Medimagazin logo

Müezzinoğlu: Medula sisteminde hastalıklar var, kürtaj hastalık mı?

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bazı jinekologlar tarafından kürtajın SGK tarafından yasaklanması iddiasıyla ilgili konuştu.
Müezzinoğlu: Medula sisteminde hastalıklar var, kürtaj hastalık mı?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bakan Müezzinoğlu, Zeyinburnu'nda gerçekleşen İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplu Açılış Töreni'nin ardından, gazetecilerin "kürtajın yasaklandığı" iddialarına ilişkin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, "Medula sisteminde isteğe bağlı kürtaj kodunun çıkarıldığı iddiaları doğru mu?" sorusuna Müezzinoğlu, şu yanıtı verdi:

"Kürtaj, bir hastalık değildir. Gebelik normal bir süreçtir. Dolayısıyla Medula sisteminde 'kürtaj' diye bir kelime zaten olmaz. Gebelik ve gebeliğin sonlanmasıdır. O bir sonuçtur, bir hastalık değildir ki. Kürtaj bir hastalık mıdır ki, Medula sisteminde yeri olsun? Dün var mıydı? Dün de yoktu. Öküz altında buzağı aramanın bir anlamı yok."

Müezzinoğlu, bir gazetecinin, "Kürtaj SGK kapsamından çıkarıldı mı?" sorusu üzerine, "Biz kürtajın SGK kapsamına girmesiyle ilgili Sağlık Bakanlığı olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına talepte bulunduk. Onu değerlendiriyorlar. Tıbbi bir zorunluluk olduğunda ise SGK bunu hastalık olarak kabul ediyor ve tıbbi zorunluluk olmasından dolayı karşılıyor" diye konuştu.

müezzinoğlu:
medula
sisteminde
hastalıklar
var
kürtaj
hastalık
mı?
Yorum (2)
serdar savacı
SÜNNET hastalık mı ki medulla da yer alıyor ?Sayın Bakan 15 gün önce yer alan bir uygulamanın kaldırılmasını içinde yer aldığı AKP hükümeti adına üstlenemiyorsa ses çıkarmasın.
0
Cevapla
murat 124
Gebelik normal bir süreçtir. Dolayısıyla Medula sisteminde 'kürtaj' diye bir kelime zaten olmaz. Gebelik ve gebeliğin sonlanmasıdır e o zaman yakinda dogumu da cikartirsiniz.. kaldi ki Allah tan hastalik siniflandirmasini dunya saglik orgutu yapiyor.(WHO).. onun icd 10 unda bolum 15 pregnancy o04 medical abortu Incl.: termination of pregnancy: legal therapeutic therapeutic abortion diye gecer.. http://apps.who.int/classifications/icd10/browse/2010/en#/O04 biri who ya sikayet etse uyeligimiz tehlikeye girer korkarim.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir