Medimagazin logo

mRNA teknolojisiyle tüm grip virüslerine tek aşı denemelere başladı

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri, mRNA teknolojisini kullanan deneysel bir evrensel grip aşısını test etmek için katılımcıları kayıt altına alıyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
mRNA teknolojisiyle tüm grip virüslerine tek aşı denemelere başladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri, Duke Üniversitesi'nde yapılacak Faz 1 denemesi için 18 ila 49 yaşları arasında 50 gönüllü arıyor.

NIAID Direktör Vekili Dr. Hugh Auchincloss bir basın açıklamasında, "Evrensel bir grip aşısı halk sağlığı açısından büyük bir başarı olacaktır ve hem mevsimsel grip aşılarının yıllık olarak geliştirilmesi ihtiyacını hem de hastaların her yıl grip aşısı olma ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Dahası, bazı grip virüsü türleri önemli ölçüde pandemi potansiyeline sahiptir. Evrensel bir grip aşısı, gelecekteki bir grip pandemisinin yayılmasına karşı önemli bir savunma hattı görevi görebilir." dedi.

Bu erken aşama denemesi, deneysel aşı için en iyi dozajı değerlendirirken, immünojenisite ve güvenliğini mevcut mevsimsel grip aşılarıyla karşılaştıracaktır. Denemeye katılanlar aşılamadan sonra bir yıla kadar takip edilerek öncelikle aşının güvenliği, ancak etkinliği de izlenecek.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 2010-2020 yılları arasında her yıl 140.000 ila 710.000 kişi grip nedeniyle hastaneye kaldırılmakta ve 12.000 ila 52.000 kişi hayatını kaybetmektedir.

Çeşitli geliştirme ve test aşamalarında olan birkaç evrensel grip aşısı bulunmaktadır. Aşılar, COVID-19 Pfizer ve Moderna aşılarındaki aynı mRNA teknolojisini kullanıyor, ancak bilim insanları bu deneylere ilk olarak 2017'de, ilk COVID-19 aşılarının yapılmasından yıllar önce başladı.

mrna
grip asisi
abd
grip
asi
test
faz 1 denemesi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir