Medimagazin logo

‘Sanayi tipi silikon Türkiye'de de kullanıldı’

Fransa Sağlık Bakanlığı, bir firmanın sanayi tipi malzemeyle ürettiği silikonlardan taktıran 30 bin kadına silikonlarını çıkarttırması uyarısında bulundu. Silikonların kansere yol açması ihtimalinden korkuluyor. Dr. Osman Oymak bu silikonların Türkiye’de de kullanıldığını söylüyor.
Kaynak: ntvmsnbc
‘Sanayi tipi silikon Türkiye'de de kullanıldı’
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Fransa’da silikon üreten bir firmanın, sanayi tipi malzemeyle imalat yaptığı ortaya çıktı. Ülkede estetik ameliyatla silikon taktıran binlerce kadını endişelendiren bu haber, kanser riskini de beraberinde getiriyor.

Sanayi tipi malzemeyle yapılan silikonların patlama riskinin olduğu ve kansere yol açma ihtimali bulunduğu belirtildi.

Fransa Sağlık Bakanlığı durumla ilgili endişe verici bir uyarı yaptı. Ülkede bu silikonlardan taktırdığı belirlenen 30 bin kadın, silikonları ameliyatla aldırmaya çağrıldı. Bakanlık, ameliyat giderlerinin karşılanacağını da açıkladı.

 

Ülkede bugüne kadar 9 kadına bu silikonla bağlantılı olarak kanser teşhisi kondu, kadınlardan biriyse hayatını kaybetti.

Fransa dışına da ihraç edildiği belirtilen silikonların İngiltere’de 50 bin kadının ameliyatında kullanılmış olabileceği tahmin ediliyor.

‘TÜRKİYE'DE DE KULLANILDI’
NTV’ye konuk olan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Osman Oymak, sanayi tipi malzemeden üretilen silikonların 6 yıl boyunca Türkiye'de de kullanıldığını söyledi.

"Türk kadını da risk altında” diyen Dr. Osman Oymak şöyle konuştu:
“6 sene civarında Türkiye’de de kullanıldı. Şu anda kullanılmıyor. Geçen sene bu firmayı kapattılar. Dünya standartlarına uygun değil. Takanlar hastalarını geri çağırsın ve hastalarından çıkarsın.”

‘sanayi
tipi
silikon
türkiye'de
de
kullanıldı’
Yorum (1)
metin okucu
Konu ile ilgili haberleri okuyorum.Bir akıllı kul da çıkıp hangi tarihler arasında piyasada kullanıldığını söylese,kimlerin doktoruna başvurması gerektiğini anlatabilse...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir