanının şiddete uğradığını ve bu olayların yüzde 33'ünün fiziksel, yüzde 67'sinin sözlü şiddet şeklinde gerçekleştiğini bildirdi.
"Şiddette poliklinikler 1. acil servisler 2. sırada"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Sağlık-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, hastanede hasta, hasta yakını ve çalışanların başına gelebilecek hırsızlık, fiziksel saldırı ve cinsel taciz durumlarında güvenlik personelinin en hızlı biçimde durumdan haberdar edilmesi ve olay yerine yönlendirilmesini sağlayan "beyaz kod" verilerine dayanarak, sağlıkta şiddet olayları ile ilgili araştırma yapıldığı belirtildi.

Araştırma sonuçlarına göre, 1 Ocak-1 Eylül 2013 tarihlerini kapsayan 8 aylık sürede sağlıkta 7 bin 287 şiddet olayı yaşandı. Yaklaşık her ay bin sağlık çalışanı şiddete uğradı. Olayların yüzde 33'ü (2 bin 392) fiziksel saldırı olarak gerçekleşti, yüzde 67'si (4 bin 895) sözlü şiddet vakası oldu.

-"Şiddette poliklinikler 1. acil servisler 2. sırada"

Yapılan araştırmaya göre, 8 aylık sürede yaşanan şiddet olaylarının yüzde 42'si (3 bin 86) devlet hastanelerinde, yüzde 29'u (2 bin 145) eğitim ve araştırma hastanelerinde, yüzde 11'i (852) aile sağlığı merkezlerinde, yüzde 6'sı ( 394) 112 istasyonlarında, yüzde 4'ü (323) ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, yüzde 5'i (299) üniversite hastanelerinde, yüzde 11'i özel hastanelerde ve yüzde 2'si de (111) diğer kurumlarda meydana geldi.

Şiddetin gerçekleştiği alanlar içerisinde poliklinikler 2 bin 565 vaka ile birinci sırada yer aldı. Poliklinikleri 2 bin 189 olayla acil servisler ve bin 224 şiddet olayı ile klinikler ve servisler takip etti.

Araştırmada, hastanelerde şiddet olaylarının sadece poliklinikler, acil servisler ile sınırlı kalmadığı ifade edildi. Buna göre, 8 ayda ameliyathanelerde 146 şiddet olayı meydana geldi. Tetkik bölümlerinde 215, diğer birimlerde ise 582 şiddet olayı ile karşılaşıldı. Ayrıca, 112 çalışanları yaralı ve hastalara müdahale ettikleri vaka yerlerinde 8 ayda 366 kez şiddete uğradı.

-"Tutuklu yargılanma hayata geçirilmeli"

Sendika Genel Başkanı Önder Kahveci, her ay yaklaşık "bin şiddet" vakasının meydana gelmesinin ürkütücü olduğunu belirterek, "Sağlıkta 8 ayda 8 bine yakın şiddet olayının meydana gelmesi, her ay bin sağlık çalışanını şiddete uğraması endişe vericidir"

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının önlenebilmesi için caydırıcı tedbirlerin alınması gerektiğini kaydeden Kahveci, "Ne yazık ki bu zamana kadar alınan tedbirlerin şiddeti önleme konusunda ciddi katkısı olmamıştır. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması, sağlık hizmetine cepten para ödeyerek sahip olmaları gibi düzenlemeler hayata geçmelidir" dedi.

"şiddette
poliklinikler
1.
acil
servisler
2.
sırada"
Yorum (1)
Heliconatör
Bunlar kayda geçen saldırılar arkadaşlar. Sadece ben 2 ay içinde 2 kez sözlü saldırı ve tehdide maruz kaldım. Şikayetçi olmadığım için kayıtlarda yok. Bunları da dahil edersek her ay değil, hergün binlerce sağlık çalışanı şiddete maruz kalıyor. Ey vatandaş, artık karşında derdine çözüm bulmak isteyen sağlık çalışanı değil seni bir şekilde başından atmak isteyen doktorları ancak bulabileceksiniz. Ey yetkililer, kanuni düzenlemeler ve sert tedbirler için çok geç kaldınız, neyi bekliyorsunuz? Yoksa iş zıvanadan çıkacak!! YETER ARTIK
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir