Medimagazin logo

SES üyeleri 112 acil'in çalışma şartlarını protesto etti

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul şubeleri üyesi bir grup, 112 Acil Servisi çalışanlarının yaşadığı sorunları dile getirmek için, Sultanahmet Meydanı'ndan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne yürüyerek, bina önünde protesto eylemi yaptı.
SES üyeleri 112 acil'in çalışma şartlarını protesto etti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL-  Sultanahmet tramvay durağı arkasındaki Mehmet Akif Ersoy Parkı'nda toplanan SES üyeleri, 112 Acil Servisi çalışanlarının yaşadığı sorunları dile getirmek amacıyla, çeşitli sloganlar atarak İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü binasına yürüdü.


     Sağlık Müdürlüğü önünde grup adına açıklama yapan SES Şişli Şube Başkanı Rabia Tuncer, İstanbul'daki 112 Acil Servisi çalışanlarının, ister kadrolu, ister sözleşmeli olsun diğer kentlerdeki meslektaşlarından daha fazla çalıştıklarını söyledi.


     Sözleşmeli çalışanların gün içerisinde pek çok işte kullanılabildiğini belirten Tuncer, Acil Tıp Teknisyeni olarak görev yapan erkek çalışanlara şoförlük yaptırıldığını öne sürerek, bu durumun hem ambulans şoförlüğü hakkında profesyonel bir eğitim almayan arkadaşlarının hem de başkalarının hayatını tehlikeye attığını kaydetti.


     Tuncer, yeni tam gün yasası ile 40 saate indirilen çalışma süresinin, 112 Acil Hizmetler bölümünde 48 saat olarak uygulandığını ifade etti.


     Acil ve ambulans çalışanlarının sürekli olarak trafikte ve vakada görev yaptığını belirten Tuncer, 112 Acil Servisi çalışanlarının risk grubunda sayılması ve kendilerine acil birim farkı ödenmesi ve iş güvenliği sağlanması gerektiğini anlattı.


     Personel eksikliği gerekçesiyle kendilerine zorla fazla mesai yaptırıldığını ileri süren Tuncer, ''Fazla mesailerimizin ücretleri ödenmeli ya da izin olarak verilmelidir. 112 çalışanları olarak fazla çalıştırılma, diğer istasyonlarda sözlü görevlendirilme, acil tıp teknisyenlerinin sürücü olarak çalıştırılmaları, kıyafet, yemek gibi sorunlarımızın çözülmesinin yanı sıra 112 istasyonlarının ve komuta kontrol merkezlerinin fiziki ortamlarının iyileştirilerek, insani şartların sağlanması, yönetmeliklere uygun hale getirilmesini talep ediyoruz'' dedi.


     Grup üyeleri, basın açıklamasının ardından dağıldı.

ses
üyeleri
112
acil'in
çalışma
şartlarını
protesto
etti
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir