Medimagazin logo

Müsteşar: TTB sağlık çalışanlarının canına kıyanlara 'terörist' diyemiyor

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, "Kendi ailelerini ve sağlıklarını yok sayarak insanlar için çalışan, tüm hayatını buna adayan sağlık personelimize yapılan şiddeti, terörü lanetliyoruz" dedi.
Müsteşar: TTB sağlık çalışanlarının canına kıyanlara 'terörist' diyemiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Prof. Dr. Gümüş, Müsteşar Yardımcıları Hüseyin Çelik, Şuayip Birinci, Hakkı Yeşilyurt, Adem Keskin, Kamu Hastaneleri Kurum Başkanı Zafer Çukurova, Halk Sağlığı Kurum Başkan Yardımcıları Alev Yücel ve Bekir Keskinkılıç, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş ile sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara tepkilerini dile getirmek ve çeşitli temaslarda bulunmak için Diyarbakır'a geldi.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Gümüş, eczacı Yunus Koca'nın uğradığı silahlı saldırıda, doktor Abdullah Biroğul'un yol kesen terör örgütü PKK mensuplarınca, sağlık personeli Eyüp Ergin'in terör saldırısının ardından çıkan çatışmada hayatını kaybettiğini hatırlattı.

"Sağlık personelimize terörü lanetliyoruz"

Gümüş, "Gece gündüz hizmet veren kendi hayatlarını hiçe sayan, fedakarlık yaparak kendi ailelerini ve sağlıklarını yok sayarak insanlar için çalışan, tüm hayatını buna adayan sağlık personelimize yapılan şiddeti, terörünü lanetliyoruz" diye konuştu.

"Şırnak'ta yaşanan çatışmalarda nöbetten evine giderken yaşamını yitiren Ergin, Diyarbakır'da eczacılık yapan ve dükkanının önünde vurulan Koca, yol kesen teröristlerce öldürülen Kulp Toplum Sağlığı hekimi Biroğul katledildi" diyen Gümüş, şunları kaydetti:

"Sağlık çalışanları ve sağlık tesislerinin dokunulmazlığı dünyadaki hiçbir çatışmalı ortamda ihlal edilmemiştir ve kutsanmıştır. Burada milletimize insanımıza sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarımız maalesef teröre kurban gidiyor, tesisler yakılıyor. Terör örgütü sözde adına savaştığı insanlara verilen hizmeti sabote ediyor. Bu, içinde bir miktar da olsa insaniyet barındıran bir varlık için kabul edilebilir bir durum değildir."

"Çalışanlarının canına kıyanlara, 'terörist' diyemeyen meslek örgütü"

"Masum ve savunmasız meslek çalışanlarının canına kıyanlara, 'terörist' diyemeyen meslek örgütü (Türk Tabipler Birliği) yine bizim içimizi yaralamıştır" ifadesini kullanan Gümüş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Terör örgütü karşısında net tavrını ortaya koyamayan bir meslek örgütünün bu yaklaşımı sivil toplum kuruluşlarınca ve meslektaşlarımızca tepki almış, vicdanları kanatmıştır. Bu kadara moral bozucu ortama rağmen sağlık hizmetlerini aksatmayan insanların sağlığı için fedakarlıklarını esirgemeyen sağlık personeline teşekkür ederim."

müsteşar:
ttb
sağlık
çalışanlarının
canına
kıyanlara
'terörist'
diyemiyor
Yorum (9)
çakıroğlu
a efendi demezler mi sana özelde çalışacak hekim TTB militanlarına haraç vermek zorunda. sen ne yaptın ki hekimleri bu cendereden çıkarmak için, konuşuyorsun.
0
Cevapla
dr
Saglikcilar terorden bir zarar gorduyse hergun normal vatandastan bin zarar goruyor yillardir. Siz ne yaptiniz acaba onlemek icin. Bakin bugun orduda acil doktoruna saldirdilar yine. Neyse birseyler yazmaya bile degmez aslinda.
0
Cevapla
uz.dr.
Mesleki örgütüne ve bir birine düşman başka bir meslek grubu var mı? Arkadaşlar sanırsınız ki TTB yönetimi babadan oğula geçiyor seçimle gelir seçimle gider beğenmiyorsan çalışır aday olur yönetimi değiştirirsin. Hiç baro düşmanı avukat gördünüz mü onlarda da çok farklı gruplar seçime girer ama bir liste kazanır bir daha ki seçime kadar kaybedenler susar. Pratisyeni,uzmanı,aile hekimi,kurum hekimi birlik olup mücadele etmeliyiz.Bırakın şu saçma sapan kavgaları aile hekimi şu kadar alıyormuş yok şu branş şu kadar performans. Zeki insanlar olduğumuzu iddia ediyoruz ama yaptıklarımız zeki insanların yapacağı davranış değil.Neden birlik olup insanca yaşayacağımız ve emekliliğimize yansıyacak bir ücret talep etmiyoruz. Yapılacak iş basit mesleki örgütümüzü güçlendirmek ve seçimlerde aday olmak,bizi satan yandaş sendikaya değil haklarımızı savunacak sendikaya üye olmak ve birlikte mesleki dayanışma içinde mücadele etmek.
0
Cevapla
postenflamatuar
Bakanlık ve hükümet bu son olay hariç TTB den çok ama çok memnundurlar. TTB yönetiminin ideolojik kulvarda at koşturmasıyla hekimlik camiası felçli hale gelmiş, hakim ve savcıların çok gerilere düşen özlük haklarına sahip olmuşlar. Tek bir davada malpraktis yüzünden tüm malvarlığını kaybedecek konuma düşürülmüş. Doktor yetersizliği olan hastanelerde keyfi açılan acillerde çalışamk zorunda bırakılıyor. Bunları ideolojik yapılanma içinde olan TTB gündemine almadığından hükümetlere resmen kıyak yapıyor. Açıklamada "Gece gündüz hizmet veren kendi hayatlarını hiçe sayan, fedakarlık yaparak kendi ailelerini ve sağlıklarını yok sayarak insanlar için çalışan, tüm hayatını buna adayan sağlık personelimize yapılan şiddeti, terörünü lanetliyoruz" Polklinik ve acillerde her gün yaşanan teröre bunlardan kınama gelmiyor. Bu nedenle samimiyetsizlik kokuyor. Bunların TTB yi kınamaları çok güzel ve yerinde ve destekliyorum. Ancak işte sadece yılda bir olan bir şey.
0
Cevapla
m. murat
Sn. müşteşar. kuru kuruya TTB'ini eleştirmenin anlamı yok. Gerçek tepkiyi koyup hekimlerin meramını dile getirmek istiyorsanız özel sektörde çalışan hekimlerin TTB'ne üye olma ve aidat ödeme zorunluluğu gibi TTB'nin işlevine kısıtlama getirmeniz gerekir. Kanarya sevenler derneği gibi bir statü, ki Türk milli değerlerden kopuk bu marjinal örgüt bunu hak etmiş.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir