Medimagazin logo

Müezzinoğlu: Üç aşamalı yolla pedofiliyi çözeceğiz

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun adolesan (ergen dönem) doğurganlığına ilişkin soru önergesini yanıtladı.
Kaynak: MİLLİYET
Müezzinoğlu: Üç aşamalı yolla pedofiliyi çözeceğiz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye’de adolesan doğurganlığın kırsalda yüzde 9, kentte ise yüzde 5 civarında olduğunu bildiren Müezzinoğlu, erken evlilik, erken gebelik ve pedofilinin önlenmesi konusunda 4 maddelik bir yol haritaları bulunduğunu belirterek, hukuki düzenlemelerin yapılacağını, kız çocuklarının okullaşma oranının artırılacağını, sosyal kültürel faktörler için programlar geliştirileceğini ve ergen ile gençlerin üreme sağlığı konusunda bilgi ihtiyaçlarını karşılayabilecek başvuru noktaları oluşturulacağını ifade etti.

Hukuki düzenleme
Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olduğunu, 10-24 yaş arası nüfusun yüzde 25 olduğunu, 2025 yılında üreme çağındaki nüfusun yüzde 40 artacağına işaret eden Müezzinoğlu, Dünya sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde 15-19 yaş aralığındaki 16 milyon genç kadının doğum yaptığını, bu rakamın tüm doğumların yüzde 11’ini oluşturduğunu ifade ederek eğitim düzeyi ile adolesan annelik arasında ters bir
ilişki bulunduğunu söyledi.

Müezzinoğlu, “Türkiye’de büyüyen pedofili sorununun önüne nasıl geçilecektir” sorusuna ise “Konuyla ilgili çok sektörlü çalışmalar yapılmasını gerektirmektedir. Bu sorunun çözümü için yürütülecek çalışmaların sağlık sektörü dışındaki diğer pek çok sektörü de ilgilendirdiği açıktır. Çözüm çabalarının odak noktası üç aşamalı olarak çalışılmaktadır.
Erken evliliklerin önlenmesi çalışmaları, erken gebeliklerin önlenmesi çalışmaları, gebelik oluştu ise sağlık risklerinin ortadan kaldırılması çalışmaları. Bu çalışmaları yürütmek için 4 strateji geliştirilmiştir. Hukuki düzenlemeler yapılacaktır. Kız çocuklarının okullaşma oranı artırılacaktır. Sosyal kültürel faktörler için programlar geliştirilecektir” yanıtını verdi.

Çocuklarını göremeyen baba Meclis’e başvurdu

İzmir’de yaşayan Ercan Sever adlı vatandaş, çocuklarının annesi tarafından yapılan ve yargı tarafından takipsizlikle sonuçlanan asılsız bir suç duyurusu bahane edilerek 8 ve 2 yaşlarındaki çocuklarını 10 aydır göremediği gerekçesiyle TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurdu.
Çocuklarıyla iletişim kurma hakkının eşiyle anlaşmalı boşanmasının ardından değişik bahaneler ile anne tarafından engellendiğini belirten Sever, başvurusunda, “Ülkemizde on binlerce babayı evladından koparan insanlık dışı bu yetki ve istismarı, giderek kitlesel boyut almış, toplumsal dram haline gelmiştir. Çocuklarımın annesi tarafından yapılan ve yargı tarafından takipsizlikle sonuçlanan asılsız bir suç duyurusu bahane edilerek henüz 8 yaşındaki kızım Açılay ve 2 yaşındaki oğlum Mustafa Orkun’u 10 aydır göremiyorum. Bu durum çocuklar için de psikolojik şiddettir” ifadelerini kullandı.

müezzinoğlu:
üç
aşamalı
yolla
pedofiliyi
çözeceğiz
Yorum (4)
Giray
SB dışındaki Döner ödemesi alamayan binlerce Hekimin ücret mağduriyetini nasıl, ne zaman çözeceksiniz? Hazır önünüzde bir Torba Yasa bekliyor, siz neyi bekliyorsunuz sayın Bakan?
0
Cevapla
Muzaffer
Giray kardeşim, torba yasalar hekimlerin sorununu çözmek için değil, hükümetin elini rahatlatmak için çıkartılmaktadır. Emin ol, zerre kadar bizi düşündükleri, bir salise bile sorunlarımıza kafa yordukları yok bu iktidarın. Üzmeyin kendinizi ve hiç bir şey beklemeyin bunlardan artık.
0
Cevapla
Dr Hakan
Çocuklara cinsel taciz suçlarına idam cezasını getirerek tek aşamada ve kalıcı olarak bu sorunu çözebilirsiniz. Şehir meydanında vinçte 50 m yukarıda 4-5 güb asılı kalacak ölüsü kokuncaya kadar, bak bir daha çocuklara dokunmayı g.tü yiyen çıkacak mı? Bu yorumum için bana kızanlar olabilir ama biz eğitim seviyesi olarak Avrupa düzeyinde bir toplum değiliz. Bu da zaten din ağırlıklı bir liderin seçilmesinden anlaşılıyor.
0
Cevapla
Dr Hakan
Bir önceki yorumu yazıp hürriyet gazetesinin web sayfasını açtım aha! Dakika 1 gol 1 alttaki haber: "Adana'da annesi pazardayken kaybolan ve iki günden bu yana haber alınamayan 6 yaşındaki Gizem'den kara haber geldi. Minik Gizem'in cansız bedeni bulundu. Gizem'in işkenceyle öldürüldüğü belirlendi. Gizem'i bulmak için Ankara'dan Adana'ya giden özel ekibin yaptığı çalışma sonucu Kabasakal Mahallesi Rüzgarlıtepe'de minik Gizem'in cansız bedeni bulundu." Bu kadar sık çocuklara karşı suç işlenmesi cezaların yetersiz kaldığını ve caydırıcı olmadığını gösteriyor...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir