Medimagazin logo

Özel hastaneye hasta sevki kısıtlanacak

Sosyal Güvenlik Kurumu, özel hastanelere hasta sevkini kısıtlayacak yeni bir uygulamaya hazırlanıyor. Özellikle yeşil kartlıların 'özel'e gitmesini engellemeye dönük uygulama, özel hastaneler tarafından tepkiyle karşılandı
Kaynak: MİTHAT YURDAKUL / MİLLİYET
Özel hastaneye hasta sevki kısıtlanacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Genel Sağlık Sigortası'na (GSS) tabi olanların özel hastanelere doğrudan müracaatlarını kısıtlamak amacıyla Sağlık Uygulama Tebliği'nde değişiklik yaptı. Çoğunluğunu dar gelirlilerin oluşturduğu GSS mensupları, özel hastaneler için belirlenecek yeni kıstasları beklerken, bu kısıtlamanın başlaması halinde hasta sayısı azalan bazı özel hastanelerin bulundukları yerden başka bölgelere taşınması gündeme gelebilecek.

SGK'nın, Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i 28 Temmuz'da yürürlüğe girdi. Tebliğe, "Kurum, sağlık hizmetinin sunulduğu il, sağlık hizmetinin niteliği itibarıyla hayati öneme sahip olup olmaması, sağlık hizmeti ihtiyacının resmi sağlık hizmeti sunucularında karşılanıp karşılanmaması, hizmetin niteliği gibi hususları dikkate alarak özel sağlık hizmeti sunucularına doğrudan müracaatlara ilişkin ayrıca usul ve esas belirleyebilir" maddesi eklendi.

Maddenin eklendiği bölüm, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamındakilerin, SGK ile sözleşmesi bulunan özel hastanelere başvurularını kapsıyor. GSS kapsamına alınan ve aylık geliri asgari ücretin 3'te 1'inden az olan vatandaşlar, 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesizler, Köy Kanunu'na göre aylık alan vatandaşlar; devlet hastanelerinde tedavilerinin sağlanamaması durumlarında özel hastanelere başvurabilmek için yeni usül ve esaslara tabi olacak.

Başvurular kısıtlanacak

Mevcut uygulamaya göre, acil müdahale gereken hallerde, uzuv kaybı, vücut fonksiyonu azalması, yanık, ağır travma gibi durumlarda devlet hastanesinde tedavi imkanı yoksa, 112 Acil Servis'le nakil koşuluyla hastalar özel hastanelere doğrudan başvurabiliyor.

Yapılmak istenen değişiklikte ise SGK, özel hastanelere başvuruları kısıtlayacak yeni bir tebliğ yayımlayacak. Yeni tebliğde, özellikle yeşil kartlıların özel hastanelere direkt başvuruları azaltılacak.

Özel hastaneler tepkili

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat, acil servisteki kısıtlamalardan hoşnut olmadıklarını belirterek, SGK'nın özel hastanelerden aldığı hizmetin hesaplı olduğunu savundu. Bahat, Genel Sağlık Sigortası yönetiminin, SUT'taki değişiklikle, özellikle yeşil kart harcamalarını düşürmeyi amaçladığını belirterek, SUT'taki değişikliğe destek verdi. Bahat, özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki yeşil kart harcamalarının, sistem için ekstra maliyet getirdiğine işaret etti.

özel
hastaneye
hasta
sevki
kısıtlanacak
Yorum (11)
dr.d.h
gözden geçirilmesinde fayda vardır bence de
0
Cevapla
md akgün
ne o tirübine oynama cicim ayları yıları bittimi .bunun böyle olacağı belli değilmiydi şimdide kısıtlıyorsunuz
0
Cevapla
Frankie Bellevan
özel hastaneler ne deseler haklılar.adamlara garantiler vermişler,onlarda bu sektöre yatırım yapmışlar.ve de pek çok meslektaşımız ve sağlık çalışanı orada ekmek yemeye çalışıyor.ama ne yapılıyor oyunun(oyun diye birşey varsa,kaldıysa)kuralı sürekli değiştiriliyor.hem de maç içerisinde. sürekli düdüğü çalanlarda ne yaptıklarının ne de yapacaklarının bilincinde,farkında.muhterem zevatların kendilerine,aldıkları kararlara doğru olsun yanlış olsun kim karışabilir,kim birşey diyebilir ki? yan bakmaya cesareti olan var mı,kaldı mı?
0
Cevapla
drkimbıl
ne yaptılarsa olmadı olmazda,bu işin içinde olanlara sormadan danışmadan ben yaparsam olur mantığıyla atılan her adımda biraz daha battık,yolun sonu görünüyor,vatandaş yararına diye yapılan herşey aleyhe dönmeye ters tepmeye başladı.batıyoruz..
0
Cevapla
bg
ne bekliyordunuz ki? 10-15 sene önce insanlar özele gidiyorlardı. çünkü özel hastanelerin gerek fiziki şarları gerek donanımları daha iyiydi ve sıra beklenmiyordu. devlet hastaneleri zaten o kadar kişiye yetmiyordu ve köhne eski tıbbi donanımdan yoksundu.hastyalar ben burda yatamam deyip gidiyordu. Devletin bir çok yeni hastane yapması mevcutların iyileştirilmesi ve tıbbı donanımların artırılması gerekiyordu. bu hemen 1-2 senede olabilecek bir şey değildi. 10-15 yıl zaman gerekirdi. bu zaman zarfında özeller teşvik edilerek sağlık hizmeti devam ettirildi. bu sıradada 5 yıldızlı diyebileceğimiz özellerin %80-90 nından daha güzel hastaneler yapıldı. ve bir çoğu yapılmaya devam ediyor. gün gelecek bu hastaneler hizmete başlayınca eskiden özellerin tarafına olan denge devlet hastanelerinin tarafına kayacak. sayısı ve kapasitesi de artacağından hastalar özel yerine devlet hastanelerini tercih edecekler. özeller mi? onların özellikle küçük ölçekli olanları 5-10 seneye ortalıklarda görülmeyecek.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir