Medimagazin logo

SGK Başkanı İlhan: Sağlık alanında da önemli adımlar atıldı

Yeşil Kart sahibi 9 milyon 416 bin vatandaşımız ve hiçbir güvencesi olmayan 1 milyon 700 bin kişi, 2012 yılının başından bu yana genel sağlık sigortası kapsamına dahil edilerek, ülke nüfusumuzun neredeyse yüzde 100'lük kısmı sağlık kapsamına alınmıştır
SGK Başkanı İlhan: Sağlık alanında da önemli adımlar atıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Sosyal Güvenlik Reformu ile sağlık alanında çok önemli adımların atıldığını belirterek, "Yeşil Kart sahibi 9 milyon 416 bin vatandaşımız ve hiçbir güvencesi olmayan 1 milyon 700 bin kişi, 2012 yılının başından bu yana genel sağlık sigortası kapsamına dahil edilerek, ülke nüfusumuzun neredeyse yüzde 100'lük kısmı sağlık kapsamına alınmıştır" dedi.

SGK'nın Gülağaç ilçesindeki Sosyal Güvenlik Merkezi düzenlenen törenle açıldı. SGK Başkanı İlhan, törende yaptığı konuşmada, SGK olarak açılması planlanan toplamda 583 merkez müdürlüğünden 475'incisinin Gülağaç'ta faaliyete geçtiğini belirtti.

2006 yılında gerçekleştirilen Sosyal Güvenlik Reformu süreci ile merkez ve taşra teşkilatlarının, hizmet ve çalışmalarında, vatandaş memnuniyetini artırıcı bir anlayışla faaliyet gösterdiğini ifade eden İlhan, her geçen gün daha kaliteli, adil, kolay erişilebilir ve sürdürülebilir hizmet sunma yolundaki motivasyonlarının arttığını aktardı.

SGK'nın yenilenen yapısıyla 76 milyon vatandaşa en iyi hizmet veren bir kurum haline geldiğini belirten İlhan, "Reform sürecinde yaptığımız çalışmalara bakarsak, öncelikle yapılan yeni düzenlemelerle emeklilerimize bütçeden daha fazla pay verildiğini görüyoruz. Vatandaşlara yapılan ödemelerin gayrisafi yurt içi hasılaya oranı 2008 yılında yüzde 6,2 iken, 2012 yılında yüzde 7,6'ya yükselmiştir. Daha önce 6 ayı geçen sürelerde aylık bağlarken, bugün artık 20 günün altındaki sürelerde vatandaşlarımıza aylık bağlanmaktadır. Hedefimiz bunu bir güne indirebilmektir. Bunun için yoğun bir şekilde çalışıyoruz" dedi.

Sağlık alanında da önemli adımların atıldığını ifade eden İlhan, şunları kaydetti:

''Reformla birlikte yeşil kart sahibi 9 milyon 416 bin vatandaşımız ve hiçbir güvencesi olmayan 1 milyon 700 bin kişi, 2012 yılının başından bu yana genel sağlık sigortası kapsamına dahil edilerek, ülke nüfusumuzun neredeyse yüzde 100'lük kısmı sağlık kapsamına alınmış oldu. Ayrıca gerçekleştirdiğimiz sağlık provizyon sistemi ile vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden otomatik bir şekilde yararlanmasını mümkün hale getirebildik. Artık her vatandaşımız istediği hastaneye erişim hakkına sahiptir. Kurumuzun son yıllardaki çalışmalarına baktığımızda, 2012 yılında 142 milyar 929 milyon lira olan toplam gelirimiz, 2013 yılında yüzde 14'lük bir artış göstermiştir. Bu artışla beraber 163 milyarlık bir gelire sahip olmuştur. Toplam gelirin artış göstermesinde özellikle prim gelirlerindeki artışlar son derece önemli olmuştur. 2012 yılında yüzde 19,5, 2103 yılında ise yüzde 3,2 ile prim gelirlerinin artmış olduğunu görüyoruz."

Ekonomik ve istihdam teşviklerine ek olarak, kayıt dışı istihdamın önlenmesi yönelik de çok önemli çalışmaların yapıldığını vurgulayan İlhan, ''2013 Ekim ayı itibariyle 10 ayda toplam 481 bin kişi arttırarak, 18 milyon kişi sigortalı sayısına ulaşılmıştır. Açıklarımıza baktığımızda yine Sosyal Güvenlik Reformu'nun etkilerini görmekteyiz" diye konuştu.

Açılış törenine, Aksaray Vali Yardımcısı Tolga Polat, Aksaray İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Hakan Eşikgen, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Gülağaç Kaymakamı Yavuz Aslan, Gülağaç Belediye Başkanı Faruk Teymen, SGK Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir Aksaray İl Müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

sgk
başkanı
i̇lhan:
sağlık
alanında
da
önemli
adımlar
atıldı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir