Medimagazin logo

Sağlık sektöründe devrim yaratacak 10 büyük trend

Sağlık sektörünün önümüzdeki 10 yılını mercek altına alan Frost & Sullivan, yapısal dönüşümlerin ana başlıklarını ortaya koyarak sağlık kurumları ile hasta ilişkileri, teşhis ve tedavi yöntemleri, farmakolojik yenilikler, kurumlararası ilişkiler ve bilgi teknolojilerinin sektöre yansımaları gibi gelişmeleri temel alan 10 büyük trendi gözler önüne serdi.
Sağlık sektöründe devrim yaratacak 10 büyük trend
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan'ın sağlık sektöründe 2020 yılına kadar yaşanacak değişim ve dönüşümleri mercek altına aldığı analizi, teknolojik gelişmeler ve yeni iş modellerinin birden fazla endüstriyel sektörle işbirliği ve uyum içinde gelişme göstereceğini ve sağlık-bakım sektörüne yeni bir boyut kazandıracağını ortaya koydu. Bu doğrultuda medikal cihazlar, sağlık-bakım teknolojileri ve yaşam bilimleri arasındaki ilişkiler daha güçlü bir hale geliyor ve tüm alanlar arasında yaşanacak uyum yeni bir çağa kapı açıyor. Analiz, kişiselleşen sağlık hizmetlerine, kişiye özel tedavi düzenine, yeni ilaç dağıtım mekanizmalarına ve uzaktan hasta takip araçlarına imkan sağlamanın yanı sıra, sağlığı koruyucu bir sistemi de beraberinde getiriyor.

 

Sağlığa yön veren 10 büyük trend

Frost & Sullivan Türkiye Sağlık Araştırmaları Analisti Hilal Cura, Türkiye’de ve dünyada önümüzdeki 10 yıl içerisinde gerçekleşmesini öngördükleri sağlık trendlerinin başında ‘’hasta olmadan sağlıklı kalmak’’ olacağını vurguluyor. Sağlık alanında yapılacak yatırımların ağırlığı hastalık sonrası tedavi ekseninden hasta olmayı engellemeye doğru kayıyor. Tedavi hizmeti sağlayıcılarla hastalar arasındaki güç dengesi ise hızla hastalar lehinde değişmeye başladı; 2020 yılının hastaları sağlıklı yaşama odaklanmış, tam enformasyon ile donatılmış, bilinçli birer tüketici konumunda olacaklar ve hasta hakları bugünün tüketici hakları ile aynı seviyeyde önemli olacak. Hızla gelişen medikal teknolojiler sayesinde bir çok alanda hastaneye gitmeye gerek kalmadan evden bakım sağlanabilecek ve hastalar tamamen kişiselleştirilmiş ve entegre olmuş önleyici bakım, teşhis ve tedaviye ulaşabilecekler.

 

Frost & Sullivan önümüzdeki 10 yıl içerisinde sağlık sektörüne yön verecek mega trendleri 3 aşamalı bir modelde şöyle tanımlıyor:

 

10 ANA TREND

2010

2015

2020

Hak ve güç sahibi yeni hasta jenerasyonu

Hastalar kaliteli bilgiye erişim sağlıyorlar.

Hasta odaklı yaklaşım. 1950 ve 60’larda doğan babyboomer jenerasyonu emekli oluyor.

Mutlak güce ve haklara sahip hastalar

Hasta kavramından sağlık bilinçli tüketici kavramına

Tüketici hakları ve hasta hakları gelişiyor. Ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı kalmak üzerine odaklanılıyor.

Bütün sağlık hizmetleri aynı yerden sağlanabiliyor. Kişiselleştirilmiş sağlık ürünleri sunuluyor.

 

Hastaneye gitmeye gerek kalmadan evde ve mobil bakım / tedavi dönemi.

Hasta olmadan sağlıklı kalmak için korunma

Erken teşhis – önleme ve tedavi

Bilişim teknolojilerinin etkili bir şekilde uygulanması

Yanlış teşhis ve tedavinin ortadan kalkması

Kişiselleştirilmiş sağlık bakımı

Genetik testler. Kişiselleştirilmiş klinik testler.

Sağlık bilişim teknolojilerinin tam uygulamaya geçmesi. Hastalıkların moleküler seviyede analizi.

Genetik biliminin gelişmesi ile semptomlar oluşmadan once hastalığın teşhis ve tedavisi

Global Sağlık

Yurtdışında anında tedavi seceneginin varolması.

Global sağlık turizmi pazarı 2 milyar dolara ulaşıyor.

Özel kuruluşlar yurtdışı hizmet ve tesislere yatırım yapıyor.

Akıllı ilaçlar

İnvazif olmayan ilaçlar

İnvazif olmayan ilaçlar

İlaç kokteylleri üretkenlik, hafıza ve fiziksel performansı yükseltecek.

Hastaneler bilişim teknoloji ile entegre oluyor

Hastane içindeki bütün departmanlar online olarak bağlanıyor.

Farklı sağlık kuruluşları ortak veritabanı üzerinden hasta bilgilerine ulaşabiliyor.

Bölge veya ülke çapında ortak hasta veritabanına ulaşılabiliyor.

Inovasyon ve bilgi önem kazanıyor

Kalifiye ve bilgi birikimli sağlık çalışanlarına talep artıyor

Baby boomer jenerasyonu emekli oluyor.

Yüksek rekabet tıp profesyonellerini için sürekli bilgilerini geliştirmeye yöneltiyor  

Tıbbi cihazlar aynı zamanda teşhis ve takip yapabilen monitörlere dönüşüyor.

Ektili hastalık yönetimi

Uzaktan hasta takibi

Hastaların kendi takiplerini yapması

Siber dokümanlar

Sanal ortamda yüzyüze doktor hasta ilişkisi

Kesin tahminle rutin teşhis uygulaması

Daha fazla insan daha ucuza teşhis, bakım ve tedaviye ulaşabiliyor.

 

 

Hilal Cura, 10 yıl gibi kısa sayılabilecek bir zaman diliminde sağlıkta devrim niteliğinde dönüşümler yaşanacağı belirterek, sağlık ve bakımda yerleşik düzenin ve ilişkiler sisteminin kökten değişeceğini, çok daha geniş sektörel katılımın ve işbirliklerinin yaşanacağı yeni bir dönemin sağlıkta kalite ve nitelik çıtasını çok daha yüksek bir konuma taşıyacağının altını çizerken, Türkiye’de önümüzdeki yıllarda sağlık sektöründe devrim niteliğinde hızlı gelişmelere şahit olacağımızı belirtiyor.

 

 

sağlık
sektöründe
devrim
yaratacak
10
büyük
trend
Yorum (5)
dr.uzm.
KARIŞTIRIN KARIŞTIRIN........ UZAY DA TEDAVİLERDENDE BAHSEDİN...
0
Cevapla
EK
bir başka açıdan 2010 Bıkmış,ezilmiş,tüm hakları elinden alınmış doktorlar, 2015 yerli doktor sayısında önemli bir düşüş, 2020 angus doktorlar getiriliyor,üfürükçü ve aktar sayısında artış saptanıyor.
0
Cevapla
deren dermiş
ne demişler Allah dert verip derman aratmasın.teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin hastalıklar kökünden kazınamayacaktır.daha dün basit antibiyotiklerle tedavi edilen hastalıklar tam bitti derken bir bakıyorsun aids çıkıyor.bir bakıyorsun bilmem ne virüsü çıkıyor.sosyoekonomi iyileşince misal fazla rahattan obezite çıkıyor.kısacası ne kadar devrim olursa olsun her şeyin son bulacağı düşüncesine kapılmamak lazım.on line falan filan derken artık insanlar derdini anlatana kadar üsküdarda sabah oluyor.1983 lerde bile çoğu hastalıklar daha isabetli tedavi edilmiyormuydu.artık aleksenyanı bile okuyan tıp çocukları var mı bilmiyorum.12 kafa çiftini sayamayan hekimler biliyorum.vesselam.
0
Cevapla
GHD
BAKANLIĞIN TEK AMACI BASINA YANSIMADAN HASTAYI BİR HASTANEYE YERLEŞTİRMEK. SONRA NE OLDU UMURUNDA DEĞİL. YOĞUN BAKIMDA 1 HEMŞİRE KAÇ HASTAYA BAKIYOR, BAKIM KALİTESİ, HASTA ENFEKSİYON ORANLARI...GEÇ BUNLARI TRİBÜNLER NE DURUMDA ONA BAK. BAKANLIK SADECE AVRUPA VE TÜRKİYEDE SON 3 YILDA YAPILAN AMELİYAT SAYILARINI, AMELİYATTA KULLANILAN ORTEZ VE PROTEZ MİKTARLARINI KARŞILAŞTIRSA TASARRUFUN NEREDE OLDUĞUNU GÖRECEK. AMA BU İŞLERE GİREN YEĞEN VE KUZENLER VARSA BU VERİLERE BAKMAMAK LAZIM..
0
Cevapla
ky
HEPSİ HİKAYE, SİZ ÜLKENİZDEKİ TRENDE BAKIN Bu tartışmaları yaparken, para getiren tıbbi işlemlere odaklanan performans sonucu defansif tıp giderek yayılıyor. Bundan daha da kötüsü de, hekim düşmanlığı sonucu çalışma şevkinin yok olması, herkesin bir şeyler yapıyor görüntüsü altında maaşlarını alıp vaziyeti idare etmesi. Yani bir nevi post-modern direniş. Gerçek bilim, gerçek tıp kayboluyor, yerini otlarla tedavi alıyor. Bilimsel tıbba inanç sarsılıyor. Yetkililer de bu duruma göz yumuyor. Sağlığın ticareti, performans ve defans, sağlık ve hayatımızı yutan Bermuda şeytan üçgenine dönüşmüş durumda. Daha fazla para kazanmanın yolu daha fazla hastalıktan geçiyor. Yeni trend bu. Bu durum sağlığımız için tam bir felakettir. Bilime güven kaybolursa yerini cehalet, artan hastalıklar ve ölümler doldurur. Halkımız, hastane koridorlarını ve odalarını fethetmenin, sağlık hizmeti olmadığını anladığında da iş işten geçmiş olur. Bu yeni trendde halk memnun diyerek kendimizi aldatmayalım. Halkımız işin perde arkasını ne bilsin? Para için sağlığın ticarileştiğini, kanı, canı ve gözyaşının nasıl parapuana dönüştüğünü, bilimi, ahlakı, vicdanı ve sağlığı ne hale getirdiğini ne bilsin? Bilmemesi de gerekir. Yoksa hastaneye doktora gideceğine evde papatya suyunu içer, daha iyi. Bu bizim sağlığımız için de tehlikeli bir gidiş. Çünkü biz de ergeç hastalanıp bu şeytan üçgenine düşeceğiz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir