Medimagazin logo

Özel sağlık hizmetinde ücretler "tabana" vurdu

Adana’nın yanı sıra verdiği sağlık hizmetiyle tüm bölgeye hitap eden Maya Göz Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İbrahim Taşkın, devlete özel sağlık hizmeti sunan tıp ve dal merkezlerine ödenen ücretlerin gerilediğini bildirdi.
Özel sağlık hizmetinde ücretler "tabana" vurdu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ADANA-Dr. Taşkın, hükümetin, sosyal devlet olmanın bir gereği olarak, vatandaşına daha iyi sağlık hizmeti sunmak için özel hastane, tıp ve dal merkezlerinden hizmet almaya başlamasından itibaren bu işi suiistimal edenlerin de bulunduğunu anımsatarak, "O suiistimalciler yüzünden bugün işini doğru yapan sağlık kuruşları zor durumda kalıyor" dedi.

Taşkın, yapılan denetimlerle devletin haksız kazancı önlediğini belirterek, şunları söyledi:
"Bunu tebrik ediyoruz güzel bir şey ama hakettiğimiz parayı da keserek bizi gerçekten zor durumda bıraktılar. Bazıları şöyle diyor, 'işine gelmiyorsa anlaşma devletle' çok mantıklı. Doğru, işinize gelmiyorsa anlaşmayın ama ben çok basit bir örnek vereceğim; Marmara’da bir ada var. Arabanızla adaya giderken araba vapuruna 5 lira ödüyorsunuz. Ne kadar ucuz değil mi? Dönüş 50 lira, canın isterse. İşte ‘işine gelmiyorsa anlaşma’ demek böyle bir şey."

Taşkın, devletin özel sağlık hizmeti alımı nedeniyle 9-10 arkadaşın, meslektaşın bir araya gelerek yatırım yaptığını ifade eden Taşkın, şunları kaydetti:
"Devletin (SGK) ödediği paraya göre bir yatırım yapıyorsunuz ve o yatırımdan borçlanıyorsunuz. Tüm planlarınız bu ödemelere göre yapılıyor. Zaman içerisinde bu ödemelerin en az enflasyon oranında artması gerekir. Ancak ülkemizde tam tersi oldu ve ödenen ücretler azaldı. Bu da özel sağlık kuruluşlarını zor durumda bırakıyor."

“ÖZEL MUAYENE YÜZDE 5 BİLE DEĞİL”
Dr. Taşkın, devletin sunduğu hizmet sayesinde, özel muayene oranının yüzde 5 bile olmadığını belirterek, "Yani, sağlıkta, yüzde 90- 95 hizmeti devlet alıyor, dolayısıyla siz işinizi devlete göre planlamak zorundasınız. ‘Bu insanlar nasıl olsa bu işi kurdular, nasıl olsa işten vazgeçemezler’ diye ücretlerinde damping yapmak doğru bir yaklaşım değil" diye yakındı.

Sağlık hizmetlerinde belli bir enflasyon oranında artış yapmak gerektiğini ancak, devletin bu artışı yapmak yerine fiyatları tam tersine aşağıya çektiğini vurgulayan Dr. Taşkın, bunu bir örnekle açıklayarak, şöyle devam etti:

"10 yıl önce devlet bir katarakt ameliyatına ne ödüyorsa şuanda daha az ödüyor. 2007’de 680 TL olan katarakt ameliyatı ücreti 2008’de 350 TL’ye çekildi, arkasından da 410 TL’ye çıkarıldı. Türkiye’de o dönemde asgari ücret yaklaşık 300-400 TL idi, şuan 950 TL civarında. Vergilerimiz, elektrik giderimiz, her türlü sarf giderimiz artıyor ama kataraktın ameliyat ücreti düşüyor."

Op. Dr. Taşkın, devletin, vatandaştan belli bir rakam üzerinde para alınmasına da mani olduğunu belirterek, "Buna bağlı olarak: kendi öz sermayesi ile kurulan küçük hastane ve tıp merkezleri kapanıyor ve yerine zincir hastaneler kuruluyor. Belli bir dönem sonra bu hastaneler SGK ile pazarlığa oturacak ve ücretlerin o zaman tekrar artacağını düşünüyorum."

Oysa işini doğru yapan özel tıp ve dal merkezlerinin devletin sırtından ciddi bir yükü aldığını vurgulayan Taşkın, şöyle devam etti:
"Devlet sağlık hizmeti vermek için ciddi hastane yatırımları yapar ve çalışanında ücretini bütçeden öder. SGK’dan aldığı para ile de ancak işletme giderlerini karşılar. Oysa Özel sağlık kuruluşları yatırımlarını kendisi yapar ve elde ettiği gelirle hem personel giderini, hem işletme giderini karşılar ve devlete ciddi manada vergi ödeyerek devlete ek gelir sağlar. Bunları yaparken de SGK’dan aldığı ücret devlet hastanelerine ödenen ücretle aynı veya daha azdır. Ayrıca özel sağlık kuruluşları Sağlık Bakanlığı ve SGK tarafından sıkı bir şekilde denetlenir. Devlet hastaneleri ise denetlenmez. Hal böyle iken devlet hala neden sağlık yatırımı yapar anlamıyorum."

özel
sağlık
hizmetinde
ücretler
"tabana"
vurdu
Yorum (4)
doktor
yakında bedava olacak. kapılarda hergün halk günü. bugün parasız hatta yol parası bizden yazacak.
0
Cevapla
hasan efe
çoğu özel sağlık kuruluşu devlet hastanesi gibi çalışıyor. işveren SGK, yani devlet olunca özel sağlık hizmeti olur mu, işveren devletse devlet hastanesi gibi olursun. ücretleri ister attırır ister düşürür, SGK'nın alternatifleri olmalı, özel SGK gibi kurumlar artmalı. devlet erki tek güç olarak kalmamalı. bir iktisat kavramı olan 'bolluk paradoksu' bir maldan üretim ne kadar artarsa o oranda malın değeri düşer, yani mal bol ama gelir az, bolluk içerisinde fakirlik oluyor. şimdi konumuzla ilişkisi performans ve ciro sisteminin yürürlükte olmasıyla alakalı, gün geçtikçe yapılan işlem sayısı artmakta(bolluk yani), buna karşın işlem fiyatı azalmakta(paradoks yani). performan ve ciro olduğu sürece 'bolluk paradoksu' ilkesi kendini işleyecektir.
0
Cevapla
dr.emre
Kesinlikle bunun çözümü eczanelerde uygulanan modelin uygulanması gereklidir. muayene fark ücretini memur ve emeklinin maaşından kesilerek özel hastaneye ödemeli devlet .daha önceden eczaneler nasıl katılımı almadan ilaç satıyor zarar ediyolarlar ise şimdide özel hastaneler katılımı alamadıkları için zarar ediyor.özel hastanelerin sürümden kazanma mantığıda bitmiş olur.
0
Cevapla
keşkedoktorolmasaydım
'' Özel sağlık hizmetinde ücretler "tabana" vurdu '' hekim ücretleri de öyle.özel hastane patronları ,sözleşme yenilerken zam istediğimizde önümüze getirip getirip Sgk nin zam yapmadığını koyuyorlar.ücretlerimizle birlikte hayat standardımız da yıl be yıl geriliyor Bizimde sesimiz çıkamıyor tabii.Bir çeşit modern kölelik sistemi.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir