Medimagazin logo

Sezeryan dedektifleri geliyor!

Ülke genelinde her iki doğumdan birinin sezaryenle gerçekleşmesi üzerine Sağlık Bakanlığı, denetimlerine başlayacak.
Sezeryan dedektifleri geliyor!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yaptığı uyarılara rağmen sezaryen oranını düşüremeyen Bakanlık, hekimleri bire bir takibe başlıyor.

2012 yılı istatistiklerine göre, hastanedeki doğum oranı yüzde 97'i bulurken, sezaryen bu doğumların yüzde 48'i ile rekor seviyeye çıktı.

Türkiye gazetesinin haberine göre, Bakanlık, bu oranın aşağı çekilmesi için sezaryene yoğun olarak başvuran hekimleri mercek altına alacak.

Buna göre; doğumların yüzde 50'den fazlasını sezaryen olarak gerçekleştiren kadın doğumcular tespit edilerek uyarılacak. Hastanede doğum oranlarının düşük olduğu bölgelerde sezaryenin de düşük çıkması dikkat çekti.

Buna göre sağlık kuruluşlarında gerçekleşen doğum oranlarının yüzde 88 ile en düşük olduğu Kuzeydoğu Anadolu'da sezaryen oranı da yüzde 25'de kaldı.

Yine Ortadoğu Anadolu'da hastanede doğum yüzde 88 olarak gerçekleşirken, sezaryen oranı yüzde 31 olarak belirlendi.

Öte yandan 2012 yılında ilk defa doğum yapan annelerin yüzde 25'inin ilk doğumunu sezaryen ile yapması da dikkat çekti.

En Çok Sezeryan Akdeniz'de

Sezaryenle doğum oranlarını bölge bölge inceleyen bakanlık, en çok sezaryenin yüzde 58 ile Akdeniz'de yapıldığını belirledi.

Bu bölgeyi yüzde 57 ile İstanbul ve Ege bölgesi takip ederken, yüzde 54 ile Doğu Karadeniz, yüzde 53 ile Batı Marmara, yüzde 51 ile Doğu Marmara en çok sezaryenin yapıldığı bölgeler oldu.

sezeryan
dedektifleri
geliyor!
Yorum (18)
y.yılmaz
yazıdaki mantığa bakarmısınız ;hastanede doğumun düşük olduğu yerde sezaryende düşükmüş . Herhalde böyle olacak evde sezaryen yapacak halleri yok.
0
Cevapla
HAKAN APİ
benim dedektifim bayan olsun..üç kere de normal doğurmuş olsun....
0
Cevapla
kamil ömür
Benim bir kadın doğumcu arkadaşım var.Sectio ile doğum oranı % 100. 20 yıldır vajinal doğum yaptırmamış.Herhalde bu arkadaşı asarsınız.Aklıma Bir demet tiyatroda ki zabıta irfan tiplemesi geldi.Ben devlet memuruyum düğmemi koparırsanız 6 aydan başlar lafını çok kullanıyordu.Bir gün her tarafı yırtılmış dağılmış bir şekilde mahalleye gelince mükreminin ona söylediği şu cümle beni çok güldürmüştü.İrfan sana bunu yapan arkadaşlar tahminimce mühebbet yer.Aynı mantık % 50 üzeri sectio oranı olan doktor uyarılacaksa % 100 e ne yapılacak ?
0
Cevapla
se
Ammada sezaryene taktılar..sorun kadın-bebek sağlığını düşünmeleri mi? yoksa daha çok doğumla nüfus artışına katkı mı sağlamak? izin verin insanlar kendi tercihlerini yapsınlar..
0
Cevapla
a.k
sezeryan oranlarının yüksek olmasının tek suçlusu hekimlerdir denemez....bu oranın yüksek olmasının sebepleri: 1- kadın doğumcuların görüşü alınmadan doğumhanede yapılan fizikii ve personel değişiklikleri 2- çocuk doktorları: bu bebeğin sakat olmasının sebebi normal doğum... sezeryan olsaydı böyle olmazdı.. 3- kadın doğumcuların dava edilme korkusu ,, dava edilmese de bir çok soruşturma... pratisyen hekim idareci seni soruşturuyor..derdini pratisyen hekime anlatamıyorsun ki KİME ANLATACAKSIN? 5- Sağlıkta şiddette artış... 6-Hastaların ve yakınlarının sabırsızlığı 7-Doğumhanede Ebe ve Prsonel yetersizliği 8- Hastane yöneticilerin doğumhaneye yeterli ekipman almaması... 2 NST cihazı 3 Ebe 1 Personelle 24 saatte 20 doğumun sağlıklı yapılması imkansız... Dr kendini korumak için şüpheli ve uzun travayı takip etmek istemiyor... 9-.........daha sebebpler sayılabilir.. ama KESİNLİKLE SEBEP PARA DEĞİL....doğum 400 tl sezeryan 450 tl devlet hjastanesinde sezeryan yapan dr a döner sermye kesintisi yapılmaktadır.... Saygılarımla
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir