Medimagazin logo

Pratisyenler aile hekimi olduktan sonra muhatap alındıya tepki

Samsun Tabip Odası Pratisyen Kolu Başkanı ve Samsun Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Şevki Gülay, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun aile hekimlerini tanımlarken pratisyen hekimler için yaptığı değerlendirmeye tepki gösterdi.
Pratisyenler aile hekimi olduktan sonra muhatap alındıya tepki
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAMSUN-Dr. Şevki Gülay, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun pratisyen hekimlerin kale alınmazken, aile hekimliği sayesinde halkla birebir muhatap haline geldiğini söylediğini iddia ederek tepki gösterdi.

 

Türkiye’de hekimliğin tarihi sürecinde hep pratisyen hekimlerin olduğunu ve olmaya da devam ettiğini belirten Gülay, “Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanımızın bir sözü medyada yer buldu. Bakanımızın ‘yaklaşık 22 bin aile hekiminin daha önce pratisyen doktorken halk tarafından muhatap alınmadığını, aile hekimi olduktan sonra muhatap alınır hale geldiğini’ söylediği yazıldı. Tüm pratisyen hekimler bu ifadeyi okuduktan sonra inanmak istemedi. Bunu ‘Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı söylemiş olamaz’ diye düşündük. Bakanımız değil de bir başkası söylemiş olsa bakanımızın karşı çıkıp düzeltmesi gereken bir ifadeyi ne yazık ki bakanımız bizzat kendisi söylemişti. Türkiye’de hekimliğin tarihi sürecinde hep pratisyen hekimler olmuştur ve olmaya devam edecektir. Geçmişten günümüze pratisyen hekimler Türk sağlık sistemi içerisinde çok önemli ve ağır görevleri başarıyla yerine getirmişlerdir. Bu görevleri yerine getirirken de asla halkımız tarafından ‘muhatap alınmama’ gibi bir durumla karşılaşmamışlardır. Tam tersine pratisyen hekimler sağlık sisteminin halka en yakın noktasında olmuşlar ve halkla en çok muhatap olunan bir konumda yer almışlardır” dedi.


Geçmişte ve halen acillerin hemen hemen hepsinde görev yapan binlerce pratisyen hekimlere çok yoğun hasta müracaatlarının olduğunu ifade eden Gülay, “Bu hastaların yüzde 80 kadarı poliklinik hastasıdır. Bu insanlar değer vermedikleri, muhatap almadıkları için mi bu kadar acillere başvurmaktadır? Halkımıza yönelik koruyucu sağlık hizmetlerinin hemen tamamı birinci basamak ve pratisyen hekimlerce yürütülmüştür ve yürütülmektedir. İnsanımızın birçoğu ‘doktorum bizi hastanelere gönderme. Sorunumuzu sen çöz’ ifadesini bizlere kullanırken muhatap almadıkları için mi böyle söylemektedirler? Aile hekimliği birinci basamak modelidir. Bizler de bu modeli savunuyor ve daha iyiye gitmesi için çaba sarf ediyoruz. Ancak Türkiye’deki aile hekimlerinin çok az bir kısmı hariç tamamına yakını pratisyen hekimdir. Bizlerin aile hekimliği bir tek kağıda atacağımız imza ile son bulabilir. Bakanımızın ifadesi bize göre, ne kadar acıdır ki şahsi düşüncesidir. Halkımız kesinlikle bu görüşte değildir. Bu ifade Bakanımızın birinci basamağı, pratisyen hekimliğini doğru anlamaktan ne kadar uzak olduğunun göstergesidir. Şimdi halkımıza soruyorum, aile hekiminizi tanıyorsunuz. Hekiminiz aile hekimliğini bırakırsa o kişiyi artık muhatap almaz mısınız? Acil servislere gittiğinizde ‘bana pratisyen hekim bakmasın’ der misiniz? Bakanımızın ifadelerini tekrar değerlendirmeyi öneririm. Hele de Türkiye’nin sağlığının başındaki kişi olarak buna mecburdur” diye konuştu.

pratisyenler
aile
hekimi
olduktan
sonra
muhatap
alındıya
tepki
Yorum (5)
pratisyen
acilde çalışan pratisyen hekimim.sayın bakanın sözlerini üzüntüyle karşıladım.maalesef acil hekimlerine bakanlığın tavrıda aynı şekilde küçültücü
0
Cevapla
Dr S İsmail Cihan
Ama maalesef bu tavırlarınızla o statünüze geri dönüyorsunuz haberiniz ola değerli meslektaşlarım.
0
Cevapla
BAHA DEMİR
yaz yaz sanki kafalar değişiyo.
0
Cevapla
a.s
Son derece popülist bir söylem. Bende kınıyorum.
0
Cevapla
halim harap
Eski Bakan Recep Efendi de, gözü görmeyen bir çalışana '' körsün ama yine de sana iş vermişiz'' demişti. Daha yakın bir zamanda ise bu partiden başka bir mv : '' engelliler bizim iktidarımızda adam yerine konuldu'' diye buyurdu. Yani, kafa aynı. Azıcık rollerini oynamayı unutunca gerçek düşünceler ortaya dökülüyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir