Medimagazin logo

Sahte ilaca karşı ‘Pangea V’ operasyonu

Interpol tarafından aralarında Türkiye’nin de olduğu 100 ülkede eşzamanlı sahte ilaç operasyonu yapıldı. Aralarında sahte Viagra’nın da bulunduğu milyonlarca doz sahte ilaç ele geçirildi. Türkiye’de ilaç satan 159 internet sitesi kapatıldı.
Kaynak: HÜRRİYET
Sahte ilaca karşı ‘Pangea V’ operasyonu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TÜRKİYE dahil 100 ülkede eş zamanlı sahte ilaç operasyonları düzenlendi. Merkezi Fransa’nın Lyon kentinteki Interpol tarafından eşgüdümlü yapılan ve bir hafta süren “Pangea V” adlı operasyonlarda, milyonlarca doz sahte ilaç ele geçirildi, bu ilaçları satan binlerce site kapatıldı. Türkiye’de kapatılan site sayısı 159. Türkiye’de faaliyet gösteren yurtdışı kökenli 14 site kapatılamadı. Türkiye’de üretilmiş sahte ilaçlar da ele geçirildi.

İntihar sahte ilaca takıldı

“Pangea V” operasyonunun çıkış noktası, bir kadının onlarca ilaçla intihar etmeye kalkışmasına rağmen hayatını kaybetmemesi oldu. Kadın ölmedi ancak ilaçların bazı yan etkileri nedeniyle doktora başvurduğunda, içtiği ilaçların tümünün sahte olduğu ortaya çıktı. Kadın ilaçları internet üzerinden satın aldığını da söyleyince, operasyon başladı. 2008’de yapılan ilk operasyona 8 ülke, 2009’daki operasyona 25, 2010’da 44 ve 2011 yılındaki operasyon 81 ülke katıldı. Bu yıl yapılan “Pangea V” operasyonuna 100 ülke katıldı. Katılımcı ülkeler arasında ABD, İran, Arjantin, Çin, Bangladeş, Pakistan, Yeni Zelanda, Singapur, Rusya, İngiltere, Tayland, Japonya, İtalya, Kanada gibi ülkeler var. Operasyon üç ana alan üzerinden yürütüldü.

Zararlı kimyasal var

Sahte ilaç satan sitelerin internet altyapısı (domain isimleri, internet servis sağlayıcıları), elektronik ödeme sistemleri (alıcının ilaçlar için ödeme yapma süreci) ve posta yoluyla ulaştırma sistemleri (ürünlerin alıcıya ulaştırılması süreci). Üç ayaklı operasyonlar sonucunda sahte ilaç satan onbinlerce site kapatıldı, yüzlerce kişi gözaltına alındı, milyonlarca doz ilaca da el konuldu. 2011 operasyonunda el konulan ilaç miktarı 2.6 milyon doz, gözaltına alınan kişi sayısı 92, kapatılan internet sitesi sayısı 13 bin 495 olmuştu. Bu yılki rakamların 2011 yılının çok üzerinde olduğu belirtiliyor. Sahte ilaçlar arasında antibiyotikler, çocuk düşürme ilacı, deri merhemleri, mide ilaçları, cinsel güç arttırıcı ilaçlar, uyku ilaçları, sahte kalp ilaçları da var. Sahte ilaçlarda insan sağlığına zararlı kimyasallar var.


Penga V nasıl yapıldı?

· 100 ülkede, önceden belirlenen hedef gümrük ve posta merkezlerinde eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirildi.
· Yasadışı ilaç satan sitelerden ilaç temin edilip, test edildi.
· İlaçların alıcıya ulaştırılması sistemine operasyon gerçekleştirildi.
 

İnternette satılan ilaçların yüzde 50’si sahte

· Dünya Sağlık örgütü verilerine göre, internetten satılan ilaçların yaklaşık yüzde 50’si sahte.
· Bir yıl içinde bir milyondan fazla insan sahte ilaç kullanımından dolayı hayatını kaybetti.
· Sahte ilaçlar, 32 milyar dolar hacme ulaştı.
· Sahte ilaçların yüzde 60’ı Asya’da üretiliyor.
· Piyasadaki sahte ilaçların yüzde 42’sini antibiyotikler, yüzde 18’ini de psikolojik tedavi için kullanılan ilaçlar oluşturuyor.

Cinsel gücü arttırır diye aldılar, aseton çıktı

Türkiye’de talebi yüksek ilaçlar şu şekilde sınıflanıyor;
1-Zayıflatıcı, cinsel gücü artırıcı ürünler
2-Bitkisel/doğal olduğu iddiasıyla satılan ürünler
3-Piyasada bulunması zor olan ilaçlar (Kanser ilaçları)
4-Yüksek fiyatlı ilaçlar (Kanser ilaçları)
Türkiye’ye giren sahte ilaçlar Çin ya da Hindistan’da üretiliyor. Sahte ilaçlarda yapılan incelemede, seks ilacı diye satılan, ilaçların etkin maddesinin “aseton” olduğu, gerçek seks ilacı ile şekil dışında benzerliği bulunmadığı belirlendi.

Operasyonun amacı

1-İnternet yoluyla satılan lisanssız ve yasadışı üretilen, insan sağlığına zararlı medikal ürünleri ele geçirmek
2-Yasadışı olarak bu zararlı ilaçları satan internet sitelerini kapatmak
3-Yasadışı ilaçları üreten ve satanları, satışı desteklemek için kurulan uluslararası suç örgütlerini ele geçirmek
4-Yasadışı ilaç satanlar hakkında dava sürecinin başlatılması
5-Kamu sağlının korunması
6-Halkta, yasadışı internet siteleri aracılığıyla ilaçları almanın zararları konusunda bilinç uyandırmak

4 buçuk ayda 3084 sağlıkçı şiddet gördü

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Akdağ, “Şiddet olayında çalışanlarımızın hakkını aramak üzere mayısta 24 saat aktif 113 numaralı telefon ve internet hattını oluşturduk. 3 bin 84 vaka bildirilmiş olup 3’te 1’i fiziksel şiddet şeklinde gerçekleşti” dedi. - Umut ERDEM / ANKARA

sahte
ilaca
karşı
‘pangea
v’
operasyonu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir