Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu'na seslendi: Ayağa kalkacağım!

Denizli'de trafik kazası sonucu felç kalan 10 yaşındaki Şirvan'a Almanya'da kök hücre nakli yapıldı. Şirvan yatağından, <b>'deneysel' diyerek kök hücre nakline izin vermeyen Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu'na seslendi: Ayağa kalkacağım!</b>
Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu'na seslendi: Ayağa kalkacağım!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Denizli'de trafik kazası sonucu felç kalan 10 yaşındaki Şirvan'a Almanya'da kök hücre nakli yapıldı. Şirvan yatağından, 'deneysel' diyerek kök hücre nakline izin vermeyen Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu'na seslendi: Ayağa kalkacağım!

Küçücük bir kız bürokrasiye ve 'Olmaz' denilene meydan okuyor. Şirvan Bilge, geçtiğimiz yıl bir trafik magandasının arabasının altında kaldı. Boynundan altı felç kalan Şirvan'in ailesi bütün tedavi olanaklarını araştırdı. Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatarken doktorlar, Şirvan'ın kök hücre nakliyle iyileşebileceğini belirtti. Ama Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu, kök hücre nakline izin vermedi. Kurul, Ankara'da fizik ve rehabilitasyon tedavisi gören küçük kızın ayağa kalkma ihtimalinin olmadığına karar vererek, Şirvan'ın ailesinin 'son umut' olarak gördüğü kök hücre tedavisi için, 'deneysel' bir yöntem demişti.

NAKİL ALMANYA'DA YAPILDI
Aile bunu üzerine, kendi imkanlarıyla Şirvan'ı, Almanya'ya götürdü. Küçük Şirvan'a, geçtiğimiz Çarşamba, Duesseldorf kentindeki Xcell Hastanesi'nde kök hücre nakli yapıldı. Şirvan, geçtiğimiz gün memleketi Denizli'ye döndü. Şirvan'ın annesi Funda Bilge, kızının tedavisinin sürdüğü Ankara'dan Almanya'nın Duesseldorf kentine gittikleri günün gecesinde, Şirvan'ın kalça kemiğinden enjeksiyon yöntemiyle ilik alındığını söyledi. Bilge, 'Alınan ilik kök hücre haline getirilerek, Şirvan'a nakledildi. Doktorlar çok umutlu konuştu; istediklerinden daha fazla kök hücre elde ettiklerini ve en kısa sürede ameliyatın sonuçlarını alacağımızı söylediler' dedi.

Şirvan, doku uyumu sonuçlarını almak için 6 hafta beklemek zorunda, bu süre sonunda nakledilen kök hücrenin Şirvan'a uyup uymadığı kontrol edilecek. Funda Bilge, 'Altı hafta sonra kollarını, ellerini hareket ettirmesi, solunum kaslarının güçlenmesi bekleniyor. İlk etapta solunum cihazından ayrılmasını umut ediyoruz. Almanya'da bize yüzde 60'lık bir şans verilmişti. Ancak doktorlar bunun daha fazla olabileceğini belirttiler' diye konuştu. Yaklaşık bir yıldır yatağa mahkum yaşayan Şirvan, önce fotoğraflarının çekilmesini istemedi. 'Beni lütfen çekmeyin. Artık çekmeyin. Bir şey de söylemek istemiyorum' diyen Şirvan, ağlamaya başladı. Ama daha sonra, 'İnşallah yürüyeceğim' diyerek, 'Bana hiç umut vermeyenlere söylüyorum, ben ayağa kalkacağıma inanıyorum' diye konuştu. Ağabeyi Yaşar Duran ise kardeşinin yanından hiç ayrılmadı.

Akşam

sağlık
bakanlığı
etik
kurulu'na
seslendi:
ayağa
kalkacağım!
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir