Medimagazin logo

Müslümanların tıp okuması yasak

Myanmar'da Rohingyalı müslüman çocukların tıp okuması yasak!
Kaynak: Haber7
 Müslümanların tıp okuması yasak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Budistlerin çoğunlukta olduğu 60 milyon nüfusa sahip Myanmar'da yaşayan Rohingya Müslümanları ile görüşme fırsatı yakalayan Associated Press (AP) haber ajansı muhabirleri, özellikle çocukların ağır işlerde çalıştırıldığına işaret etti.

MÜSLÜMAN OLMASAYDIM BÖYLE YAŞAMAK ZORUNDA KALMAYACAKTIM

Hükümete ait bir inşaat ajansında çalışan 10 yaşındaki Enver Sardad, kendisine sorular soran muhabire her gün içi taş dolu, kilolarca ağırlığında kovaları taşımak zorunda olduğunu anlattı. Tüm vücudunun ağrıdığını, taşıdığı yük nedeniyle başının döndüğünü ve kendisini hasta hissettiğini belirten Enver, "Aileme yardımcı olmak için çalışmak zorundayım. Ama burada çalışmak çok zor. Her şeyden nefret ediyorum. Eğer Müslüman olmasaydım, böyle yaşamak zorunda kalmayacaktım" dedi.

Okula gidemeyen, yeterince beslenemeyen ve sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Rohingya çocuklarının çok büyük bir kısmı, 1 Amerikan dolarından daha az ücretlerle ağır işlerde çalışıyor.

İnşaat Bakanlığı, Rohingya çocuklarını günlük bin kyata istihdam ediyor. Bir Amerikan doları, yaklaşık 974 kyata denk düşüyor. Sabah gün doğmadan kamyonlarla köylerinden toplanan çocuklar, güneş altında 8 saat boyunca ırmak yataklarından taş topluyor.

HÜKÜMET DOKTOR OLMAMIZA İZİN VERMİYOR

Okula gitme şansı bulan 8 yaşındaki Enver Sak ise Budist öğretmenlerin bilmedikleri bir dilde eğitim verdiğini, soruları yanıtlayamadıklarında da şiddete maruz kaldıklarını anlattı.

Ba Gone Nar köyünde yaşayan Sak, köydeki okula 6-14 yaşlarında bin 250 çocuğun kayıtlı olduğunu ve sadece 11 öğretmenin çalıştığını söyledi. Sak, her 114 öğrenciye bir öğretmenin düştüğü okulda bir şey öğrenmenin imkansız olduğuna dikkat çekti.

Sad, "Keşke okuyabilsem. O zaman doktor olmak isterdim. Ne zaman içimizden biri hastalansa ve hastaneye gitse kimse bizimle ilgilenmiyor. Kendimi çok kötü hissediyorum. Ama bu düşümün gerçekleşmeyeceğini de biliyorum. Hükümet, okuyup doktor olmama asla izin vermez" dedi.

VATANDAŞ BİLE DEĞİLSİNİZ

Myanmar'da Rohingya Müslümanlarının Tıp Fakültesi'nde gitmesi yasak. Eyaletin Rohinglayarın çoğunlukta olduğu kuzey bölgesinde üniversite bulunmuyor ve Müslümanların, herhangi bir nedenle bölgeyi terk etmelerine de izin verilmiyor.

Sadece eyalet başkenti Sittwe'de yaşayan çok az sayıda Rohingya, üniversite eğitimi alabiliyor. Bunlardan 25 yaşındaki Sayid Alum, Myinn Hlut köyünde Rohingya çocuklarına öğretmenlik yapıyor. Budistlerin kendilerini aşağıladığını belirten Alum, "Bize 'vatandaş bile değilsiniz. Ne diye okula gidesiniz' diyorlar" diyerek tepkisini dile getirdi.

1982'DEN BU YANA VATANDAŞLIK HAKLARI YOK

Myanmar hükümetince Hindistan'tan gelen göçmenler olarak görülen Rohingya Müslümanları, 1982'de kabul edilen yasa ile vatandaşlık haklarını kaybetmişti. Rohingyalar, "devletsiz" sayılıyor.

İnsan hakları örgütleri, Rohingya Müslümanlarının, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kaldığına dikkat çekiyor. Rohingyalar, sadece kendileri için uygulanan bazı kısıtlamalara maruz kalıyor. Resmen evlenmelerine olanak tanınmayan Rohingya çiftlerine sadece 2 çocuk için izin veriliyor. Doğan çocuklar için ise doğum belgesi düzenlenmiyor.

250 BİN KİŞİ BÖLGEYİ TERK ETTİ

Geçen yıl eyalette Budistler tarafından düzenlenen saldırılarda çoğu Müslüman yaklaşık 200 kişi yaşamını yitirmişti. Yüzlerce ev ve iş yerinin ateşe verildiği çatışmalar yüzünden 250 bin kişi bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Her yıl binlerce Rohingya, Arakan'dan kaçıp teknelerle diğer ülkelere gitmeye çalışıyor. Myanmar hükümeti, yabancı gazetecilerin ülkeye girmesine nadiren izin veriyor.

müslümanların
tıp
okuması
yasak
Yorum (1)
s.k.
aynen ülkemizdeki azınlıkların ezilmesi-insan yerine konmaması, değerlerinin hiçe sayılması gibi, kendine müslümanlara hitap eden bi haber
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir