Medimagazin logo

Sağlık harcamalarında yeni tasarruf planı devrede

Meclis Başkanlığı, birçok kalemde 1 yıldır sürdürdüğü tasarruf uygulamalarını büyüterek daha etkin hale getiriyor. Bu kapsamda sağlık, yurt dışı görevlendirme gibi alanlarda yeni uygulamalar devreye alınacak.
Kaynak: AA
Sağlık harcamalarında yeni tasarruf planı devrede
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TBMM Başkanlığına yaklaşık 1 yıl önce seçilen Numan Kurtulmuş'un göreve başladıktan sonra talimatını verdiği tasarruf tedbirleri, TBMM Genel Sekreterliğince yeni uygulamalarla etkinleştirilecek.

TBMM'de geçen yıl başlatılan araç dönüşümü uygulamasıyla 20 adet Togg marka elektrikli araç alındı, aynı sayıda benzinli araç sistemden düşürüldü; bu yolla yüzde 66,7 tasarruf elde edildi. Yeni dönemde bütün hizmet araçlarının elektrikli araca dönüştürülmesi çalışması sürüyor.

"Kağıtsız parlamento" hedefiyle 1 yıl önce devreye alınan projeyle kağıt kullanımında yüzde 60 tasarruf sağlandı. Gelecek dönemde kağıt kullanımının tamamen kaldırılması hedefleniyor.

"Enerji dönüşümü" projesinde pilot uygulama 4 ay önce başladı. Bu kapsamda Meclis yerleşkesindeki birçok birimde yenilenebilir enerji kullanımına gidildi. Bu uygulamayla Halkla İlişkiler Binası, sera ve basımevinin elektriği güneş enerjisiyle sağlanıyor. Hazırlanan yeni projeyle kısa süre içinde Meclis'in tüm elektriğinin yenilenebilir enerjiden karşılanması hedefleniyor.

Enerji tasarrufu uygulamaları kapsamında ayrıca yerleşkedeki tüm aydınlatmalar led lambaya dönüştürüldü ve yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı.

Meclis'te düzenlenen resepsiyon ve etkinliklerde "sade menü" uygulaması başlatıldı. Uygulama bundan sonraki tüm etkinliklerde sürdürülecek.

Yeni kütüphane ve sergi binası ile ilgili proje askıya alındı.

Sağlık harcamaları

Sağlık harcamalarıyla ilgili yürütülen online kontrol sistemini daha etkin hale getirecek proje başlatıldı. Sadece özel hastanelerle yürütülen sağlık provizyon sistemi, devlet ve üniversite hastanelerine yaygınlaştırılacak, online fatura kontrol sistemi etkin şekilde kullanılacak. Sağlık harcamalarında bu yolla yüzde 25 tasarruf hedefleniyor.

Yurt dışı görevlendirmelerde sınırlama devam edecek

Katılımı zorunlu programların dışında yurt dışı görevlendirmelerin sınırlandırılması uygulamasına daha etkili şekilde devam edilecek. Zorunlu olmadıkça yeni personel istihdamına gidilmeyecek.

Damacana yerine şebeke suyu arıtılacak

Meclis'te 1 yıl önce başlatılan tasarruf uygulamaları ile gereksiz su kullanımını önlemek amacıyla kampüs içindeki yeşil alanların sulaması gece yapılıyor. Mutfak ve çay ocaklarında damacana su kullanımının kaldırılmasına da başlandı. Bunun yerine şebeke suyunun arıtılması yoluyla elde edilen su kullanılmaya başlandı. Bu yöntemin yaygınlaştırılması çalışmaları devam ediyor.

Öte yandan TBMM Genel Sekreterliği, yeni tasarruf uygulamalarıyla ilgili genelge çalışmalarını sonuçlandırıldı. Genelge, kısa süre içinde Meclis'teki tüm birimlere gönderilecek.

saglik
meclis
tasarruf
Yorum (5)
Dr
damacana su devreye girdiyse, şahlanacağimiz günler yakındır.
15
Cevapla
Adnan
damacana su yerine musluk suyu tedbirinden büyük bir tasarruf sağlanacağını bekliyorum. bam telinden vurmuşlar
9
Cevapla
ö t
sevk zinciri mutlaka gelmelidir.
5
Cevapla
şaka
tasarrufta damacana suyu ile sağlığın ne ilgisi var ? herhalde ortamı biraz yumuşatmak için şaka amaçlı yazılmış. damacana suyuna gelinceye kadar tasarruf edilmesi gerekenleri yazmaya burda alan yetmez. doktor kalmadı ortalıkta, ona da tasarruf gelir şimdi...
5
Cevapla
Çanakkale Aile hekimi
herkesin evinde 1 dolap fazla ilaç var. en büyük tasarruf polifarmasinin engellenmesi. hasta aile hekimi kontrolü altında ve onayı olmadan 4 den fazla ilaç alması yasaklanmalı. 2.si uzaktan muayene geldiğine göre artık mobil hizmete iptal olmalı bu zaman dilimi uzaktan muayeneye ayrılmalı.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir