Medimagazin logo

Nobel Ödülü'nü İstanbul Tıp Fakültesi mezunu Aziz Sancar kazandı

2015 Nobel Kimya Ödülü'ne aynı zamanda ABD vatandaşı olan Türk asıllı Aziz Sancar, ABD'li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl layık görüldü. 2006 yılında da ünlü yazar Orhan Pamuk, Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştı.
Nobel Ödülü'nü İstanbul Tıp Fakültesi mezunu Aziz Sancar kazandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sancar, Lindahl ve Modrich; 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü, hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde kazandı. Söz konusu çalışmalardan, yeni kanser tedavilerinin geliştirilmesinde faydalanıldı.

Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde 'ritmik saat' buluşunu yaparak dünya çapında üne kavuşmuştu.

MARDİN DOĞUMLU
Kuzey Carolina Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Sancar, Mardin'in Savur İlçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne-babanın çocuğu olarak doğdu.

İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitiren Sancar, yurt dışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen üç Türk'ten biri olmuştu.

 

Aziz Sancar'ın geçen yıl Medimagazin'de yayımlanan haberi:

Türk bilim adamından kansere karşı 'DNA onarımı' buluşu


ÖDÜLÜNÜ 10 ARALIK'TA ALACAK
Bu yılın başarılı isimleri Nobel Ödülü'nü Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık'ta teslim alacak. Ödül, 3 milyon İsveç kronu (Yaklaşık 2.8 milyon TL) tutarında.

2014 yılı Nobel Kimya Ödülü ‘nano dünyaya kapı aralayan’, ‘süper çözünürlüklü floresan mikroskobu’ geliştiren çalışmaları nedeniyle ABD'li kimyagerler Eric Betzig ve William E Moerner ile Alman kimyager Stefan W. Hell'e verilmişti.

 

Ekşisözlükte Aziz Sancar:

ogrencilerle yaptigi konusmalardan bir tanesinde, sayisiz odul ve basaridan sonra bile hayatinin en mutlu yillarinin zorunlu hizmetle mardin'de ve köyünde doktorluk yaptigi zaman oldugunu soylemistir.

 

(bkz: cbt)'de yer alan verilere göre h-sayısı 80 üzerinde olanlar "nobel ödülü alacak ölçüde evrensel başarıyı tanımlayan ölçüye ulaşmış bilimciler" olarak tanımlanmakta. aziz sancar'ın h-sayısı 97 olduğuna göre nobel ödülü alan türk bilim adamlarına dair haberler duymamız yakın gözüküyor.

 

mardin'in savur ilçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne - babanın çocuğu olarak doğdu. istanbul tıp fakültesi'ni bitirdi. yurtdışında yaptığı çalışmalarla amerikan ulusal bilimler akademisi'ne kabul edilen üç türk'ten biri oldu.

nobel kimya ödülü
aziz sancar
dna onarımı
Yorum (14)
M.A. Yılmaz
Sayın hocamızı tebrik ederiz.
0
Cevapla
aydin sinal
Sayin Aziz Sancar ile Türkiye degil maalesef ABD leri övünür,"Nobel ödülü yaptigi calismalara verildi"diyor,calismalari nerede?ABD lerinde,yani dogum ilmühaberine verilmiyor. Gurur duydugum sayin hocamizi tebrik etmek benim boyumu asar ben sadece saygilarimi sunarim.
0
Cevapla
Ahmet Rasim Küçükusta
TÜRKİYE’ DEN BİRİ NASIL OLDU DA NOBEL KİMYA ÖDÜLÜNÜ ALDI? Bir Türk’ ün Nobel alması pek âlâ mümkündür ama bu kişinin Türkiye’ de çalışan bir Türk olması imkânsızdır! Nobel almak için elbette asgari bir zekâya ve çalışkanlığa ihtiyaç olmakla beraber, artık Nobel almak veya hiç değilse Nobel’e aday gösterilebilmek bu özelliklerden çok önce bir sistemin, bir laboratuarın elemanı olmayı gerektiriyor. Tamamını okumak için: http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/10/07/yazilar/elestirel-yazilar/tip-egitimi/turkiye-den-biri-nasil-oldu-da-nobel-kimya-odulunu-aldi/
0
Cevapla
hekim
Demek ki bir Turk'un nobel alabilmesi icin Turkiye'yi terk etmesi gerekiyor. Bu hoca Turkiye'de olsaydi universiteye hoca olarak giremezdi girse dahi bilimsel calisma yapmasi mumkun olmazdi. Bu gurur hocamizin ve ABD'nindir maalesef. Turkiye ile hicbir alakasi yok. Bu olayi bir firsat olarak degerlendirip Turkiye'de neden bilim yok diye sormasi lazim ulkemizde ki BILIM ADAMLARININ...
0
Cevapla
Cemal Geçkin
Haberde doğum tarihi, mezuniyet tarihi, ne kadar süredir ABD'de olduğu gibi bilgiler de olmalıydı.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir