Medimagazin logo

Sağlık Bakanı tarih verdi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Sağlık Enstitüleri'yle ilgili yasanın eylül ya da ekimde çıkarılmasının planlandığını bildirdi.
Sağlık Bakanı tarih verdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

GAZİANTEP-Bakan Müezzinoğlu, Vali Erdal Ata'yı ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sağlık hizmeti sunumunda dünya standartlarını yakaladığını belirtti. Türkiye'nin bu konuda dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle kıyaslanabilecek noktaya geldiğini ifade eden Müezzinoğlu, Türkiye'nin aynı zamanda sağlık tüketicisi bir ülke olduğunu, ilaca ve tıbbi teknolojiye önemli miktarda para harcadıklarını kaydetti.

Türkiye Sağlık Enstitüleri'nin kurulduğunu aktaran Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Belirli alanlarda ilacını üretebilen, tıbbi teknolojide söz sahibi olan ülke iddiasında olmalıyız. Türkiye, sanayide belirli mesafeyi yakalamış ülke, özellikle Savunma Sanayi Müsteşarlığının yakaladığı performansla, bizim tıbbi teknolojinin paralel alanları var. Türkiye Sağlık Enstitüleri'ni kuruyoruz ve ilk aşamada 6 enstitü olacak. Bunlardan birisi kanser enstitüsü, diğeri biyoteknoloji enstitüsü. Yani biz tıp teknolojisinde dünyanın ürettiklerini tüketen değil, dünyanın ürettiklerini de üretebilen ülke olma iddiasındayız. Kronik hastalıklar enstitüsü, anne, yenidoğan, çocuk ve ergen sağlığı enstitüsü, geleneksel tıp ve tamamlayıcı tıp enstitüsü ile sağlık akreditasyon enstitüsünü de kuruyoruz. Bunların yasa tasarısı genel kurula geldi, arzu ederdik ki bu dönemde yetiştirelim, perşembe günü görüşmelerine başladık derken kaldı. Muhtemelen eylül ya da ekimde kanunumuzu çıkaracağız."

Müezzinoğlu, Türkiye'nin yalnız sağlık hizmeti sunan değil, sağlık ürünlerini de üreten bir ülke olma iddiasında olduğuna dikkati çekti. Türkiye'nin yakın coğrafyasında bu anlamda bölgenin merkezi olabilecek güce de sahip olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, "Biz artık ülke insanımızın yanında, yakın coğrafyamız, 1,5 milyarlık nüfus için de Türkiye'yi sağlıkta da bölge merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bunu hedeflerken, sağlığın teknolojisinde de, üretiminde de, Ar-Ge'sinde de geri kalmayı veya dünyayla yarışır noktada olmamayı kabullenmek Türkiye'ye yakışmaz" dedi.

türkiye sağlık enstitüleri
Yorum (10)
acil dr
sayın bakanı acil doktorları olarak sorunlarımızla ilgilenmediği için eleştiriyorum.doktorlara büyük zulüm yapmaktadır.
0
Cevapla
Dr
Köy enstitülerinide kursanızda aşağıdan yukarıya eğitim ve kalite artsa. İlk ve orta öğretimde gercek, sınav temelli olmayan modern eğitime geçseniz artık, bi araştırın. Matematik doğru ortalaması 3 olan bir eğitiminiz var. Demekti birşeyler çoookkkk yanlış yapılıyor. Temeli zayıf binanın üzerine uzay üssü yapsan ne olur.
0
Cevapla
abdülkadir cansız
sanki uzayda yaşıyor be kardeşim, senin oecd rakamlarından hiçmi haberin yok, allah akıl fikir versin, kendi halkına martaval sıkabilirsin ama dünya kanmıyor verile ortada
0
Cevapla
Emin
Emekli hekimler sizden müjdeli bir haber bekliyor, onlara bir süre vermeyecek misiniz?
0
Cevapla
Giray
Ek Denge Tazminatı vermediğiniz SB dışı kamu hekimleri, TSK ve SGK hekimlerine verilen Tazminatın kendilerine de verilmesini istiyor. Döner ve Ek Tazminat alamadıkları için yıllardır mağdur durumdaki bu hekimlere acilen bir maaş iyileştirmesi gerekiyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir