Medimagazin logo

Şehir Hastaneleri, Danıştay'ı bekliyor

Kaynak:
Şehir Hastaneleri, Danıştay'ı bekliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Başbakan Erdoğan’ın ‘bürokratik oligarşi ve yargı engeli’nden sitem ettiği konuşmasıyla gündeme gelen Türkiye’nin Sağlık Devrimi olarak nitelendirilen Şehir Hastaneleri Projesi Danıştay 13. Dairesi’nin geçen Ağustos’ta aldığı “İhalelerin yürütmesinin durdurulması” kararıyla askıya alındı. Türk Tabipleri Birliği’nin “Devlet kendi hastanesinde kiracı olacak” gerekçesiyle açtığı davada alınan kararla 22 ilde her biri 1.5 milyon metrekare arazide inşa edilecek ve sağlık sistemine 43 bin 200 yeni yatak kazandıracak proje durdu. Yargı engelinin kaldırılmasının ardından ihaleleri yapılarak inşaatları başlayacak Şehir Hastaneleri, Türkiye sağlık sisteminde sedyede doktor bekleyen hasta, yeterli personel olmadığı için sağlık görevlilerine şiddet uygulamayı hak gören hasta yakınlarını tarihe gömecek.

2045’e kadar bina ihtiyacı olmayacak

Star Gazetesinde yer alan habere göre; Kayseri’de yapımına başlanan, Manisa, Trabzon, Van, Yozgat, Konya, Adana, Bursa, Şanlıurfa, Gaziantep, Isparta, Mersin, Kocaeli, Balıkesir ve İstanbul’un da aralarında olduğu 22 ilde 29 bölgede inşa edilecek Şehir Hastaneleri, Kamu Özel Ortaklık (KÖO) formülüne göre yapılacak. Projenin tamamlanmasıyla 2015 yılı sonunda Türkiye’nin 2045 yılına kadar hastane binası sorunu halledilecek. Şehir Hastaneleri’nin her biri 5 yıldızlı otel konforunda olacak. Sağlık komplekslerinde kanser, kadın doğum, genel cerrahi, ortopedi, onkoloji, çocuk, psikiyatri bölümlerinin yanı sıra alışveriş merkezi ve hasta yakınlarının kalacağı oteller de bulunacak.

şehir
hastaneleri
danıştay'ı
bekliyor
Yorum (2)
Makile Tesellüm
Nasıl olsa alttan gümbür gümbür çıplak maaşa razı olacak bir nesil yetişiyor. Sizin emeğinizde birileri zengin olacak.
0
Cevapla
drcengaver
Devlet kendi hastanesini yapıp işletemeyecek kadar aciz midir ki,başkasına hastane yaptırıp işletmesini de ona veriyor. O zaman devlet niye var? TOKİ denen kurum niye var? Madem kendi hastanemizde kiracı olacağız o zaman adliyelerde de,kışlalarda da,hapishanelerde,okullarda,tüm bakanlık binalarında da vb. aynı modelle kiracı olalım. Haberde sanki sağlıkta şiddetin nedeni yataksızlık ve bina azlığı gibi lanse edilmiş.Yönlendirme bir haber olduğu her halinden belli. Kaldıki yeni ve modern dev hastanelerin yapılmasını kim istemez. Karşı çıkılan bu da değil zaten, bu binaların yapılış ve işletilme modelinde. Sayın Bakan Faruk Çelik'in de ifade ettiği üzere bu hastanelere yapılacak ödeme borçlarını çocuklarımız,torunlarımıza bırakamayız.Bunun vebali var
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir