Medimagazin logo

Rotavirüs aşısı Tip 1 Diabet gelişimini önlüyor mu?

JAMA Pediatri’de yayınlanan bir araştırmaya göre, Rotavirüs aşısının rutin olarak uygulanması Tip1 Diyabet görülme hızını azalttı
Rotavirüs aşısı Tip 1 Diabet gelişimini önlüyor mu?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN-Avustralya’da yapılan araştırmaya göre 2000 yılı ile 2015 yılı arasında çocuklarda Tip 1 Diyabet görülme hızı araştırıldı. 0-4 yaş arası çocuklardaki tip 1 Diyabet görülme hızının 2007 yılından itibaren düştüğü tespit edildi. 2007 yılı aynı zamanda Rotavirüs Aşısının rutin aşı programına alınması tarihi idi. Tip 1 görülme hızındaki düşüş, 0-4 yaş çocuklarda görülürken 5-14 yaş arası çocuklarda gözlemlenmedi.

Çocuklarda ağır ishalle seyreden vakaların önlenmesi için uygulanan Rotavirüs aşısı, bu enfeksiyonla ilgili mortalitenin azaltılması için kullanılıyor. 

Araştırmacılar bu ilişkinin tespiti için daha fazla çalışma yapılacağını belirtti.

JAMA Pediatride yayınlanan orijinal makale için TIKLAYINIZ
 

tip 1 diyabet
Yorum (2)
Dr bu ne
Tamamen asi firması çalışması. Vücuduna bir viral asiyi enjekte edeceksin ve o seni hiç alakası olmadığı bir konuda koruyacak. Tip1 dm etiyo da viral enfeksiyonlar suçlanırken bu araştırma hiç gerçekçi değil
3
Cevapla
Serdar Pop
Yorum yapan arkadasa soralim. Adam calisma yaomis. Bu asi zaten avusturalya da asi takviminde olan bir aşı. Sonra gormus ki tip 1 dm azalmış. Anlamli azaldiysa buna baglayabilir. Konun cahili oldugun icin bu asinin enjekte edildiğini düşünüyorsun asi oral yolla veriliyor.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir