Medimagazin logo

Öğrencilerin tercihi tıp ve hukuk oldu

2011 LYS'de 'en fazla tercih yapılan bölümler' de ortaya çıktı. Sayısalcılar tıp, eczacılık, diş hekimliği, bölümlerini tercih etti. Eşit ağırlıkçılar ise 'hukuk' dedi
Kaynak: YENİ ŞAFAK - ORHAN TURAN
Öğrencilerin tercihi tıp ve hukuk oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Üniversite adaylarının bölüm tercihleriyle ilgili yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrencilerin meslek ve bölüm tercihleri de ortaya çıktı. 2011 yerleştirme sonuçlarına göre Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, sınıf öğretmenliği, tıp, eczacılık, diş hekimliği, hemşirelik, fizyoterapi ve hukuk gibi bölümler, öğrencilerin en fazla tercih ettiği programlar arasında yer aldı. Sözel, sayısal ve eşit ağırlık alanlarına göre yapılan değerlendirilmelerde en çok ilgiyi sağlık alanındaki bölümler gördü. Geçen sene olduğu gibi bu sene de fizik, kimya, biyoloji kontenjanları en fazla boş kalan bölümler oldu. Bu sene Kıbrıs'taki üniversitelerde ve vakıf üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler ile mühendislik fakültelerinin bazı bölümleri boş kaldı.

SAYISALCILAR 'SAĞLIK' İSTEDİ

Devlet üniversitelerinde ise genelde geçen sene olduğu gibi bu sene de fizik, kimya, biyoloji bölümlerinin tercihn edilmediği gözlendi. Bu sene sayısalcı öğrenciler en çok sağlık alanında eğitim veren tıp, eczacılık, diş hekimliği, hemşirelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon gibi bölümler olurken, eşit ağırlık öğrencileri için favori bölüm ise hukuktu. Ayrıca eşit ağırlıktan psikoloji ve rehberlik en çok tercih edilen bölümler arasında yeraldı.
 

öğrencilerin
tercihi
tıp
ve
hukuk
oldu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir