Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığından sayılarının düşürüldüğü iddia edilen hava ambulansı açıklaması

Sağlık Bakanlığı, helikopter ambulansların mali koşullar sebebiyle sayılarının düşürüldüğüne dair iddialara ilişkin, 2021 ekim ayından beri yapılan planlamayla 12 helikopter ve 8 uçak ambulans kapasitesiyle hizmet verildiğini bildirdi.
Sağlık Bakanlığından sayılarının düşürüldüğü iddia edilen hava ambulansı açıklaması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerde, helikopter ambulansların mali koşullar sebebiyle sayılarının düşürüldüğüne dair bilgi ve yorumlara yer verildiği belirtildi.

Türkiye'de hava ambulansı hizmetinin, 2008'den itibaren helikopterlerle ve 2010'dan sonra ise hem helikopter hem uçak ambulanslarla sağlandığı anımsatılan açıklamada, "Anılan tarihten beri helikopter ambulanslarımız ile 39 bin 24 hasta ve 230 organ, uçak ambulanslarımızla ise 14 bin 624 yurt içi, 1165 yurt dışı hasta ve 818 organ taşınmıştır." bilgisi verildi.

Birçok havacılık kuralı, ilkim koşulları, lojistik avantajlar değerlendirilerek, hizmet planlamasının en uygun şekilde yapıldığı ve atıl kapasite oluşmasına izin verilmediği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"2021 yılı ekim ayından beri yapılan planlamayla 12 helikopter ve 8 uçak ambulans kapasitesi ile hizmet sunumu ülke sathını kapsayacak şekilde verilmeye devam etmektedir. Sürekli iyileşme çalışmaları ise devam etmekte ve yeni planlamalara dayalı olarak hazırlıklarımız devam etmektedir. Uygulamanın ekonomik tedbirle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Birinci önceliğimiz, vatandaşımızın her koşulda sağlık hizmetine erişimini temin etmektir."

ambulans helikopter
Yorum (4)
Uzm dr
yurtdısından gelen 1165 hastanın ne kadarının ulkemıze gelmesine gerek vardı acaba? i̇svecten hafif evde kovid geçirirken getirilen gurbetçiyi yada geçen ay getirilen bitkisel hayatta olan insanı düşünürsek çoğu gereksiz transferdi galiba.
4
Cevapla
Uzm dr
bakanlığı döneminde en fazla hak kaybına uğradığımız insan yeter artık düş yakamızdan. bıktık senden.
5
Cevapla
sansasyon
ev kiraları orta halli bir memur maaşına dayandı...memurlar tutamıycak bu evleri..esnaf zaten bitik...ev sahipleri kime verecek bu fiyata çok merak ediyorum...
2
Cevapla
Bülent
sen veya yakının hasta oluncaya kadar haklısın..
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir