Medimagazin logo

Nanoteknoloji tıbbın hizmetinde

Kanserli hücrelere müdahale çeşitlerini grafiklerle anlatan Prof. Dr. Haydaroğlu, nanoteknoloji sayesinde son yıllarda alınan olumlu sonuçları paylaştı.
 Nanoteknoloji tıbbın hizmetinde
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ege Üniversitesi Kanser Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “18. Ege Onkoloji Günleri” kapsamında “Onkolojide Nanotıp Uygulamaları Kursu” EÜ Muhittin Erel Amfisi’nde başladı. Prof. Dr. Ahmet Oral, özel olarak geliştirdikleri mikroskop sayesinde tıpta önemli mesafeler alındığını belirtti.Açılış konuşmasını Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu yaptı. “Geçmişten Nanoteknolojiye Kanser Tedavileri” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Haydaroğlu, kanser tanı ve tedavi sürecinde geçmişte yapılan uygulamalara değindi. Kanserli hücrelere müdahale çeşitlerini grafiklerle anlatan Prof. Dr. Haydaroğlu, nanoteknoloji sayesinde son yıllarda alınan olumlu sonuçları paylaştı.


NANOTEKNOLOJİ HAYATIN HER ALANINDA
İlk oturumda Prof. Dr. Ahmet Oral “Nanotıp” ve Prof. Dr. Serdar Özçelik “Onkolojide Nanotıp” konulu sunumlarını yaptı. Nanoteknoloji’nin otomotivden beyaz eşyaya, kozmetikten tekstile hayatın her alanında kullanılmaya başlandığını belirten Prof. Dr. Ahmet Oral kendisi ve ekibinin yarattığı mikroskop sayesinde tıp alanında da önemli yollar kat edildiğini vurguladı. Ianoteknoloji ile geliştirilmiş ilaçların kullanımı konusunda bilgiler veren Prof. Dr. Serdar Özçelik şu an için sadece fareler üzerinde uygulanan tedavi yönteminin parlak sonuçlar verdiği ve önümüzdeki yıllarda insanların tedavisinde de kullanılabileceğini belirtti. İlaçların bilinçsiz ve dikkatsiz kullanımına dikkat çeken Prof. Dr. Özçelik, “Kanserli bölgenin tedavisi sırasında böbrek ve karaciğer gibi organlar hasar görebilir” dedi.

nanoteknoloji
tıbbın
hizmetinde
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir