Medimagazin logo

Sağlık personeli azlığı doktor hatalarını tetikliyor

Her yıl on binlerce hastanın mağdur olmasına sebep olan yanlış tedavi sorunu Hamburg’da masaya yatırıldı. İki gün süren kongrede uzmanlar, doktor hatalarının sağlık personeli azlığından ileri geldiğinde birleşti. Kongreyi himayesine alan Hamburg Sağlık Bakanı hatalardan ders alınmasını ve mağdurlar için fon oluşturulmasını istedi.
Kaynak: ZAMAN - RAMİS KILIÇARSLAN / HAMBURG
Sağlık personeli azlığı doktor hatalarını tetikliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yılda yaklaşık 20 milyon kişinin sağlık sorunları sebebiyle doktora başvurduğu Almanya’da her yıl on binlerce kişi yanlış tedavi kurbanı oluyor. Doktor hatalarına hastanede bulaşan hastalıklar da eklenince tedavi içinden çıkılmaz hale gelebiliyor.

Merkezi Berlin’de bulunan ve kısa adı APS olan ‘Hasta Güvenliği Eylem İttifakı’ yanlış tedavilerin önüne geçmek ve hasta güvenliğini artırmak için harekete geçti. Kuruluş ilk olarak Hamburg Sağlık Bakanı Cornelia Prüfer-Storcks’un (SPD) himayesinde iki günlük kongre düzenledi. Ülke genelinden çok sayıda uzmanın katıldığı Hamburg Üniversite Hastanesi’nde iki günlük kongrede hasta güvenliğinin sağlanmasının personel sayısını arttırmaktan geçtiği vurgulandı.

Tıbbi hatalarla ilgili kapsamlı dokümantasyon olmamasının eleştirildiği kongrede günlük sıradan hastalıklar gibi yatalak hastalar ya da salgın hastalıklarla ilgili rakam verilmedi. Yanlış tedavilerin diğer adıyla tıbbi hataların analiz edilmesi için kapsamlı belge ve bilgiye ihtiyaç duyulduğuna da dikkat çekilen kongrede, bununla birlikte resmi olarak böyle bir çalışmanın olmadığı, yapılanların da sadece numune alınarak yapıldığı dile getirildi.

APS Başkanı Hedwig François-Kettner, hastanelerin hala yüksek risk taşıyan tesisler olduğuna dikkat çekerek, “Hiçbir hastane personel konusunda yeterli donanıma sahip değil. Hasta başına düşen personel sayısı azaldıkça hata sayısı giderek artıyor. Bu sadece hastaya değil aynı zamanda sağlık sistemine de büyük zarar veriyor.” şeklinde konuştu.

Kongreyi severek himayesi altına aldığını kaydeden Hamburg Sağlık Bakanı Cornelia Prüfer-Storcks ise hatalardan ders alınması gerektiğini ifade etti. Bakan, “Çoğu zaman hastalığın gerçek sebebinin tıbbi hatadan kaynaklanıp kaynaklanmadığı ispat edilemiyor. Dolayısı ile mahkemede tazminat almak için bunu ispat etmek çok zor.” dedi. Mağdurlar için ülke genelinde 100 milyon Euro’luk bir fon oluşturulmasını talep eden bakan, bu fonun mağdur olup da hakkını alamayanlar için hiçbir bürokrasi uygulanmadan devreye girmesi gerektiğini kaydetti.

sağlık
personeli
azlığı
doktor
hatalarını
tetikliyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir