Medimagazin logo

Sahte doktor reçetesiyle yarım milyon dolandıran eczacıya 22 yıl

Sahte reçetelerle SGK'yı yarım milyon lira dolandıran eczacı Aslıhan A. ile 3 çalışanı hakkında 22'şer yıla kadar hapis istendi
Kaynak: SABAH
Sahte doktor reçetesiyle yarım milyon dolandıran eczacıya 22 yıl
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Gürpınar'da kırtasiyede yaptırılan sahte doktor kaşeleriyle düzenlediği reçetelerle Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) yaklaşık yarım milyon TL dolandıran eczacı Aslıhan A. ve 3 çalışanı hakkında "resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık" suçlarından dava açıldı. İhbar üzerine harekete geçen SGK müfettişi Haldun Keskin, Gürpınar'daki bir eczanenin evrakları üzerinde detaylı inceleme yaptı. Müfettiş, ilk etapta eczane çalışanlarının ifadelerine başvurdu. Eczanede 4 yıl çalıştıktan sonra 2010'da işine son verilen P.U., Aslıhan A.'nın boş reçetelerin fotokopilerini çekerek sahte reçete düzenlediğini, bunu yaparken kırtasiyede bastırılan Dr. Fatih Ö.K. ve Dr. Songül G.'ye ait sahte kaşeleri kullandığını söyleyerek, "Reçetelerin arkasındaki imzaları ben ve diğer eczane çalışanları atıyorduk. Bazen kendisi de atıyordu" dedi.

MÜŞTERİLERE TEK TEK SORULDU

Müfettiş, eczaneden alışveriş yapan 300'den fazla sigortalının ifadesine de başvurdu ve kendileri adına düzenlenen reçeteleri gösterdi. Müşterilerin tümü de reçetelere ekleme yapıldığını bildirdi. Ayrıca bazı sigortalılar, reçetelerinde hiç kullanmadıkları ilaçların olduğunu, bazıları da imzalarının taklit edildiğini söyledi. Görüşülen 31 doktor da sahtecilik ve dolandırıcılığı doğruladı. SGK, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde şüpheliler Aslıhan A. ve 3 eczane çalışanı hakkında "resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık"tan dava açıldı. SGK'yı 417 bin 341 TL dolandırdığı belirlenen her bir sanık için 22 yıla kadar hapis istendi.

sahte
doktor
reçetesiyle
yarım
milyon
dolandıran
eczacıya
22
yıl
Yorum (2)
pelin
417 milyar lık fatura sgk dan geçmiş ve ödenmiş..Kontrol edenler nasıl etmiş? Kalfanın işten atılınca mı aklına gelmiş yolsuzluk?
0
Cevapla
uzdr
sgk hastane yazılımlarında yeni düzenleme yapmalı.kagıda yazılarak reçete düzenlenen hastalara e-reçete hanasinde ilaçlar yazailacagına açil reçete düzenlendi ibarali çakmak olmalı.böylece yolsuzluk önlenir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir