Medimagazin logo

Riskli hastalara doktor eşliğinde tavaf

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara akın eden yüz binler, tavaf, dua ve nafile ibaretlerle bayram gününe hazırlanıyor.
Kaynak: ZAMAN
Riskli hastalara doktor eşliğinde tavaf
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Şimdiden mahşeri kalabalığın oluştuğu Mekke’de sıcak hava ve yoğun tempodan yorgun düşenlerin imdadına ise sağlık ekipleri yetişiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, hac yolcularına 5 yıldızlı sağlık hizmeti sunuyor. Mekke’de kurulan 16 katlı hastanede istedikleri her an uzman doktorlara muayene olan hacı adayları, tüm ilaçları da ücretsiz alıyor. Hastalık sebebiyle hac vazifesini tek başına yerine getiremeyecek olanlara, tavaf dahil bütün ibadetlerde doktorlar eşlik ediyor.

Diyanet’in Mekke’deki 123 yataklı hastanesinde dahiliyeden dişe bütün poliklinikler bulunuyor ve 52 doktor, 24 saat hizmet veriyor. Başhekim Ali Kalyoncu’nun verdiği bilgiye göre hastanede 112 benzeri çağrı merkezi kuruldu. Durumu acil olan hastaya kısa sürede müdahale ediliyor. Ağır hastalara, ibadetlerini yaparken sağlık personeli eşlik ediyor. Kalyoncu uygulamayla ilgili şu örneği veriyor: “Bir alzheimer hastasına sağlık görevlileri eşliğinde tavaf yaptırıldı. Bu hastamız, alzheimer nedeniyle hac zamanına kadar hastanede tutulacak. Arafat’a da sağlık görevlileri eşliğinde gidecek. Tüm hac vazifesini sağlık görevlileri eşliğinde tamamlayacak. Arafat’a çıkamayacak durumda olan hastalarımızı ambulanslarla Arafat’a götüreceğiz. Bu tarz hastalarımız doktor eşliğinde hac vazifesini tamamlayacak.”

riskli
hastalara
doktor
eşliğinde
tavaf
Yorum (7)
A.K.
Allah(c.c.) bize de nasip etsin inşallah...
0
Cevapla
ahmet kemal
alzheimer hastasının yükümlülüğü olmaz.. adı üstünde alzheimer.. yaptıkları ibadet falan değil.. tamamen gösteriş..
0
Cevapla
bekir özeren
hacc, mali ve bedeni ibadettir. maddi durumu, sağlığı, sıhhati yerinde olmayanlara farz değildir. bu şartları sağlamadan hacca gidenler büyük vebal altındadırlar.
0
Cevapla
sibel
Hah işi gücü de yoktu doktorların...
0
Cevapla
üç harfli
Ambülansla arafata taşıyacaklarına arafı aşırıp cennete götürseler ve dönmeseler keşke. O ambülansın harcadığı benzindeki yetim hakkı ayağınıza takılsın.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir