Medimagazin logo

Organ bağışında üç yeni uygulama

İhtiyacı karşılamayan organ bağışları nedeniyle Sağlık Bakanlığı üç yeni uygulamayı gündemine aldı. Aile puan sistemi, şartı bağış ve çapraz bağışçı havuzu getiriliyor
Kaynak: CNN TÜRK
Organ bağışında üç yeni uygulama
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı duyulan ihtiyacı karşılamayan organ bağışları nedeniyle harekete geçti. Bakanlık üç yeni uygulamayı başlatmaya hazırlanıyor. Aile Puan Sistemi ile organ bağışı yapan hastanın ailesi nakil için önceliğe sahip olacak. Yaşamını yitiren hastanın organlarını bağışlayan aileden, ileride organ nakline ihtiyaç duyanlara ek puan verilecek. Böylece organ bağışı yapan ailenin hastası, nakil için önceliğe sahip olacak.

ŞARTLI BAĞIŞ SİSTEMİ

Uygulamalar arasında "Şartlı bağış" da var. Organ bağışı yapmak isteyen biri, ailede nakil bekleyen başka hastaya nakledilmesi şartını öne sürerek organlarını bağışlayabilecek. Ailesinde vericisi olmayan hastalar için bir havuz oluşturulacak ve bu havuza kayıtlı kişiler arasında çapraz bağış da yapılabilecek.

Organ bağışının artırılması için öngörülenlerden bir diğeri de "Çapraz Bağışçı Havuzu" oluşturulması. Örneğin böbrek hastalarında çoğu zaman aileden biri bağış yapmak istiyor ancak doku uyumu yoksa bu mümkün olmuyor. Bu tür hastalar için bir havuz oluşturulup aynı durumdaki bir başka hastanın vericisi ile çapraz bağış yapılması mümkün olabilecek.

ORGAN MAFYASININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Bu düzenlemenin organ mafyasına son vereceği ümit ediliyor. Bakanlık aynı zamanda canlı organ vericilerini de takip edecek, bu kişilerden hayatını kaybedenlerin ölüm nedenleri sorgulanacak. Sağlık Bakanlığı organ nakil merkezlerini de sıkı takibe alacak. Yılda belirli bir sayının altında nakil yapan merkezler önce uyarılıp, ikinci yıl bunun tekrarlanması halinde ise faaliyetine son verilecek.
 

organ
bağışında
üç
yeni
uygulama
Yorum (1)
Neslihan Çavuş
iki yıldır organ bağışına yönelik uygulamaların yoğunlaştırılması için kendi çapımda mücadeleler verdim,başbakanlığa yazı gönderdim,milletvekilleriyle görüştüm ...babam karaciğer nakli için iki yıldır kayıtlı bekliyor.sağlık bakanlığının bu konuda daha verimli çalışmalar yapması lazım.çare varken insanların çaresiz kalarak ölmeleri yeteri kadar acı veriyor bana.organ nakli için bekleyen hasta ve hasta yakınlarının mağduriyetini birebir yaşayanlardanım.sağlık bakanlığı süreci hızlandırmalı.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir