Medimagazin logo

Sakarya'da saldırıya uğrayan aile hekimine, doktor babası sahip çıktı: 'Yalvarıyoruz önlem alsınlar'

Sakarya’da bir hekim, hastası tarafından darp edildi. ‘Beni taciz, rahatsız ediyorsun’ diyerek darp edilen aile hekiminin burnunda kırıklar oluştu. Saldırıya yaralı doktorun kendisi gibi doktor olan babası ve Sağlık-Sen Sakarya Şubesi de tepki gösterdi.
Kaynak: İHA - Burak Can Tokyürek - Orkun Kaya
Sakarya'da saldırıya uğrayan aile hekimine, doktor babası sahip çıktı: 'Yalvarıyoruz önlem alsınlar'
Saldırıya uğrayan kişinin babası emekli doktor Muzaffer Kurşunoğlu “Bu devlete ben 50 sene doktor olarak hizmet ettim. Oğlum da doktor, ben bu hastaneden emekliyim radyoloğum. Devletimizin buna gerekli tedbirlerini almasını talep ediyoruz, kendilerine yalvarıyoruz, bunlara bir önlem alsınlar" dedi.
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAKARYA - Olay, dün öğlen saatlerinde Adapazarı ilçesinde bulunan Figen Sakallıoğlu Hızırtepe Aile Sağlığı Merkezi Hızırtepe Aile Sağlığı Merkezinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, aile hekimi olan Metin Kurşunoğlu, Hastalık Yönetimi Platformu çerçevesinde hastası A.K.’yi kontrol için merkeze çağırdı. İddiaya göre, doktorun yanına giren A.K. hiçbir tartışma yaşanmamasına rağmen biranda ‘sen beni taciz, rahatsız ediyorsun’ diyerek Kurşunoğlu’nu yumruklamaya başladı. Saldırgan olay yerinden kaçarken, başından yaralanan ve burnunda kırıklar olduğu öğrenilen doktor baygınlık geçirerek kanlar içerisinde kaldı.


Sakarya'da saldırıya uğrayan doktor başından yaralandı!


Sağlık merkezine sevk edilen 112 ekiplerince Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan doktor Kurşunluoğlu tedavi altına alındı. Kontrole çağırdığı hastası tarafından darp edilen doktor vatandaşların, sağlıkçılara karşı şiddete başvurmamaları gerektiğini ifade etti. Darp edilen Kurşunluoğlu’nun emekli olan doktor babası Muzaffer Kurşunoğlu ile Sağlık-Sen Sakarya Şubesi de yaşanan olaya tepki gösterdi.

"Alnım açıldı, burnumda kırık var"

Darp edilen Aile Hekimi Metin Kurşunoğlu, “Biz Aile Hekimleri olarak hastaları Hastalık Yönetimi Platformu çerçevesinde. Bu hastayı da öyle kontrole çağırmıştık. Kontrole çağırdığımda ‘sen beni taciz ediyorsun, rahatsız ediyorsun’ dedi ve yumruklamaya başladı. Ben bir şey yapamadım, sesim çıkmadı. Alnım açıldı, burnumda kırık var. Sağlıkta şiddet maalesef yaygın ve bugün de geldi bizi buldu. Vatandaşların bu tür şeyler yapmaması, sağlık çalışanlarına saygılı olması, şiddete başvurmamaları ve gerekli yerlerin de bu konuya dahil olup gerekli incelemelerin başlatılmasını istiyorum” dedi.

"Gerekli tedbirlerin alınarak hak ettiği cezaların verilmesini talep ediyoruz"

Saldırıya uğrayan kişinin babası emekli doktor Muzaffer Kurşunoğlu ise, “Bu devlete ben 50 sene doktor olarak hizmet ettim. Oğlum da doktor, ben bu hastaneden emekliyim radyoloğum. Hastaların içerisinde bu tür psikopatlar çıkabiliyor. Ama devletimizin buna gerekli tedbirlerini almasını talep ediyoruz, kendilerine yalvarıyoruz, bunlara bir önlem alsınlar. Cezalar çok hafif. Bunu 100 hastadan bir tanesi yapıyor ama o eğer hak ettiği cezayı almıyorsa, örnek teşkil ediyor ve önü açılıyor. Oğlum çok sakin bir insan. Saldırıyı gerçekleştiren kişi, oğlumun yarısı kadardı, fizik olarak oğlum ondan çok güçlüdür. Vurmaz, hiç kaba kuvvet kullanmayan bir kişidir yani herkes tanır” diye konuştu.

"İçimiz kanıyor"

Sağlık-Sen Sakarya Şube Başkan Abdullah Sönmez, “Hızırtepe’de Aile Hekimimize şiddet uygulandı. Sağlık-Sen olarak biz şiddet ile ilgili yasanın çıkmasının mücadelesini veriyoruz ve Sağlık-Sen her ay şiddet raporu yayınlıyoruz. Mart ayı şiddet raporumuzda da 31 sağlık çalışanımıza şiddet uygulandı, 38 sağlık çalışanı da mağdur oldu. Bugün gerçekten içimiz kanıyor, mübarek Ramazan ayında, Kadir Gecesi’nde ne insanlığa ne İslamiyet’e sığmayacak bir şekilde doktorumuz darp edilmiş. Doktorumuzun burnunda parçalı kırıklar var, dolayısıyla içimiz kanıyor. Sağlık çalışanlarına şiddet katalog suçlara dahil oldu artık tabi yapanın yanına kar kalmayacağı dönemler başladı. Fakat şiddet biran önce son bulmalı ve bunu gerçekleştirenler adalet önüne çıkartılarak tutuklamalar gerçekleştirilmeli. Doktor bey hastayı tarama için çağırıyor, vatandaş doktora direk saldırıyı gerçekleştiriyor. Dolayısı ile biz bunu içimize sindiremiyoruz” şeklinde konuştu. Konuyla ilgili inceleme sürüyor.

sakarya
doktor
asm
aile hekimi
figen sakallıoğlu hızırtepe aile sağlığı merkezi
Yorum (9)
Kaderine Terkedilmiş
Hastaya da sorumluluk yüklesek biraz? Kontrolüne gelmeyenin, şiddet uygulayanın sağlık primleri ona göre değişse? Neden korkuyoruz, oy mu kaybederiz yoksa?
51
Cevapla
Prof.
Bu haberin ilk duyurumuna yorum yazan Dr. Erdem'e katılıyor ve pek dillendirilmeyen değindiği konuya dikkat çekmek istiyorum. Meclisteki meslektaşlarımız bu konuda ne düşünüyor, ne yapıyor, hangi girişimlerde bulunuyor ? Bıçak kemiğe dayandı, hatta kesti... Parti ayırmaksızın hekim milletvekili meslektaşlarımızdan medimagazin ortamında cevap bekliyorum. Lütfen...
54
Cevapla
darp
Ben hiç darpedilen savcı hakim bürokrat vb duymadım. Arkadaşlar bu iş bitti. Söze yoruma gerek yok. Avrupa ülkeleri Dubai katar dahil kapılarını sonuna kadar açmışlar kabül şartlarını hafiflettiler. Akıllı olun bu ülkede hekimliğin önümüzdeki 20 yılı gitti da bitti düzelmez.
64
Cevapla
dr.meral
Geçmiş olsun. Lütfen mümkün olduğunca muayenelerimizi tek başına yapmayalım.
34
Cevapla
misafir
İşte yere göğe sığdıramadıkları övündükleri sağlıkta memnuniyette gelinen son nokta... Hekime şiddeti bile sıradanlaştırdılar kimseden çıt yok. Hadi diyelim doktora şiddet konusunda en ön safta can siperane durması gereken yetkililerimiz durumu öylesine geçiştiriyor. Her partiden onlarca milletvekili var mecliste. Ya onlar ne yapıyor .Tamamen siyasete adayıp artık kendilerini doktor olarak görmüyorlar mı yoksa .Türkiye'nin her köşesinde hemen her gün meslektaşlarına karşı yapılan şiddeti içlerine nasıl sindiriyor , bıçak kemiğe dayandı deyip neden o gür seslerini çıkarmıyorlar anlamak mümkün değil..
43
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir