Medimagazin logo

Sanovel, Amerika’dan ilaç patenti alan ilk Türk şirketi oldu

Sanovel, geliştirdiği dört ilaç formülasyonuna, Amerika Patent Ofisi’nden “patent” alan ilk Türk firması olarak önemli bir başarıya imza attı. Sanovel’in, tamamen yerli sermaye ile geliştirdiği ilaç formülasyonları, Amerika’dan 2033 yılına kadar patent koruma hakkı elde etti. Ar-Ge çalışmalarına önem veren ve Ar-Ge’ye her yıl 15 milyon dolar ayıran Sanovel, sektöre değer katıyor.
Sanovel, Amerika’dan ilaç patenti alan ilk Türk şirketi oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL-Türkiye’nin önde gelen, yüzde yüz ulusal sermayeli ilaç firmalarından Sanovel, Türk ilaç sektörü adına büyük bir başarıya imza attı. Sanovel, mide hastalıklarının tedavisi için geliştirdiği üç ilaç formülasyonu ile epilepsi tedavisi için geliştirdiği bir ilaç formülasyonuna Amerika Patent Ofisi’nden patent onayı alan ilk Türk firması oldu.

 

İnovatif ürünlere sahip olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren Sanovel, geliştirdiği ilaç formülasyonları için Amerika’dan 2033 yılına kadar formülasyon koruma hakkı da elde etti. Epilepsi tedavisi için geliştirdiği formülasyon ile, 38 Avrupa ülkesinin üye olduğu, Avrupa Patent Sistemi’nden de onay alan Sanovel, Ar-Ge’ye verdiği önemi bir kez daha kanıtladı.

 

“Yeni formülasyonlar yaratarak, inovatif ürünlere sahip olmayı hedefliyoruz”

 

Toksöz Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Toksöz, “Türk ilaç sektörünün dünyada hak ettiği yere gelmesi için patent başvuru sayısının artmasının önemine inanıyoruz. Sanovel olarak bu yolda önemli bir aşama kat ederek Amerika Patent Ofisi’nden patent ve 2033 yılına kadar koruma hakkı alan ilk Türk ilaç firması olduk. Bu başarıdan, ülkemiz ve Türk ilaç sanayi adına, mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

 

Ar-ge çalışmalarına her yıl yaklaşık 15 milyon dolar ayırdıklarını ifade eden Ahmet Toksöz sözlerini şöyle sürdürdü:“Geçtiğimiz günlerde Ar-Ge merkezimize de onay aldık. Önümüzdeki süreçte, 100 kişilik Ar-Ge ekibimizle yeni formülasyonlar yaratmaya devam ederek, inovatif ürün yelpazemizi genişletmeyi hedefliyoruz. 2003 yılından bu yana geliştirdiğimiz formülasyonlar için ulusal ve uluslararası 400’e yakın patent başvurusunda bulunduk ve 70’in üzerinde onay aldık. Diğer başvurularımızın ise değerlendirilme süreci devam ediyor. Avrupa Patent Ofisi farmasötik başvuru listesinde 2011 yılında 14. sıradaydık. 2013 yılında yaptığımız 127 başvuru ile bu listede ilk 10 arasında yer almayı bekliyoruz. Amacımız, sıralamada üst sıralara yükselerek; Türk ilaç sanayinin inovasyon ve patent alanındaki uluslararası başarılarını da artırmak ve sektörü geleceğe taşımak.”

 

Sanovel, piyasadaki ilaçların yan etkilerini azaltacak veya etkilerinin süresini artıracak daha stabil ve gelişmiş formülasyonlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu formülasyonlar için hem Türkiye’de hem de Avrupa ve Amerika başta olmak üzere Rusya ile Orta Asya ülkelerinde başvurular yapan Sanovel patent koruma belgelerini almaya başladı. Ulusal ve uluslararası 400’e yakın patent başvurusu bulunan Sanovel aynı zamanda, patentli formülasyonları için aldığı 20 yıllık koruma süreleri ile de önemli bir pazar payına sahip bulunuyor.

sanovel
amerika’dan
ilaç
patenti
alan
ilk
türk
şirketi
oldu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir