Medimagazin logo

Numune ranta mı peşkeş çekilecek?

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hastalar ve sağlık çalışanları zor günler geçiriyor.
Kaynak: GERÇEK GÜNDEM - AYSEL KILIÇ
Numune ranta mı peşkeş çekilecek?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne ait olan İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) uzun zamandır bir inşaat çalışması içerisinde. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yanında devam eden otopark inşaatı, yaklaşık bir ay önce, hastane binasına zarar vermişti. Poliklinik binasında çatlaklar meydana gelince bina boşaltılmış, hastalar hastanenin acil bölümüne ve başka hastanelere sevk edilmişti. İSPARK'ın neden olduğu olay, hastalar ve sağlık emekçileri için ciddi sorunları da beraberinde getirdi.

 

POLİKLİNİKLER BÖLÜNDÜ

Hastanenin poliklinik bölümü parçalara bölündü. Polikliniklerin bir bölümü Validebağ'a taşınırken, bir bölümü de Hastanenin Genel Cerrahi Bölümü'ne taşındı. Hekimler, hastaların muayenesi için Validebağ ve Haydarpaşa arasında gidip gelmek zorunda kalıyor. Hastalar da en az hekimler kadar zorluk çekiyor. Validebağ'daki ek binaya giden hastalar doktorlarına ulaşmakta güçlük çektiği gibi, tetiklerini yapmakta da sıkıntılar yaşıyor. Daha önce poliklinikte yapılan kan, idrar ve diğer tetikler şimdi hastanenin acil bölümünde yapılıyor.,

 

SERVİS OTOBÜSÜ PARALI

Tetikler Haydarpaşa'daki merkezi binada yapıldığı için hastalar kendi imkanlarıyla Validebağ'dan Haydarpaşa'ya gitmek zorunda kalıyor. İETT'nin görevlendirdiği servis otobüsü ise hastalardan akbil basmasını istiyor. Gerçek Gündem'e konuşan hastalar ve hastla yakınları, poliklinikteki muayenelerin işkenceye dönüştüğünü söylüyor. Genel Cerrahi Bölümü'nde muayene olmak için Validebağ'a gelen Ahmet Sevinç, "Validebağ'da tetiklerimi yaptıramadığım için buradan Haydarpaşa'ya gitmek zorunda kaldım. Oraya gidip gelmek çok zamanımızı alıyor, hastanedeki işlemlerimizi tamamlamadan gün bitiyor" dedi.

 

HASTALAR: YETKİLİLER SESİMİZİ DUYSUN

70 yaşındaki Emine Gürbüz de Hastanenin hastalar için işkence yerine dönüştüğünü söylüyor : "Sabah erken saatte Hastaneye gelsek bile doktorlarımızı bulmakta zorlanıyoruz. Doktorumuza ulaşsak da tetiklerimiz için saatlerce sırada bekliyoruz."
Hastanenin acil bölümünde yakınını bekleyen Ayşe Tokat ise, polikliniğe gelen hastaların da acil bölüme yönlendirdiğini söyledi. Tokat, "Artık bu duruma bir çözüm bulsunlar. yektililer sesimizi duysun" diye konuştu.

 

HASTANE RANTA MI PEŞKEŞ ÇEKİLECEK?

Doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları da hastalar gibi isyanda. Gerçek Gündem'e konuşan ve ismini açıklamak istemeyen doktorlar, Haydarpaşa Numuna Hastanesi'nin ranta peşkeş çekilme ihtimaline dikkat çektiler. Hastanenin zaten önceden bir otoparkı olduğunu hatırlatan sağlık emekçileri, İstanbul'un bir çok yerine yapılan AVM'lere, otellere işaret ederek, Haydarpaşa Numune Hastanesi üzerinde de planlar olabileceğini dile getirdiler. Kamu hastaneleri ve okulların çeşitli gerekçelerle merkezi yerlerinden alınarak başka yerlere götürdüklerini hatırlattılar.

 

CHP'Li TANAL ÖNERGE VERMİŞTİ

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde zeminaltı otopark ve bağlantı yolları inşaatı sırasında poliklink binasında meydana gelen çatlaklara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı sessiz kalmıştı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ilgili Bakanlıklara konuyla ilgili yazılı soru önergesi vererek, yaşananlara açıklık getirilmesini istemişti.

20 Ocak'ta yaşanan olayın üzerinden haftalar geçse de ne ilgili bakanlıklardan bir yanıt geldi, ne de hastanenin akıbeti belli.

numune
ranta
peşkeş
çekilecek?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir