Medimagazin logo

Seyahat Sağlığı Merkezi sayısı 43'e çıktı

Yurt dışına seyahat edeceklere, hastalık riskleri hakkında bilgi verilerek, aşı ve koruyucu ilaç hizmeti sunulan Seyahat Sağlığı Merkezleri sayısının 32'den 43'e çıkarıldığı belirtildi
Seyahat Sağlığı Merkezi sayısı 43'e çıktı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KONYA  - Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, Seyahat Sağlığı Merkezlerinin sayısının 32'den 43'e çıkarıldığını bildirdi.

Hatipoğlu, yaptığı açıklamada, dünyanın en uç noktalarına kadar gelişen diplomatik, ticari, sosyal ve kültürel ilişkiler nedeniyle birçok vatandaşın yurt dışına çıktığını ifade etti.

Yurt dışına çıkan vatandaşların, bazı ülkelerde sarıhumma, tifo, sıtma, menenjit gibi bulaşıcı hastalıklara maruz kalabildiklerini belirten Hatipoğlu, Sağlık Bakanlığına bağlı genel müdürlük olarak, yurt dışına seyahat edenlere seyahat sağlığı hizmeti verdiklerini dile getirdi.

Hatipoğlu, yolcunun sağlık durumu, seyahat edilen ülke, seyahatin tipi ve süresi göz önünde bulundurularak, sağlık tavsiyelerinde bulunduklarını, ayrıca aşı ve koruyucu ilaç planlaması yaptıklarını dile getirdi.

Bazı ülkelere giriş için zorunlu olan "Uluslararası Aşı ve Profilaksi Sertifikaları"nı da düzenlediklerine işaret eden Hatipoğlu, şunları kaydetti:

"Seyahat Sağlığı Merkezlerinde yapılan aşılar ve verilen koruyucu ilaçlar ücretsizdir. Bu hizmetleri dünyada vatandaşlarına ücretsiz olarak sunan tek ülkeyiz. Bu da ülkemizin koruyucu sağlığa ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir. Vatandaşımıza sunulan hizmetin yaygınlığını artırmak için Türkiye genelinde 32 olan Seyahat Sağlığı Merkezi sayısı, Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu'nun isteği doğrultusunda 43'e çıkarılmıştır. Seyahat Sağlığı Merkezlerinin adreslerine ulaşmak ve gidilecek ülke ile ilgili bilgi almak için www.seyahatsagligi.gov.tr internet sitemizden ve (0212) 444 77 34 numaralı seyahat sağlığı danışma hattından faydalanılabilir."

seyahat
sağlığı
merkezi
sayısı
43'e
çıktı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir