Medimagazin logo

Sevk zinciri sancılı başladı, kuyruklar oluştu, vatandaş öfkeli

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)'nun sağlıkta sevk zinciri uygulaması Isparta'da sancılı başladı. Pilot illerden biri olan Isparta'da, sabah saatlerinden itibaren sağlık kuruluşları önünde aşırı yığılmalar meydana geldi. Uygulamadan habersiz bazı vatandaşlar, kapıdan geri çevrildiği için sinir krizi geçirdi. Yaşlı ve çocuklar saatlerce ayakta bekletildi
Sevk zinciri sancılı başladı, kuyruklar oluştu, vatandaş öfkeli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)'nun sağlıkta sevk zinciri uygulaması Isparta'da sancılı başladı. Pilot illerden biri olan Isparta'da, sabah saatlerinden itibaren sağlık kuruluşları önünde aşırı yığılmalar meydana geldi. Uygulamadan habersiz bazı vatandaşlar, kapıdan geri çevrildiği için sinir krizi geçirdi. Yaşlı ve çocuklar saatlerce ayakta bekletildi. İlçe ve köylerden gelen vatandaşlar ise evraklarının eksikliği nedeniyle geri gönderilmek istenince görevlilerle tartıştı. Uzun kuyruk çilesinde vatandaşlar arasında sıra kavgaları da yaşanınca Emniyet'ten yardım istendi. Birçok vatandaş aile hekimine kayıt yaptırmadığı ilde, doktorlar hasta yoğunluğundan muayeneye zaman ayıramadığı için hastaların yüzde 90'nını sevk etmek zorunda kaldı.

SGK tarafından hazırlanan yeni sağlık sistemine göre devlet memurları dışındakiler, artık aile hekimlerinden sevk almadan hastanelere gidemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından pilot bölge olarak seçilen 4 ilden birisi Isparta'da uygulama birçok sıkıntılarla başladı. Isparta'nın Eğiridir ilçesinden Isparta'ya acil olarak gelen Ayşe Küçükcoşkun, hastaneye geldiğinde ikinci bir kez sevk istediğini, bunun üzerine sağlık ocağına gittiğinde kendisine 350'inci sıranın verildiğini söyledi. Öğle paydosuna kadar sıra gelmediğini ifade eden Küçükcoşkun, bu uygulamanın adının 'rezillik uygulaması'ndan başka bir şey olmadığını kaydetti.

Bir başka hasta Hamide Eryılmaz da kucağında çocuğuyla birlikte 3 saattir sevk sırası beklediğini anlattı. Eryılmaz, "Bu nasıl bir uygulama anlayamadım. Sabah saatlerinde geldim, ancak önümde 400 kişi daha var. Kucağımda çocuk ile güneşin altında bekliyoruz. Buradan sevk alıp, hastaneye gidip ne zaman muayene olacağım bilmiyorum. Bu uygulamadan vazgeçilmeli." dedi.

Siyasilere öfke duyan Mustafa Soydinç de, Aksu ilçesinin Yılanlı köyünden geldiğini belirterek, bu şartlar altında 2 günde ancak muayene olabileceğini bildirdi. Uygulamanın zaman ve işgücü kaybıyla birlikte vatandaşın psikolojisini de iyice bozduğunu ifade eden Soydinç, "Sağlıkta bu kadar yenilik yapılmışken, tekrar eski sisteme geri dönülmesi anlamsız. Vatandaşı bir sevk kâğıdına mahkûm etmek nasıl bir yenilik olabilir?" diye konuştu.

Isparta Sağlık İl Müdürü Dr. Süleyman Önal, hasta sayısının bir anda yüzde 70 artmasından dolayı sağlık merkezlerinde olağanüstü bir yoğunluk yaşandığını belirterek, "Acil servislerimizde de sıkıntı var. Acil olmayan vakalar geri gönderildiğinde görevlilerimiz vatandaşla karşı karşıya kalıyor. Hastanın durumu acil değilse kurum bunun karşılığını ödemiyor. Ancak vatandaşlara bunu anlatmamız mümkün değil. Diğer bir sıkıntı da aynı gün ikinci polikliniğe gidip muayene olamıyorsunuz. Herkes kendi aile hekimine giderse yoğunluk azalır diye düşünüyorum." dedi.

Cihan

Memurlar.net
sevk
zinciri
sancılı
başladı
kuyruklar
oluştu
vatandaş
öfkeli
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir