Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı, yabancı hastalara tercümanlık hizmeti veriyor

Sağlık Bakanlığı, yabancı hastalara Almanca, Rusça, Arapça ve İngilizce tercümanlık hizmeti veriyor. Birim, yurtdışındaki örneklerinin aksine 7 gün 24 saat görev başında
Kaynak: SABAH
Sağlık Bakanlığı, yabancı hastalara tercümanlık hizmeti veriyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye, sağlık merkezlerine her yıl tedavi için gelen yaklaşık 130 bin turistle, sağlık turizminde önemli bir noktaya geldi. Bu kapsamda atılan yeni bir adımla da yabancı hastalara 7 gün 24 saat yabancı dilde ücretsiz yardım sistemi kuran ilk ülke de yine Türkiye oldu. "Sağlık Bakanlığı Uluslararası Hasta Destek Birimi", 21 tercümanla İngilizce, Arapça, Rusça ve Almanca hizmet veriyor. Üstelik diğer ülkeler gibi kısıtlı süreler için değil, günün her saati... Türkiye'ye tedavi için gelen turistlerin hem tıbbi hem de hukuki sorunlarına yardımcı olduklarını belirten Sağlık Bakanlığı Turizm ve Sağlık Genel Koordinatörü Dr. Dursun Aydın, tatile gelenlerin de olası sağlık sorunlarını çözdüklerini kaydetti.

YILDA 150 BİN SAĞLIK TURİSTİ

Sağlık Bakanlığı Uluslararası Hasta Destek Birimi, Ocak 2012 tarihinde kuruldu. Yabancılar 4 dilde hizmet veren birime 444 47 28, 112 ve 184 numaralı hatlardan ulaşabiliyorlar. Yaklaşık 7 ay önce kurulan birim hakkında bilgi veren Genel Koordinatör Aydın, Türkiye'ye yılda 150 bine yakın yabancının tedavi için geldiğini belirterek, "Sağlık turizmi için gelenler 10-15 gün kalıyor. Ameliyathanede, tedavide mutlaka bir tercümana ihtiyaçları oluyor" dedi.

Özer Arcan (39)-Rusça: 13 yıl Rusya'da yaşadım. Rus dili ve edebiyatı mezunuyum. Türkiye'nin dört bir tarafından aranıyoruz. Baş ağrısından ciddi sağlık sorunlarına kadar deva istiyorlar. Hastanelere kaldırıldıktan sonra da takip ediyoruz. Tek üzüntümüz çok bilinmediğimiz için arayan sayısının az olması. Hastanelere ve de turistlere daha fazla yardımcı olmak istiyoruz.

Hazım Tevfik (48)-Arapça: Arap asıllıyım, Halep Üniversitesi'nde üniversiteyi okudum. Sağlık Bakanı'nın da Arapça tercümelerine yardımcı oluyorum. Yolunu kaybedenler bile arıyor. Hastane masraflarının ne kadar olacağını söylüyoruz. Özellikle Suriye'den gelen mülteciler Arapça hizmetini çok arıyor. Doğum yapanlar, sağlık sorunu yaşayanlar. Bizi arayıp teşekkür ediyorlar.

sağlık
bakanlığı
yabancı
hastalara
tercümanlık
hizmeti
veriyor
Yorum (2)
umutsuzdoktor
yakında aile hekimlerine dil bilmeyen hastalar için tercüman tutma zorunluluğu gelirse şaşırmayacağız...
0
Cevapla
burak doğru
Arapça da var.Kürtçe de olacak mı?
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir