Medimagazin logo
Osmangazi Tıp'a 64 kesitli BT alındı
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'na, 64 kesitli bilgisayarlı tomografi cihazı alındığı bildirildi
Osmangazi Tıp'a 64 kesitli BT alındı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'na, 64 kesitli bilgisayarlı tomografi cihazı alındığı bildirildi.


ESOGÜ Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Kaya, yaptığı açıklamada, deneme çekimleri devam eden cihazın, 2 ay içinde tam kapasiteyle ileri tekniklerle hizmete gireceğini söyledi.

64 kesitli bilgisayarlı tomografi cihazının, Türkiye'de 2 üniversite hastanesinde bulunduğunun altını çizen Kaya, "Cihaz, normallerinden 2.5 kat daha hızlı. 0.4 saniyede hasta etrafındaki dönüşünü tamamlıyor. Aygıtta bir vücut bölgesi sadece bir kaç saniye içerisinde taranabilmektedir. Bu kısa sürenin tetkik zamanın azaltılmasının yanında en büyük avantajı, hareketli organ incelemelerinde, hareketli hastalarda ve damar yoluyla verilen kontrast maddenin (boya) damar dolaşımı sürecini tamamlamadan önce görüntülerin alınabilmesinin mümkün olmasıdır. Bu özellikleriyle tüm vücuttaki damarların görüntülenmesinin ötesinde hızlı görüntüleme özelliği sayesinde hareketli bir organ olan kalp damarlarının da üç boyutlu anjiografik değerlendirilmesi mümkündür" dedi.


İHA
osmangazi
tıp'a
64
kesitli
bt
alındı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300