Medimagazin logo

Şiddet gören hekimi devlet savunacak

Bir yılda 120 bin şikâyet geldi. Bakanlık harekete geçti. Doktorların çalışma güvenliği koruma altına alınacak
Kaynak: SABAH - SAFURE CANTURK
Şiddet gören hekimi devlet savunacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı, Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnâme'de şiddet gören hekimler de koruma altına alındı. Sağlık Bakanlığı ve tüm sağlık kuruluşlarında "Çalışan Güvenliği Komiteleri" oluşturuldu. Çalışanlara yönelik şiddeti kontrol altına almak ve olaya doğru ve zamanında müdahale etmek amacıyla 'Beyaz Kod Sistemi" geliştirildi. Sistem şöyle çalışacak: "Mesai saatleri içinde ve dışında hastane içerisinde ve bahçesinde oluşabilecek olası bir saldırı ya da taciz olayında santral aranarak, olay yerine en yakın güvenlik görevlisi yönlendirilecek. Eğer tek kişi olayı çözümleyemeyecekse 'Kod1' anonsu ile olay yerine tüm güvenlik kuvvetleri sevk edilecek. Olaya neden olan kişiler uzaklaştırılacak. Adli olaylarda hastane polisine haber verilecek. Olayla ilgili 'Beyaz Kod Olay Bildirim Formu' ile olay saati, olay nedeni, oluş şekli, olaya karışınlar gibi bilgiler eksiksiz olarak doldurularak Beyaz Kod Ekip Lideri ve Başhekim tarafından imza altına alınacak.

BAKANLIKTAN AVUKAT
Hastane Kalite Yönetim Birimi, raporu 'Çalışan Güvenliği Komitesi'ne sevk edecek. Olay yeri kamera kayıtları polise teslim edilecek. Son olarak ise, Çalışan Güvenlik Komitesi, Beyaz Kod ekibi ve üst yönetim acilen toplanıp olayla ilgili incelemeleri yapacak, gerekli kararları alacak. Gerekirse düzeltici ve faaliyet yapmak üzere üst yönetime rapor sunacak. Olaya maruz kalan sağlık çalışanı hukuki süreç başlatılırsa Sağlık Bakanlığı avukat tahsis edecek.

şiddet
gören
hekimi
devlet
savunacak
Yorum (4)
izzet göker küçük
Çok çok iyi olur. Ama mahkemelerde ağır cezalar çıkmadıkça caydırıcı olacağını zannetmem. Çünkü dayak yiyen sağlık personeli olunca hemen dışarı salıyorlar ama kendilerine mahkemede ters baksan hemen hapse yolluyorlar..
0
Cevapla
C.C:
Konuya dair farkındalık oluşturanlar meslektaşlarıma ve projeyi geliştiren bürokratlara teşekkür ederim.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
Sonra yakalanan(belki de yakalanmayacak çünkü"olaya neden olan kişiler uzaklaştırılacak" diyor.Yani "Hadi koçum ayıp oluyor ama doktorumuz bir cahillik etmiş,sen onun kusuruna bakma,ona uyma onun yerine senden biz özür dileriz "denilerek sırtı sıvazlanacak,üstüne bir de çay ısmarlanıp evine gönderilecek.) saldırgan, savcılık tarafından mahkemeye çıkmasına dahi gerek duyulmadan(tabii ki bir çay da burada ısmarlanarak) derhal serbest bırakılacak,icraatlarına kaldığı yerden devam edecek ve yarım kalmış işlerini tamamlayacak.Yani her durumda saldırganın "çıkarttığı rezalet" ile "içtiği çaylar" yanına kar kalacak.
0
Cevapla
xyz
gülerim ağlanacak halime...! sanki gazinoda fedai gibi bir iş yapıyoz ki, hasta ya da yakınları bizlere saldırıyor...hekim hasta ilişkisi, hekim HASIM ilişkisine döndü...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir