Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı'ndan aşırı sıcak uyarısı

Sağlık Bakanlığı, aşırı sıcaklardan çocuklar ve yaşlılar, yalnız yaşayanlar, özürlüler, bakıma ihtiyaç duyanlar, gebeler, aşırı kilolular, açık alanda yaşayanlar, kronik hastalar ve sürekli ilaç kullananların etkilenebileceği uyarısı yaparak valiliklerden gerekli tedbirleri almalarını istedi.
Kaynak: SABAH
Sağlık Bakanlığı'ndan aşırı sıcak uyarısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Mustafa Aksoy, aşırı sıcaklardan etkilenecek kişilere yönelik önlemler içeren bir genelge yayımladı.

Son zamanlarda hava sıcaklıkları ve nemdeki artışın, önlem alınmadığı takdirde insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğine işaret eden Aksoy, özellikle dört yaşından küçükler, yalnız yaşayanlar, özürlüler, bakıma ihtiyacı olanlar, gebeler, 65 yaş ve üzerindekiler, aşırı kilolular, açık havada çalışanlar, şeker, kalp-damar, karaciğer, böbrek gibi kronik hastalığı olanlar, sürekli tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilacı kullananlarla alkol ve madde bağımlılarının bu durumdan daha fazla etkilenebileceğine dikkati çekti.

Acil sağlık hizmetleri

Öncelikle acil hizmeti veren sağlık kurumları ve hastaneler başta olmak üzere tüm sağlık birimlerinin uyarılmasını ve gerekli önlemlerin alınmasını isteyen Aksoy'un genelgesine göre valilikler şu önlemleri alacak:

-İlk etapta kronik hastalar, açık alanda çalışanlar, özürlüler ve hamileler çalışma şartları açısından değerlendirilecek, gerekirse kanuni şartlar çerçevesinde izinli sayılacak.
-Bakanlığın bilgileri doğrultusunda hesaplanacak sıcaklık değerlerinin hayatın genelini olumsuz etkilemesi durumunda, diğer kamu görevlileri için de çalışma şartları yeniden düzenlenecek.
-Aşırı sıcaklıklar nedeniyle oluşabilecek sağlık sorunlarına müdahale için il genelindeki tüm sağlık tesislerinde önlem alınacak.
-Risk gruplarından hastalığı bulunanlar, yalnız yaşayan yaşlılar ve bakıma ihtiyacı olanlar ziyaret edilip bilgilendirilecek.
-Sıcak hava dalgası dönemlerinde hayatı olumsuz etkileyebilecek elektrik ve su kesintilerinin yaşanmaması için tedbir alınacak.

Önlemler

Sağlık Bakanlığı'nın genelgesinde aşırı sıcaklardan korunmak için şu önlemlere dikkat çekildi:

-Günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 arasında dışarı çıkılmamalı, denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatler dışında da koruyucu güneş kremi, şapka, gözlük kullanılmadır.
-Dışarıya açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan giysilerle, geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapkalarla çıkılmalı, koruyucu güneş gözlükleri kullanılmalıdır.
-Dışarıda çalışması gerekenler korunmasız kalmamalı, aşırı hareketlerden kaçınmalı, sık sık tuzlu sulu gıdalar alınmalıdır.
-Yoğun fiziksel aktivite ve spor için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, ağır aktivitelerden kaçınılmalı, bol sıvı alınmalıdır.
-Güneş ve sıcaklık çarpması yönünden risk altındaki yetişkinlerle yaşlılar günde en az iki kez, bebekler ise daha sık izlenmelidir.
-Bebek, çocuk, engelli ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalı, araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır.
-Kapalı alanlar iyice havalandırılmalı, güneş gören pencereler için güneşlik kullanılmalıdır.
-Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı, bu mümkün değilse ayak, el, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.
-Susuzluk hissi olmasa da her gün en az 2-2.5 litre sıvı alınmalıdır.
-Kahvaltıda az yağlı peynir, zeytin, taze sebze olmalı, kafein içeren içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuş burnu çayları tercih edilmelidir.
-Yağlı besinler ve kızartmalardan kaçınılmalı, yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır.
-Kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.
-Bol sebze ve meyve, süt, ayran ve meyve suyu tüketilmelidir.
-Mide kramplarına neden olabilecek soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.
-Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler tüketilmemelidir.
-Dışarıda ve açıkta satılan içecekler tüketilmemeli, çabuk bozulma riski olan yumurta, süt, balık gibi besinler açıkta bekletilmemeli, hijyen kurallarına uyulmalıdır.

sağlık
bakanlığı'ndan
aşırı
sıcak
uyarısı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir