Medimagazin logo

Organ nakline yine savcılık engeli

Çorum'da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen Hatice Şahin'in organları Ankara'da bekleyen 6 hastaya nakledilecekti.
Organ nakline yine savcılık engeli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Çorum'da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 24 yaşındaki Hatice Şahin'in organlarının bağışlanması sonrası Ankara'dan gelen ekibin operasyon hazırlıkları, otopsi talebi üzerine son buldu.

Ulukavak Mahallesi'ndeki evinde kahvaltı yaptığı sırada fenalaşan ve ambulansla Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Hatice Şahin (24), yoğun bakım servisinde 20 gündür verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Şahin'in beyin ölümünün gerçekleşmesi sonrası Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Dr. Kamuran Koçyiğit, irtibata geçtiği aileyi bağış konuşunda ikna etti.

Bir Kimsenin Öldüğüne Hekimler mi Karar Verir, Savcılar mı?

 

 

'Melike' dersi: Savcılara organ bağışı eğitimi şart

 

Doktorlar: Öldü, Savcı:Ölmedi

 

 

 


Sağlık Bakanlığı Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü tarafından görevlendirilen 7 kişilik cerrahi ekip, bu sabah Ankara'dan karayoluyla Çorum'a geldi. Operasyon için gerekli hazırlıkları yapan ekibe, Şahin'in ölüm nedeninin tam olarak belirlenememesi nedeniyle otopsi yapılmasını isteyen cumhuriyet savcısı Mustafa Bilgen'in kararı bildirildi. Bunun üzerine ekip, operasyon hazırlıklarına son verdi.

Savcı adli vaka olması nedeniyle operasyona izin vermedi

Bunun üzerine Ankara'ya dönmek için yola çıkan ekibin başkanı Doç. Dr. Murat Ulaş, hastane önünde bekleyen basın mensuplarına, "Savcı bey, organ nakline adli vaka olması nedeniyle izin vermedi. Sorularınızı savcı beye sorun" diye konuştu.

Soruşturma kapsamında incelemelerini hastanede sürdüren cumhuriyet savcısı Bilgen, Ankara'ya hareket eden nakil ekibiyle telefonla irtibata geçerek geri dönmelerini istedi. Yoldan dönen ekibin başkanı Doç. Dr. Ulaş, Bilgen ile görüşmesi sonrasında kararın değişmemesi üzerine tekrar Ankara'ya hareket etti

Hastanenin Başhekim Yardımcısı Dr. İnanç Özel ise alınan kararın, organ naklinin gerçekleşmesinde risk olabileceği nedeniyle iptal edildiğini kaydetti.

Şahin'in ölümünün şüpheli bulunması durumunun nakil sonrası sıkıntı oluşturabileceği kanaatine varılması üzerine naklin iptalinin söz konusu olduğunu vurgulayan Özel, "Süreç durdu açıkçası. Çünkü hastanın ölümünün şüpheli oluşu, ilerleyen süreçte sıkıntı oluşturabilecekti. Savcı beyle yapılan toplantıda, organların alınmasının adli sürece etki edebileceği kanaati oluştu ve savcı bey, organların alınmasını iptal etti" dedi.

Özel, yaşananların yasal bir prosedür olmadığını, herhangi bir şikayetin gündeme gelmesi durumunda ortaya çıkabilecek riskleri ortadan kaldırmak amacıyla bu kararın alındığını vurguladı.

"Ölüm nedeni belirlenemedi"

Şahin'in rahatsızlığının ve ölüm nedeninin tam olarak belirlenemediğini vurgulayan Özel, "Beyin ölümü süreci dünden itibaren başlamıştı ve beyin ölümü tamamen gerçekleşti. Makineye bağlı olarak solunum fonksiyonları ve kalp atımı devam ettiriliyordu. Hastanın rahatsızlığı ile ilgili tıbbi net bir bulgusu yok. Ani bir bayılma, ondan sonra da bilinç kaybı ve kalp durması oldu. Makine üzerindeki sonuçlanma bittikten sonra tüm vücut fonksiyonlarının durmasının ardından makine ile ilişkisi kesilecek ve adli tıp kurumlarına gönderilecek" ifadelerini kullandı.

6 kişiye umut olacaktı

Beyin ölümü gerçekleşen Şahin'in, böbrekleri, karaciğeri, pankreası ve kornealarının Ankara'da bekleyen 6 hastaya nakledilmesinin planlandığını vurgulayan Özel, yaşanan iptal karşısında kendilerinin de üzgün olduğunu sözlerine ekledi.

Düğün hazırlıkları yapıyordu

Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı bölümü son sınıf öğrencisi Şahin'in geçen ağustos ayında nişanlandığı, bu temmuzda da evlilik planları yaptığı öğrenildi.

organ
nakline
yine
savcılık
engeli
Yorum (12)
doktor
Bu konuda savcı genelgeye aykırı hareket etmiştir.18.10.2011 tarihli HSYK genelgesi bu konuda açıklık getirmiştir.
0
Cevapla
ayse kart
Organ nakli geçirmiş bir dr olarak bu savcıya ne diyebilirimki .İşi yokuşa sürmek vede belki işten yeterince anlamamak mı acaba .Ben en çok nasıl şüpheli ölüm onu merak ettim.muhetemelen beyin kanaması geçirdi vede beyinölümü oldu.AcABA hasımlarımı vardıda şüpheli ölüm dendi?Biz hekimler birbirimiz ile şüphelei konularda istişare ederiz acaba savcı ve hakimlerde böyle birşey yokmu. Neyse olan hayatı kurtulacak olan kişiye oldu. İnşaallah sn savcı vede yakınları organ beklemek zorunda kalmaz.
0
Cevapla
aydin sinal
Ayse hanim tamamen hissi olarak yorum yazmisiniz,"ölüm sebebi belli degil" yaziyorsa savci vazifesini yapar otopsi ister buradaki hata yogun bakim Hekimlerinin hastayi tedavi ediyorlar ama neyi tedavi ettiklerini bilmiyorlar,nicin öldügünüde bilmiyorlar,beyin ölümü sebep degil sonuc.Ani bir bayilma ve bilinc kaybi kalp durmasi ile reanimasyon yapilmis,belkide anevrizma yirtilmasi nedeniyle masiv bir subaraknoidal kanama idi.CT cekilmemismi?Dünyanin her yerinde nonnaturel bir ölümde otopsi yapilir esas Hitit tip(yeni duydum)hekimlerin bu konudaki cahilligi,savciya haber vermeden organ nakline telefon ediyorlar.Yani 24 yasindaki sapasaglam genc kiz öldü sebep ne ise bizi alakadar etmez,hic olmasa organlari ise yarasin diyorlar ve burasida Tip fakültesi,sizde isminizin sonunda doktor rumuzu olmasina ragmen savciya beddua edip,hissi olarak ne olacak canim ölen ölmüs diyorsunuz.Baskan kennedy suikastan sonra cenazeyi hemen Washigton a götürmek isteyen aileye,senatorlara,FBI ya Dallas savci ve adli tipi vermemis otopsiyi yapmislardi.Son söz:sebebi belli olmayan ölümlerde son söz savciya aittir.
0
Cevapla
y.yılmaz
aydin sinal yine meseleyi doğru düzgün bilmeden getirip yine doktorlara çakmış kuraklıkla ilgili haber olsa herhalde doktorlar hastanede çok serum takıyor bu nedenle su kalmadı diyecek
0
Cevapla
söylet doğrusöz
Türkiyede canlılar için hukuk kalmadı, beyin ölümü olanlara mı uygulanacak.Birde savcı hukuğa uygun davranıp ,görev yerimi değiştirilsin?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir