Medimagazin logo

Preamtüre dünyaya geldi... Şimdi kendisi gibi prematüre doğanlara doktorluk yapıyor

Adana'da dünyaya gelen Aslısu Akdeniz Vurunbigi, hayalini kurduğu doktorluk mesleğini, mezunu olduğu Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin hastanesinde, kendisi gibi prematüre doğan bebeklere bakarak yapıyor
Kaynak: AA
Preamtüre dünyaya geldi... Şimdi kendisi gibi prematüre doğanlara doktorluk yapıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ZONGULDAK - Müyesser ve Osman Vurunbigi çiftinin bebekleri Aslısu, 27 yıl önce 28 haftalık ve bin 100 gram olarak dünyaya geldi.

Prematüre doğduğu için iki hafta solunum cihazına bağlı yaşayan, akciğerinin gelişimi için ilaç verilen Aslısu, sarılık ve kalsiyum düşüklüğü nedeniyle iki ay hastanede tedavi gördü. 

Endişelerine rağmen ailesinin ümidini hiç kesmediği Aslısu, tedavilere cevap vererek sağlığına kavuştu.

Çocukluğundan bu yana doktor olmak isteyen Aslısu Akdeniz Vurunbigi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanarak hayalini gerçeğe dönüştürdü. 

Fakülteden 2017'de mezun olan, tıpta uzmanlık sınavını kazanarak aynı üniversitenin Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda çalışmaya başlayan Vurunbigi, çocuk doktorluğu alanında kendini geliştirmeye başladı. 

Vurunbigi, şimdilerde kendisi gibi prematüre dünyaya gelen bebeklere şifa dağıtıyor.

"Her zaman doktor olmayı isteyen biriydim"

Araştırma görevlisi Aslısu Akdeniz Vurunbigi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesinin, prematüre doğduğu için tedavisi sonrasındaki süreçlerde hastalanmasından, sağlığının yeniden bozulmasından çok endişe duyduğunu söyledi.

Vurunbigi, "Yakın akrabalar dahil kucaklarına aldırmıyorlarmış. Ama sonraki süreçte korkulduğu gibi olmamış. Sağlığım diğer çocuklarla aynı şekilde ilerlemiş." diye konuştu.

İlkokul yıllarından bu yana doktor olmayı istediğini dile getiren Vurunbigi, "Özellikle öğretmenlerim sorduğunda 'Çocuk ve bebek doktoru olacağım.' derdim. Tıp fakültesini kazandıktan sonra da bu kararım kesinleşti. Burada bölümü ve benim gibi prematüre bebekleri görünce daha çok bunu istemeye ve alışmaya başladım. Şu an hayalimi devam ettiriyorum." dedi.

Hastanede kendisi gibi prematüre doğan birçok bebeğin olduğunu anlatan Vurunbigi, "Prematüre bebeklerle daha çok kendimi özdeşleştiriyorum. Kendi annemi düşündüğümde prematüre annelerle daha yakın oluyorum. Birçok prematüre bebeğe yardımcı olabiliyoruz. O nedenle çok mutluyum." dedi. 

Vurunbigi, prematüre bebeklerin, normal doğanlardan çok daha güçlü olduğunu ve hayata sarıldığını, "Hiç atlatamaz." denilen sorunların bile üstesinden gelebildiğini kaydetti.

"Onlara yalnız olmadıklarını hissettiriyor"

Prof. Dr. Cumhur Aydemir de Vurunbigi'nin kendi yanlarında yetiştiğini söyledi.

Vurunbigi'nin ekiplerinde yer almasından mutlu olduklarını dile getiren Aydemir, "Şimdi küçük kahramanlara destek oluyor. Onlara yalnız olmadıklarını hissettiriyor. Ailelerin ve bebeklerin durumuyla ilgili hepimiz bilgi sahibi olsak da bunu yaşamış biri olarak empati kurabiliyor." ifadelerini kullandı. 

bülent ecevit üniversitesi
tıp fakültesi
aslısu akdeniz vurunbigi
Yorum (2)
ömer hayyam
prematüriteye bakmaktan daha önemlisi, hatta 1 trilyon kat daha önemlisi, prematür doğumları önlemektir... açık ve aleni bir şekilde ilan ediyorum , gebeliği takip edip + yaptıran hekimin cebine, net olarak her miad ve sıkıntısız doğum başına 3000 USD , yüksek riskli gebenin sıkıntısız takip ve doğumu için ise 10000 USD( tl değil) devlet baba vermek zorunda , bu yapılır ise ülkede ne küvöze ihtiyaç kalır nede gereksiz sayıda yenidoğan uzmanının yetiştirilmesi için kaynak israf edilir... prematür doğmuş birisi, doğum ile bir ülkenin vatandaşlığına girer, tebaası olduğu devlet yeni vatandaşına kazık atmış, vatandaş ilk kazığı devletten yemiş demektir... devlet 3000 USD vermemek için 10000 katını harcıyor prematür doğmak kanserden bile tehlikelidir prematür doğumu engellemeyen aile insanlık suçu işlemiş olur prematür doğumu engellemeyen devlet insanlık suçu işlemiş olur şimdi bedavacılar aradan atlar, ... eee herşey paramı, vicdan falan demogojisi, maaş alıyor falan filan,...cahilliğe sığınma kardeşim...işin , ilmin hakkını ver , bedelini fazlasıyla verdiğin hakkını iste... vermediğin hakkı yalap şalap alırsın..prematür doğarsın...
6
Cevapla
Anlayan Sezer
Ya devlet baba "bir fiil işgal edilmiş olabilir" se, Hakmı ilimmi dedin sn. hayyam! evet prematür doğumlar engellenmeli, evet kanser kadar tehlikeli, evet insanlık suçudur! Modern tıp progesteronu neden unuttu? unutturdu? dolarla ölçtüğü için mi? yoksa insanlığa karşı bir tuzakmı kuruluyor? alimin ameli (bilginin mücadelesi) hangi ilimle yapılacak? hakka karşı sorumluluğundan mı? Hak dolara bakar mı?. Erken doğumlar ilk 7-9 hafta yetersiz progesterone hormonu ve yetrsiz plesenta gelişimi nedenli olabilir (norwitz' e göre ve bizimde inandığımız) acilen gebelik öncesinde ve erken gebeil hftalarında progesterone ölçümü ve yetersiz prog nedenlerinin araştırılması rutine girmelidir! kamuya arz ederim
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir