Medimagazin logo

Sağlık çalışanlarından ek ödeme protestosu: Yarım simit bile alınmıyor

Bursa'da sağlık çalışanları kendilerine yatırılan ek ödemelerin 1 simit bile etmediği belirterek protesto gösterisi düzenledi.
Kaynak: İHA
Sağlık çalışanlarından ek ödeme protestosu: Yarım simit bile alınmıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bursa'da sağlık çalışanları kendilerine yatırılan ek ödemelerin 1 simit bile etmediği belirterek protesto gösterisi düzenledi.

EK ÖDEMELER YARIM SİMİT ETMİYOR

Sağlık-Sen Bursa Şubesi ek ödemelerde yaşanan sıkıntıları protesto etmeye devam ediyor. İnegöl Devlet Hastanesi önünde eylem yapan sendika üyeleri 1 aylık yatan ek ödemelerin yarım simit bile etmemesini protesto etti.

Ek ödemeleri protesto etmek için İnegöl Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yapan Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Şube Başkanı Gökhan Yünkül, "Tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgını nedeniyle insanlık olarak zorlu bir süreç yaşıyoruz. Sağlık çalışanları olarak da deyim yerindeyse pandemi savaşında sağlık çalışanlarımızı cephede şehit veriyoruz. İşte onlardan biri Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde Psikiyatri Uzmanı olarak çalışan 35 yaşındaki doktor arkadaşımız Mustafa Özlü'yü covid 19 nedeniyle yitirdik. Sözlerime başlamadan önce kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve sağlık camiamıza başsağlığı diliyorum.'' dedi.

Yünkül açıklamasına şu sözlerle devam etti:

''Açıkça herkes görüyor. Özellikle son 6 ay içinde sağlık çalışanlarının inanılmaz bir durumla, büyük bir riskli karşı karşıya olduğu açıktır. Hayatımızda herşeyin değiştiğini, tüm eski alışkanlıklarımızın yerini yenilerinin aldığını görüyoruz.Sağlık çalışanları bu zorlu süreçte ateşin ortasındayken ateşin etrafında da toplumumuza özgü olan davranışlarımızdan hastalık nedeniyle artık uzak durmak zorunda kalmalıyız. Evet toplum olarak değişiyoruz. Bu değişimin tek değişmeyeni, dünü de bugünü de aynı olan ve yarını da aynı olacak olan sağlık çalışanlarımızın verdiği emek, aldığı risk, hastaları için ortaya koyduğu olağanüstü mücadeledir. Evet sağlık çalışanları için bir şey değişmemiştir. Bugün ne kadar ağır iş yükü altında eziliyor isek dün de durum aynıydı. Bugün ne kadar bulaşıcı hastalık riski taşıyor isek aslında dün de aynıydı. Dün ve bugün değişmeyen tek şey sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını alamaması, uğradığı hak kayıpları, sağlık bürokrasisinin bu sorunlara kör ve ilgisiz olmasıdır. Yıllardır sağlık çalışanlarının kanayan yarası olan ek ödeme sorunun adil bir çözüme kavuşması en temel çağrılarımızdan biri oldu. Bu sistemin artık yürümesinin, sağlık çalışanlarını tatmin etmesinin mümkün olmadığını söyledik söylemeye de devam edeceğiz. Bu sistemin artık tamamen sonlandırılması, artık sağlık çalışanlarının onuruna yaraşır şekilde, biten-giden döner sermayenin yerine aylık maaşlarımızın yükseltilerek yeni bir sayfanın açılması Sağlık-Sen olarak olmazsa olmaz talebimizdir"

Gökhan Yünkül "Bugün pandemi sürecinde sağlıkta bir başarıdan, 2002 yılında başlayan sağlıkta dönüşüm programı ile sağlık alanında sağlanan bir başarıdan, hasta memnuniyetinin yüzde 30'lar seviyesinden yüzde 70'ler seviyesine çıkmasından söz edeceksek şüphesiz ki bunun en büyük mimarı canını dişine takarak çalışan sağlık çalışanlarıdır. Almanya, Amerika, Avusturalya, İngiltere gibi bir çok gelişmiş ülkelere göre pandemide gösterdiğimiz başarının mimarı sağlık çalışanlarıdır. Üstelik 4 kat daha fazla iş yükü ile çalışmamıza rağmen. Üstelik bu ülkelerdeki meslektaşlarımıza göre trajikomik ücretler almamıza rağmen. Biz sağlık çalışanları olarak kimseden lütuf beklemiyoruz. Çocuklarımızın rızkı olan ücretimizi yani alın terimizin karşılığını istiyoruz. Pandemi dolayısıyla 3 ay tavandan yatan ek ödemeler bu ay itibari ile eski düzenine tekrar döndü. Yani yıllardır uğradığımız hak kaybı yine başladı. Geçen ay 1100 TL ek ödeme alan hemşiremiz bu ay 75 kuruş ek ödeme aldı. Yani hesabımıza yatan 1 aylık ek ödeme ile yarım simit bile alamıyoruz. Gelin hesabı yapalım. 75 kuruşa çocuğumuza 2 ciklet alamayız. 75 kuruş bir arkadaşımıza ısmarlayacağımız yarım bardak çay etnez. 75 kuruşa bir pet şişe temiz su alıp içemeyiz. 75 kuruş sadece bir küsurattır. Ne yani? Sağlık çalışanlarının bu zorlu süreçte ki muhteşem emeği, fedakarlığı, insanüstü gayreti sizler için küsurat mıdır yani? Bu hesap, bu kitap ayıp değil midir? Günah değil midir? Bu yaşananlar haksızlık, hukuksuzluk değil midir" açıklamasında bulundu.

ek odemeler
saglik calisanlari
ek odemeler yarim simit etmiyor
ek odemeleri protesto
Yorum (3)
hüsnü mübarek
Bugün bir haber okudum. aynen şöyle yazıyor: THY 3 BİN EURO'YA İKİNCİ PİLOT BİLE BULAMAZ Bugünkü şartlar üzerinden maaşı yarıya böl. Böylece kaptan maaşı 50 bin TL iken 25 bine düşecek. Bu 3 bin Euro bile etmiyor. Dünya üzerinde 3 bin Euro'ya çalışacak kaptan değil ikinci pilot bile bulamazsınız. lise sonrası 12 yıldan aşağı yetişmeyen uzman hekimlerin % 99'u 3 bin euro almıyor. Üstelik pandemi döneminde her şey sağlık çalışanların ın omzunda ileriliyor. Cephede askerlerin tazminatı var. Bizde o da yok. Görünmeyen düşmana karşı savaşan, vücuduna giren virüsü yenip işine geri dönünce hasta veya yakınları tarafından darp edilen sağlık çalışanları da bu ülkede ne yazık ki. Devletimiz çok ciddi bir iyileştirme yapmadıkça bu iş sürdürülebilir değildir. garanti gelirlerin arttırılması en doğrusudur. Emekli maaşına da yansıyacak kalıcı bir çözüm ancak bununla mümkün olabilecektir. Salgın döneminde moralli sağlık çalışanları en önemli silahımızdır bunu unutmayalım.
31
Cevapla
ibrahim
Performans sistemi SGK yı batırma noktasına getirmiştir.Hastanelerde de çalışma huzurunu bozmuştur.Çalışanların çoğunluğu sabit dışı ek ödeme alamamaktadır, yani bu arkadaşlar için PERFORMANS sistemi zaten bitmiştir.2015 Yılında Hastanemiz tavanı 7800 %80 nin aldığı 3100 TL idi.Fark 2.5 kat. Şimdi ortalama 2000 tavan ortalamanın 7 katı.SİSTEM böyle devam ederse 5 yıl sonra fark 15 katı bulur. DOKTOR Ortalamacılarda sabit dışı alamaz hale gelir.Son yönetmelikte ortalama Başhekimin onayı ile hasta sayısı az olan,alt yapı-cihaz eksikliği olan branşlara veriliyor.
23
Cevapla
ali g
cokta umurundayız birilerinin de protesto yapıyormuşuz..yetkili sendika sadece görüntü vermek için burda..haber sitesi sadece sayfasını doldurmak için yazar..hem'saglık çalışanlarının hakkı ödenmez' denilmişti sanırım.biz herseyi hakediyoruz dostlarım.
15
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir