Medimagazin logo

Ömer Özkan'dan açılış dersi

Turgut Özal Üniversitesi'nin 2013-2014 eğitim-öğretim akademik yılı için düzenlenen törende, açılış dersini kol ve yüz nakline imzasını atan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan verdi.
Ömer Özkan'dan açılış dersi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Yeni öğretim yılında kuruluşunun 4. yılını kutlayan üniversitenin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Erol Oral, belirledikleri hedefe doğru ilerlediklerini belirterek, açılacak yeni fakültelerle dünyanın sayılı üniversiteleri arasına girmeyi amaçladıklarını söyledi.

Oral, üniversitelerinde çok sayıda ülkeden gelen öğrencilerin de bulunduğunu ifade ederek, her geçen gün geliştiklerini ve büyüdüklerini dile getirdi.

Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı eski Başbakan Yıldırım Akbulut da çok kısa zaman içinde üniversitelerinin diğer yerleşik üniversitelerle boy ölçüşebilir düzeye geldiğini belirtti.

Türkiye'de yaklaşık 180 üniversite bulunduğunu, kendilerinin de bu üniversitelerle yarışacağını ifade eden Akbulut, fiziki imkanların tam olduğunu, daha da artırılacağını, teknolojinin her alanda sonuna kadar kullanılacağını bildirdi.

-Türkiye'nin "Kompozit Doku Nakli Merkezleri Yönergesi" dünyaya örnek

Açılış dersini veren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan da kompozit doku nakilleri üzerine bir sunum yaptı.

Kalp, pankreas, akciğer, karaciğer nakillerinin hayat kurtaran operasyonlar olduğunu anlatan Özkan, kol, bacak, yüz gibi kişinin yaşam kalitesini artıran operasyonların da kompozit doku nakilleri olarak tanımlandığını bildirdi.

Dünya genelinde yapılan ilk nakillerinden örnekler veren Özkan, artık Türkiye'de de çok başarılı operasyonlara imza atıldığını vurguladı. Özkan, organ nakillerinin sayısının artırılabilmesi için beyin ölümü bildirimlerinin önemine değinerek, organlar alındıktan sonra cenazenin vücut bütünlüğünün korunduğunun gözönünde tutulduğu için vatandaşların bu konuda endişe duymamaları gerektiğine dikkati çekti.

Türkiye'nin "Kompozit Doku Nakli Merkezleri Yönergesi" ile dünyaya da örnek olduğunun altını çizen Özkan, bu konudaki kapsamlı tek mevzuat düzenlemesinin Türkiye'de olduğunu vurguladı.

Özkan, Türkiye'de gerçekleşen kol, bacak, yüz ve rahim nakilleri operasyonlarının, dünyada takdirle karşılandığına işaret ederek, daha birçok başarılı operasyonlara Türk bilim insanlarının imza atacağına inandığını sözlerine ekledi.

 
Bu arada özkan konuşmasını yaparken, programı izleyen gazetecilerden birisi baygınlık geçirdi. Gazeteciye, ilk müdehaleyi, konuşmasını yarıda keserek kürsüden inen Prof. Dr. Özkan yaptı. Özkan'ın, ani tansiyon düşmesine bağlı olarak baygınlık geçirdiğini belirtmesi üzerine gazeteci, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

ömer
özkan'dan
açılış
dersi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir