Medimagazin logo

Sağlık çalışanları Somali'ye gönüllü gitmek için sırada

Sağlık Bakanlığı'nın projesi kapsamında gönüllülük esasına göre Somali'de hizmet vermek isteyen doktor ve hemşireler şimdiden sıraya girmiş durumda.
Kaynak: ZAMAN
Sağlık çalışanları Somali'ye gönüllü gitmek için sırada
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ayrıca Türkiye'nin bu ülkeye yönelik 3 yıllık yardım planı da hazır. Somali'ye yapılması planlanan 200 yataklı kalıcı hastane için çalışmala- ra başlandı.

Yüzyılın kuraklığını yaşayan Afrika'ya Anado-lu'nun cömertliğini taşıyan Türk halkının yardımları artarak devam ediyor. Başbakanlık hesaplarıda dün akşam itibarıyla biriken bağış, 333 milyon 804 bin lirayı buldu. Sağlık Bakanlığı'nın da başlattığı 'İnsanlık dramına seyirci kalmıyoruz' kampanyasına destek büyük. Birçok ilden doktor ve hemşire Somali'ye gitmek için başvurmuş durumda. Bayramdan sonra Somali'ye gönderilecek ekip, 20 kişiden oluşacak. Bu ekipte en çok ihtiyaç duyulan çocuk ve enfeksiyon hastalıkları, kadın doğum ile dahiliye doktorları görevlendirilecek. Bunun dışında hemşire ve ameliyat ekipmanlarını kullanan teknisyenler de bulunacak. Ancak hastaneler, isteyen tüm doktor ve hemşireleri gönderemeyecek. Bölümdeki doktor ve hemşire sayısına bakarak görevlendirilecek sayı bakanlığa bildirilecek ve isimleri bakanlık belirleyecek. Hastanenin ilgili bölümünde Somali'ye gitmek isteyen doktor tek ise işlerin aksamaması için ona izin verilmeyecek. Bayram sonrasına kadar Sağlık Bakanlığı çalışmalarını tamamlayıp ekipleri ve hangi tarihlerde gideceklerini netleştirecek. Bu uygulama sayesinde ilk etapta 3 yıllık planlamaya göre ekipler tarihlere dağıtılacak. Bu arada Türkiye genelindeki afet kontrol merkezlerinin tamamı Somali için alarm durumuna geçirildi. Buralarda bulunan çadır hastaneler, ameliyat araç gereçleri ve ilaçlar Somali'ye yollanıyor.

sağlık
çalışanları
somali'ye
gönüllü
gitmek
için
sırada
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir