Medimagazin logo

Obezite için midede şişen jel

Midede şişen ve daha hızlı tokluk hissi sağlayabilen jel geliştirildi.
Obezite için midede şişen jel
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İngiltere'deki Birmingham Üniversitesi'nden bilim adamlarının geliştirdiği jel, obeziteyle mücadeleye umut oldu.

Jeli, daha önce moleküler gastronomide kullanılan suda çözünebilen "sakızlar" oluşturuyor. Bunlar, mide özsuyuyla karşılaştığında katı hale geliyor ve uzun sürede ayrışıyor. Böylece su yosunu, nişasta ve turunçgiller kabuğundan yapılan, midede şişebilme özelliğine sahip jel, iştahı kesiyor ve kişinin daha kısa sürede tokluk hissine sahip olmasını sağlıyor.

Bir sonraki aşamada bilim adamları jelin yiyeceklere katılma yöntemi üzerinde çalışacak.

Araştırmaya imza atanlardan Jennifer Bradbeer, endüstriyel yiyeceklerin daha yumuşak hale gelmesinin fazla kiloya yol açtığını, bu yiyeceklerin kolay sindirilmesinin tokluk hissinin daha kısa sürmesine neden olduğunu vurguladı.

obezite
için
midede
şişen
jel
Yorum (1)
Mücahit Altuntaş
Midenizi jel ile dolduracağınıza , yaşam tarzlarına odaklanın , gıda modellerindeki rafinelik ticarilik , pazarlama mantığına , ilk ve orta öğretim gıda ve gıda olmayan bilim ve eğitim içeriklerine bakın. Öğretmenlerinizi öğrencilerinizle birlikte yeniden akılcı , sorgulayıcı , tutum geliştirici eğitim modelleriyle , yeniden tartışmaya açın , tartışın. Malesef bu ülkede tıp fakültesi mezunları bile (sanıyorum halen devam eden ) beslenme kültürleri , yaşam modeli külterleriyle donatılmadan eğitiliyor. Ama daha önemlisi öğretmenleri ve çocukları eğitmektir. Kantinleri şekle şemale sokmaktır.Ahmak bir sınav kültürü ve dersane kültürü yerine , ailelerin çocukları ve eğitimleri , yaşadıkları kültürün farkında oldukları , yarışmacı tüketim koaagülopatisi kültürlerin , gıda dahil tüketim kültürünün farkındalığıdır.Yada vesaire vesaire... Hepsi yanlışlarla , saçma bir kültürel ortam ve gıda kültürüne yine pazarlanan jel kültürü ile çıkıyoruz. İngiltere ve ülkemizde dahil , jelsiz , pazarlama mantığının daha dışarda , daha itibarsız olduğu günler diliyorum.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir