Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı'na süper yetkiler geliyor

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın temelini attığı İkitelli Şehir Hastanesi’nin nihaî sözleşmesi bulunmuyor. Türkiye genelinde yapılacak 20 milyar liralık 15 şehir hastanesi benzer problemler yaşıyor. Firmalar, şartların ağır olduğu gerekçesiyle sözleşme imzalamaya yanaşmıyor. Hükümet bunu Meclis’e gönderilen torba kanunla aşmaya çalışıyor. Düzenleme ile Sağlık Bakanlığı, sözleşmelerde değişiklik yapabilecek ve maliyeti artırabilecek. Ek kaynak ise vatandaşın cebinden çıkacak.
Kaynak: ZAMAN - ÇAĞLAR AVCI
Sağlık Bakanlığı'na süper yetkiler geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hükümetin 2011 seçimlerinden beri gündemde tuttuğu yaklaşık 20 milyar liraya mal olması beklenen 15 şehir hastanesiyle ilgili ilk genel adım Eylül 2013’te atıldı. 24 bin yatak kapasiteli hastaneler için Başbakan’ın katılımıyla genel bir imza töreni düzenlendi. Proje ile müteahhit firmalar yaptıkları binaları devlete 25 yıllığına kiralayacaktı. Bu süreçten sonra yabancı kredi kuruluşlarına giden firmalar, ciddi bir sıkıntıyla karşılaştı.

 

Anlaşmaları inceleyen kredi kuruluşları devletin garanti kapsamının dar olduğu ve ihale fiyatlarının düşük olduğunu ifade ederek kredi vermeye yanaşmadı. Firmaların sözleşmelerde düzeltme yapalım teklifleri ise kamu zarara uğratılır gerekçesiyle kabul edilmedi. Bunun üzerine sistem tıkandı. Ancak nihai sözleşmesi imzalanmayan birçok hastanenin temelleri seçim yaklaşırken atılmaya başlandı. Şu ana kadar Ankara, Manisa, Kayseri, Elazığ, Gaziantep ve İstanbul’un temel atma törenleri gerçekleştirildi. Son olarak Başbakan Tayyip Erdoğan önceki gün İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi’nin temelini attı. Söz konusu hastanenin sözleşmesi bulunmuyor.

 

Hükümet, bu sorunu çözmek için hazırladığı torba yasa ile ise Sağlık Bakanlığı’na süper yetkiler vermeye hazırlanıyor. Bu kapsamda, 2013’te çıkarılan Sağlık Bakanlığı’nca Kamu Özel İşbirliği Modeli ile Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’da da düzenlemeye gidilecek. Düzenlemede “Sözleşmenin uygulanabilirliği veya anlaşılabilirliğini sağlamak amacıyla bakan onayı ile sözleşme ve eklerinde değişiklik yapabilir.” ifadeleri getirildi. Bu sayede bakanlık, Yüksek Planlama Kurulu’nun kararından sonra, ihale dokümanında veya sözleşme öngörülen sınırların üstünde maliyet artışı getiren fizibilite raporu veya proje değişiklikleri yapılabilecek ve Kurul’a tekrar sunabilecek. Yüksek Planlama Kurulu kararı doğrultusunda sözleşme ve eklerinde gereken tadilat yapılabilecek. Sözleşmesi henüz imzalanmamış işlerde ise sözleşme taslağında gerekli tadiller yapılarak sözleşme imzalanacak.

 

Kamu, bu sebeple zarar etse bile bakanlık sorumlu olmayacak. Maliyet artışı ise vatandaşın cebinden çıkacak. Mevcut durumda bürokratlar, kamu yararını düşünerek ihale sürecinde kamu kaynağı, en uygun fiyat ile en verimli sonucun sağlanmasını hedefleyerek karar alıyor. Hatta Sağlık Bakanlığı bürokratları bu süreçte yasal sıkıntı yaşamamak için şehir hastaneleri alan firmalardan gelen ve kamunun aleyhine şirketlerin lehine olan teklifleri kabul etmemişti. Düzenlemenin sadece şehir hastaneleriyle sınırlı tutulmaması, diğer ihalelerin de bu kapsamda alınabileceği endişesine yol açtı.

sağlık
bakanlığı'na
süper
yetkiler
geliyor
Yorum (12)
lter
bu saatten sonra bu işlerden bişey çıkmaz..dikkat edin hükümet sadece kendini korumaya -kurtarmaya yönelik tedbir alıyor..diğer kamu hizmetleri ise ya askıda yada göstermelik hale geldi..bu klasik sonun bir önceki aşamasıdır..hoşçakalın
0
Cevapla
ali
seçilmiş kişiler eliyle kamu kaynaklarının israf edilmesi nedir acaba?
0
Cevapla
Dr S İsmail Cihan
"diğer kamu hizmetleri ise ya askıda yada göstermelik hale geldi" demiş aşağıdaki kardeş. Türkiyeyi gezdin mi sen: Yol kenarlarındaki ören yerlerinin şaheser gibi çıktığını,Tarih fışkırdığını. 40 yılda bir boğaz geçişine karşın 4 yılda 3 boğaz geçişini,yetmedi Haliçe metro geçişini, Kara tren kafasıyla yatıp kalkıp ipe sapa gelmez yorum yapacağına kalkta bir hızlı trene bin be ahbap. Yurt dışına çıktın mı görürsün ülkenin itibarını. Uçağa binince görürsün kasaba minibüsü muhabbetlerini. Yani ortalama halk uçağa biner ülkemde gayrı. Tamam İç hastalıkları uzmanları inim inim inliyor bu ülkede ama yapılanları da görün be bilader. Hekimim. Hala cep telefonum kamyoncu Nokiası ama ortaokula giden 4 yeğenime de tablet vermişler dün.Almacı yeğenimle konuştum bön bön bakıyor "o Alamancı havalarının" bitişiyle beraber. Yaşlılar düşkünler sakatlar maaşa bağlandı ülkemde haberin var mı senin.Evde bakıma ihtiyacı olan aile imtiyazlı kıymet arzediyor o ailenin bütçesinde. Daha diyeceklerim toplamının yarısı değel hele.Türksat A 4 uydusunu bütün dünya ağzı açık seyretti de bir sen görmedin ellaam. Ülkenle de "Uzun Adamla" da gurur duy ayıp değil bu millete hizmet var.Paralelizme de rağmen.Dahiliyeciler inim inim inlese de ülkemi seviyorum yahu.
0
Cevapla
Bekir T
Aşağıdaki kardeş; Ülkem bölünüyor ,bebek katilleri ile birlikte ortak kararlar alınıyor. Vatandaş açlık sınırında iken ,kutucuklarda çıkan trilyonlardan üçbeş kuruşla ifade ediliyor. Hakimler yani hukukun dibine dinamit yerleştiriliyor,bir merkeze bağlanıyor, vatandaş hukuku nerede arayacağının çaresizliğini yaşıyor. Kutularında 4.5 trilyon çıkan şahıs kaçmaz diye salınıveriyor,ancak yurt dışından gelip teslim olan amiral kaçar diye içeri atılıyor. İnternet bile kısıtlanıyor, en safiyane hak arayanların üzerine binlerce polis yığılıyor,coplanıyor. Alo fatihlerle muhalefetin sesi kesiliyor. Daha sayayımmı kardeş. Senin Almancı yeğenine bunları da anlatıyormusun?
0
Cevapla
sk
Abileri böyle böyle karala demiş! Bu sahibinin sesi Çağlar Avcı şimdiye kadar birkaç haber dışında(onlar da münferit şahsi düşmanlıklardan dolayı) hep Sağlık Bakanlığı lehine haber yaptı. Şimdi azmettirici abilerinin tetikçisi olarak karalama haberlerine bir yenisini ekledi. Yazıklar olsun....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir