Medimagazin logo

Obdusmandan hekim nöbetlerine sınırlama tavsiyesi

Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu, kesintisiz 24 saatin üzerinde nöbet tutturularak çalıştırılan bir asistan hekimin yaptığı şikayeti kabul ederek, Sağlık Bakanlığına konuyla ilgili tavsiyede bulunulmasına karar verdi.
Obdusmandan hekim nöbetlerine sınırlama tavsiyesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, kesintisiz 24 saatin üzerinde nöbet tutturularak çalıştırılan bir asistan hekimin yaptığı şikayeti kabul ederek, Sağlık Bakanlığına, hekimlerin dinlenme haklarının baştabip veya nöbetçi tabibin ucu açık takdir haklarıyla sınırlandırılmaması, bu yönde mevzuat değişikliği yapılması, hekimlere aylık 130 saatten fazla nöbet yazılmaması konusunda sağlık mevzuatında düzenleme yapılarak aylık nöbet üst sınırının belirlenmesi için tavsiyede bulundu.

 

İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir asistan hekim, kesintisiz 24 saatin üzerinde nöbet tutturulmak suretiyle çalıştırılması ve asistan hekimlere uzmanlık diplomalarının mecburi hizmet sonrasında verilmesi uygulamasının kaldırılması yönünde tavsiye kararı verilmesi istemiyle şikayette bulundu. 

 

Şikayet dilekçesinde, Türkiye'de görev yapan 20 bin asistan hekimin ortak sorunu 33 saat nöbet devamlılığının dünyadaki hiçbir çalışan güvenliği kanununa uymadığı, yıllardır hiçbir düzeltme yoluna gidilmediği, sağlık hizmetlerinin 24 saat devamlılığının asistan hekimler üzerinden sürdürüldüğü savunuldu. 

 

Dilekçede, meşakkatli eğitim süreci sonrasında alınan diplomaların mecburi hizmet sonrasında verildiği belirtilerek bu durumun  insan haklarına ve Anayasa'ya aykırı olduğu öne sürüldü. 

 

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, asistan hekimlere uzmanlık diplomalarının mecburi hizmet sonrasında verilmesi konusuna ilişkin şikayetini, yerinde olmadığı gerekçesiyle reddetti, fazla çalıştırılmaya ilişkin şikayeti ise kabul etti. Bu haber Medimagazinden çalınmıştır

 

"Konu geniş çerçevede ele alındı"

Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu'nun tavsiye kararında, şikayet konusunun çok geniş kesimi ilgilendirdiği, hak ihlali olduğu, aynı uygulamalara maruz kalan tüm hekimlerin sağlıklı ve dengeli çevrede yaşama hakları olduğu konuları gözetildiğinde, sadece şikayetçinin şikayetlerinin çözümüne özel bir tavsiyede bulunmanın yeterli olmayacağı, konunun geniş bir çerçevede ele alınarak sorunun temelinin belirlenmesi gerektiği vurgulandı. 

 

Sorunun temelinde yatan, hekim eksikliği nedeniyle, sağlık hizmetinin önemli unsurlarından olan, eğitim sorumlusunun gözetim ve denetiminde araştırma ve eğitim çalışmalarında ve sağlık hizmeti sunumunda görev alması gereken asistan hekimlerin dinlenme haklarının ellerinden alınmasının kabul edilemeyeceği belirtilen kararda, bununla ilgili bir mekanizma ile denetim sistemi getirilmesinin zorunlu olduğuna işaret edildi.

obdusmandan
hekim
nöbetlerine
sınırlama
tavsiyesi
Yorum (2)
Adnan Öbek
Kalın kafalı menfaatperestler, hekimlerin 24 saat devamlı motor gibi çalışmasını isterler... İşten kaytaranlar hastaneye rapor almaya gelirler ?! Hangi melekten olursa olsun 8 saatten fazla çalıştırmak suçtur... İş kanunları herkes için eşit uygulamalıdır.. Planlama zekası olmayan bürokratlar hesap versin... 3 vardiye ve 8 er saatlik mesai ile tüm kamu kuruluşları çalışmalıdır... Mahkemeler-hastaneler ve diğer tüm resmi daireler... Milli eğitim gece büyük cahillere ders vermeli... Görgü ve nezaket dersleri herkese verilmelidir.. Bu dersi almayan hanzolara iş verilmemelidir...
0
Cevapla
Sağlık çalışanı
Ayrıca hasta ile meşgul olan insanların masabaşı memur gibi evrak ve prosedüre boğularak kafalarının daha da karıştırılması planlama daki eksikliklerin önemli bir neticesidir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir