Medimagazin logo

Plastik oyuncaklar ergenliği hızlandırıyor

Plastik oyuncaklarla oynayan çocuklar için uzmanlardan çok önemli bir uyarı geldi. Tehlikeli kimyasal barındıran plastik oyuncakların erken ergenliğe neden olduğu belirtildi. Çocukların boylarının kısa kalma riskiyle karşı karşıya kaldığı vurgulandı.
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ - Fatma EREN
Plastik oyuncaklar ergenliği hızlandırıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye’nin önemli sağlık sorunlarından biri de erken ergenlik. Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, normal ergenlik yaşının 9 olduğunu belirterek, “Ancak kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce ergenliğe giren çocuk sayısı artıyor. Türkiye’de binde 6 oranında erken ergenlik yaşandığı tahmin ediliyor” diye konuştu.


Plastik kullanımının da ergenliği tetiklediğini belirten Çetinkaya, aileleri plastik eşya kullanmamaları için uyardı. Bu ürünlerin içindeki kimyasal maddelerin çocuklara zarar verdiğini ifade eden Çetinkaya, “Plastik oyuncaklar, pet şişeler, bardaklar, tabaklar çocuklar için risk taşıyor” dedi.

KONTROL ALTINA ALINIYOR

Erken tedavinin önemine değinen Çetinkaya, “Tanı kesinleşirse tedaviye başlanıyor. Ayda bir iğne olarak ergenlik kontrol altına alınıyor. 3 ayda bir kontrol oluyor. Normal ergenlik yaşına geldiğinde tedavi kesiliyor” diye konuştu.

KISA KALMA RİSKİ TAŞIYORLAR

Kızların erkek çocuklarına kıyasla daha erken ergenlik yaşadığını belirten Çetinkaya, erken ergenliğe girenlerin ilk yıllarda akranlarına göre daha uzun olduğunu söyledi. Çetinkaya, “Uzama bir süre sonra duruyor. Tedavi edilmeyen çocuklar kısa kalma tehlikesi taşıyor” dedi.

plastik
oyuncaklar
ergenliği
hızlandırıyor
Yorum (2)
mert kalın
ben hep tahta ve teneke arabayla oynadım. tıp fakültesini bitirdim daha sakalım yeni terlemişti. doğru valla.
0
Cevapla
ihsan
Reklam amaçlı gündem oluşturma adına yapılan, bilimsel temeli olmayan saçmalıklar bunlar. Etik etik etik!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir